Biljkama protiv akni
Oko 80 odsto mladih ljudi, naročito onih u pubertetu, pati od problema koji nastaju zbog preterane aktivnosti lojnih žlezda smeštenih u koži lica, dok 30 odsto odraslih, sve do starijeg životnog doba, opisuje svoju kožu kao masnu.
Osim T-zone (nos, brada, čelo), masna koža se prepoznaje i po proširenim porama, a ukoliko izostane nega odgovarajućim preparatima, dolazi do pojave akni koje predstavljaju estetski, a ponekad i zdravstveni problem.
U održavanju problematične, nečiste kože od velike pomoći mogu da budu i preparati koji sadrže prirodne sastojke: lekovito bilje, kvasac, mleko, med, beli luk itd.
Mleko za čišćenje
U 1,5 dl mleka sipajte 15 g suve žalfije i kuvajte dok ne provri, a zatim sklonite sa šporeta i ostavite da se ohladi. Nakon toga procedite kroz gazu, prespite u bočicu i dobro zatvorite. Svakodnevno pomoću tupferom skidajte šminku i čistite problematičnu kožu ovim mlekom. Preparat držite u frižideru.
Losion protiv akni
Čen belog luka iseckajte i izgnječite, a zatim ga prelijte decilitrom 70-procentnog alkohola. Ostavite da odstoji preko noći, procedite kroz gazu i sipajte u flašicu od tamnog stakla. Tupfer natopite losionom i pređite preko lica. Ovaj losion namenjen je svakodnevnom čišćenju lica, ukoliko postoji problem upaljenih akni.
Piling za problematičnu kožu
Pomešajte četvrtinu standardnog pakovanja kvasca, malo vode i pseničnog griza u razmeri koja omogućava da se dobije pasta. Smesu nanesite na očišćeno lice i ostavite da se osuši, a zatim lagano, kružnim pokretima, trljajte prstima oko pet minuta. Nakon toga isprite lice mlakom vodom.
Piling-maska
Kašiku žalfije prelijte šoljom vrele vode, poklopite i nakon dvadesetak minuta procedite. Za to vreme u blenderu sameljite kašiku pirinča, potom kašiku majčine dušice a nakon toga ih dobro izmešajte i dodavajte mlak čaj od žalfije, sve dok se ne dobije gustina kaše. Masku nanesite na lice i ostavite da odstoji dvadesetak minuta. Isperite mlakom vodom, kružnim pokretima, kako bi se dobio efekat pilinga.
Parenje problematične kože
Pomešajte po 20 g suve žalfije, kamilice, timijana i ruzmarina, pa prelijte sa 1/2 l ključale vode. Preko glave prebacite peškir, te se nagnite iznad suda sa ovim čajem tako da para ide direktno u lice. Parite lice 15 minuta.
Voda za umivanje
Vodu u kojoj su se kuvali krompiri (ohlađenu) koristite za svakodnevno umivanje, i to tri puta dnevno. Ova voda leči akne na licu i telu!
Noćna krema za masnu kožu
Dve kašičice meda pomešajte sa četiri kašike mleka i zagrevajte dok se med potpuno ne otopi. Dodajte 10 kašika pavlake, jedno žumance i četiri kapi rastvora propolisa, pa mutite nekoliko minuta mikserom, zatim spakujte u kutijicu i stavite u frižider. Ova krema koristi se za noćnu negu problematične kože, a nanosi se vlažnim prstima.
Maska od šargarepe
Sveže isceđen sok od jedne šargarepe pomešajte sa belancetom, zatim dodajte kašičicu maslinovog ulja i supenu kašiku skroba. Nanesite na lice i držite 15-20 minuta, te isperite toplom vodom. Ova vitaminska maska osvežava kožu lica i skuplja proširene pore.
Maska od jabuka
Izdrendajte 100 g kiselih jabuka, stavite ih u 1,5 dl mleka i lagano kuvajte. Kad se dobije mlečna kaša, ostavite da se ohladi, a zatim dodajte dva žumanceta i dobro izmešajte. Masku nanesite na prethodno očišćeno, držite je 15 minuta, te isperite toplom vodom.
Maska od kvasca
Sipajte 20 g kvasca u 0,5 dl mlakog mleka i dobro izmešajte dok se ne dobije kompaktna masa. Pre stavljanja maske, lice temeljno očistite biljnim sapunom i vodom, a zatim osušite. Masku nanesite ravnomerno na sve delove lica, pa sačekajte da se stvrdne. Vrhovima prstiju pravite kružne pokrete i tako je uklonite sa lica, a ostatke isperite prvo toplom, a posle mlakom vodom. Lice zatim dobro osušiti i namazati kremu namenjenu problematičnoj koži. Ova maska se preporučuje za lečenje akni, a ujedno i osvežava kožu. Redovnom upotrebom ten će postati čist i baršunast.