Kako sprečiti urastanje dlaka?

by| decembar 21, 2010

Naučite kako da preventirate svrab, bol, crvenilo, infekciju i druge komplikacije izazvane nepravilnim rastom dlake.

 


Članak se nastavlja posle reklama

Urasla dlaka sasvim je bezazlena pojava, a može se javiti u bilo kom uzrastu nakon puberteta i obično zahvata delove tela sa jačom dlakom poput bikini regije kod žena ili brade i vrata kod muškaraca. Osobe sa kovrdžavim, čvrstim i debljim dlakama mnogo češće imaju problema sa ovim neprijatnim stanjem. Urasla dlaka može da bude veliki estetski problem, posebno ukoliko se pojave ožiljci ili drugačija prebojenost regije. Ozbiljne komplikacije najčešće se javljaju u obliku kožnih infekcija, a u retkim slučajevima mogu se razviti keloidi (tumori nastali usled bujanja fibroznog tkiva nakon neke povrede).

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Šta izaziva urastanje dlake?
Glavni faktori urastanja jesu struktura i smer rasta dlake, kao i metode njenog uklanjanja. Kovrdžava dlaka ima oštar vrh kada se odseče, a ako se to učini blizu kože, lako može prodreti nazad kroz kožu i izazvati urastanje. Ukoliko se tokom brijanja koža previše zateže, odsečena dlaka može se povući nazad i nastaviti rast ispod površine kože. Korišćenje brijača sa duplom oštricom još je jedan uzrok urastanja, jer prva oštrica povlači dlaku, a druga je seče, nakon čega se dlaka uvlači ispod kože. Transfolikularna penetracija često se dešava i nakon čupanja pincetom, kada deo dlake ostane ispod površine kože. Iako je u većini slučajeva urastanje dlake posledica njenog agresivnog ili nepravilnog uklanjanja, dešava se da veća količina mrtvih ćelija kože blokira folikulrani otvor, zbog čega dlaka nastavlja rast ispod površine kože.

Članak se nastavlja posle reklama

 

 

Simptomi
Nakon što dlaka prodre nazad u kožu, organizam je detektuje kao strano telo i dolazi do upalne reakcije, čiji su simptomi svrab, bol i osetljivost cele regije. Na površini kože primećuje se crvena ili ružičasta izbočina sa naglašenim vrhom, kroz koju se nazire dlaka. U većini slučajeva bubuljice se pojavljuju u rasponu od nekoliko dana do jedne nedelje nakon uklanjanja dlake, a upala se pogoršava kako raste dlaka. Ponekad se infekcija razvija odmah nakon brijanja u vidu malih gnojinih bubuljica.
Kao posledica infekcije mogu se razvijti pistule i retki apscesi. Mesta urastanja mogu biti lokalizovana bilo gde na telu, iako kod muškaraca obično nastaju na bradi, obrazima, vratu ili na temenu ukoliko se glava izbrijava. Za žene „kritične“ regije su pazuh, pubični deo i noge.

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Kada se treba obratiti lekaru
Ukoliko je problem urastanja samo povremen, nema razloga za brigu. Međutim, kada se radi o hroničnoj pojavi, potrebno je potražiti lekarsku pomoć. Žene koje imaju problem sa urastanjem dlaka, čiji je uzok preterana maljavost, trebalo bi da se konsultuju sa lekarom i saniraju eventualni poremećaj koji izaziva pojačan rast dlaka, bilo da se radi o hormonskom disbalansu, policističnim jajnicima ili Kušingovom sindromu.

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Lečenje
Iako se urasla dlaka u većini slučajeva oslobađa sama, mogu nastati komplikacije koje zahtevaju intervenciju dermatologa. Ponekad je dovoljno umesto čupanja ili brijanja koristiti kreme za depilaciju koje omekšavaju struktruru čvrste dlake. U slučaju iritacije izazvane primenom kreme za depilaciju, aplikuju se hidrokortizonske kreme. Za uklanjanje izumrlih ćelija sa kože, dermatolog će prepisati retionoide, kojima se ujedno mogu odstraniti zadebljanja na koži i tamnije prebojena područja nastala kao posledica uraslih dlaka.
Za kontrolisanje upalnih procesa koriste se masti na bazi korikosteroida.
Kod pacijenata sa simptomima sekundarne infekcije, kao što su pojava pistula (mehurića ispunjenih gnojnim sadržajem) i apscesa (lokalnih gnojnih upala), u terapiju se moraju uključiti i antibiotici, bilo u vidu masti koje sprečavaju dalje širenje bakterija po oboleloj regiji, ili medikamenata za oralnu upotrebu.

 

Prevencija
Pravilno uklanjanje suvišnih dlaka najbolja je preventiva urastanja. Ukoliko se dlake skidaju brijanjem, obavezno ih treba nakvasiti i omekšati toplom vodom, uz primenu gela za brijanje. Preporučuje se korišćenje brijača sa jednom oštricom, koji uvek treba povlačiti u smeru rasta dlake. Izbegavati izbrijavanje i povlačenje kože tokom brijanja. Oštricu brijača isprati nakon svakog povlačenja, a po završetku je detaljno isprati alkoholom, osušiti i brijač odložiti na suvo mesto. Nakon brijanja na kožu aplikovati hladne komprese.
Depilaciju voskom prepustiti stručnom licu. Trajno uklanjanje dlaka laserom daje najbolje rezultate u prevenciji urastanja. Na ovaj način postiže se značajno smanjuje broja dlaka. Nedostatak ove metode jeste to što se mogu tretirati jedino tamne dlake. Ponekad se javlja prebojenost tretirane regije.
Druga mogućnost trajnog uklanjanja dlačice je elektroliza, kojom se ciljano uništavaju pojedinačni folikuli dlake, bez obzira na boju i strukturu dlake. Međutim, ova procedura daleko je sporija, bolnija i zahteva veći broj tretmana nego laserska depilacija. Dermatolozi preporučuju redovno čišćenje i piling kože, specijalnim sunđerima i piling kremama, jer se jedino na taj način mogu skinuti mrtve ćelije sa kože, koje često ometaju normalan rast dlake.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Izvor: Top zdravlje

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: