Grickanje noktiju: Kako se osloboditi ružne navike?

by | oktobar 29, 2013

Statistički gledano, grickanje noktiju glavna je zanimacija mnogih ljudi i teško da postoji osoba koja to nije činila bar u jednom periodu života. Može da se javi i u periodu adolescencije a najčešće ga izaziva stres – školski ili ljubavni problemi i upis u srednju školu, česti su okidači za ovu ružnu naviku. Neke odrasle osoba grickaju nokte kada se nađu u stresnim situacijama, dok kod drugih to postaje svakodnevna pojava jer pored očiglednog estetskog, postoji i veoma ozbiljan problem koji može da preraste u psihički poremećaj.

grickanje noktiju

Grickanje noktiju i zanoktica navika je koja, pre svega, nastaje zbog osećanja uznemirenosti. Kako sprečiti grickanje noktiju, pitanje je na koje ima odgovora koliko i osoba koje muči ova navika. U zavisnosti od životne dobi i oblika poremećaja može se primeniti nekoliko metoda za odvikavanje.

Deca

Ukoliko je navika usvojena od vršnjaka, može se desiti da nestane isto kao što se i pojavila. Ako je, pak, uzela maha, pa dete opsesivno gricka nokte, neophodno je utvditi zbog čega se to dešava i u kojim situacijama – da li su u pitanju napetost, umor, uznemirenost, prisustvo neke osobe ili samo dosada? Nekada okidač može da bude i promena rutine – preseljenje, nova grupa u zabavištu, uvođenje novih aktivnosti…

Članak se nastavlja posle reklama

Savet: Mališana ne treba koriti, kažnjavati ili ponižavati pred drugima. Takođe, nije preporučljivo vaditi mu ruke iz usta ili im na nokte nanositi razne materije, jer to može da bude kontraproduktivno. Kroz razgovor treba otkriti u čemu je problem, a kada se to reši, navika će nestati. Nekada je dovoljno da roditelji posvete detetu više pažnje, pa će ono prestati sa grickanjem noktiju.

Uznemirenost kod odraslih

Grickanje noktiju i zanoktica koje se kod odraslih osoba javlja usled nervoze ili iščekivanja, obično nestaje kada prođe krizna situacija. Nekada je dovoljna samodisciplina, ponekad mali podsetnici (lepljenje selotejpa, lakiranje ili nadogradnja noktiju), ali mogu se upotrebiti i različiti preparati koji se nanose na ruke i odvraćaju od ove ružne navike, istovremeno sprečavajući nastanak gljivičnih oboljenja.

Članak se nastavlja posle reklama

Savet: Osobama koje grickaju zanoktice od velike pomoći može da bude redovan manikir i nega ruku. Ukoliko su im nokti i regija oko njih negovani – jednostavno neće imati šta da grickaju.

Opsesivno-kompulsivni poremećaj

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko daleko ova navika može da ode, govori podatak da Američka psihijatrijska asocijacija grickanje noktiju smatra opsesivno-kompulsivnim poremećajem, što je dijagnoza koja, između ostalog, opisuje opsesivne, prisilne, stresne, nametljive misli i kompulsivne, prisilne radnje u nameri da se neutrališe određena opsesija po principu: ako ne uradim ovo, desiće se nešto loše. Tako dok neke osobe neprestano peru ruke, preskaču linije na trotoaru ili unedogled proveravaju da li su zaključana vrata, neki će do krvi grickati nokte ili zanoktice.

Ovaj poremećaj utiče na svakodnevni život, osoba se „čudno“ ponaša i vremenom se njena opsesija pogoršava. Oko 90 odsto osoba sa OKP vezanim za grickanje noktiju i zanoktica, tvrdi da jednostavno ne može da se uzdrži, te da jedna mala zanoktica ili deo milimetra nokta koji može da se odgrize predstavlja „trn“ u mozgu, koji ih muči sve dok ga ne eliminišu.

Savet: Ukoliko su se usled ove navike na prstima pojavile deformacije – treba se obratiti za pomoć stručnjaku. Postoje metode koje će pomoći da osoba spozna suštinu svoje prisilne radnje i nauči kako da izađe na kraj sa anksioznošću koju uzrokuje OKP.

Autor: Life Content

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: