Mirisna pitanja

by| april 14, 2011


Od neprepoznatljivih egzotičnih mirisnih nota i često teško izgovorljivih naziva na bočicama, do toga da isti parfem miriše potpuno drugačije na vama i vašoj prijateljici, parfemi zaista mogu da zbune i najvećeg poznavaoca ove oblasti. Mnogi ih doživljavaju kao snažne afrodizijake, neki ih smatatraju "sitnicama koje život znače", a ima i onih koji su jednostavno – fetišisti. Bez obzira na to kako se odnosite prema čarobnim mirisnim molekulima, konfuzija u vezi sa njima uvek postoji. U nameri da rešimo vaše "parfemske" dileme i pronađemo najbolju bočicu za vas, "nanjušili" smo prave odgovore…

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

Kako da pronađem odgovarajući parfem za sebe kada na tržištu postoji beskrajno mnogo brendova?
Odgovor: Poznavanje tipa, ili "porodice" mirisa koji se vama dopadaju – voćni, cvetni, drvenasti ili orijentalni (jake ili začinske arome sa notom mošusa, pačulija, smole ili vanile) – olakšaće vam izbor. Na primer, ukoliko vam se sviđa miris ruže, zamolite prodavačicu u parfimeriji da vam pokaže nekoliko cvetnih parfema. Još uvek niste na pravom mirisnom tragu? Onda izaberite parfem sa citrusnim notama limuna, grejpfruta ili limete. I dok teže, cvetne i orijentalne, mirise obično dele žene na dve isključive grupe – jedne ih obožavaju, a druge ne podnose – osvežavajući, citrusni mirisi prijaju većini. PREDLOG: "Emporio Armani Diamonds Intense Eau de Perfum".

 

Zbog čega se miris mog parfema menja tokom dana?
Odgovor: To je stvar nauke/hemije. Parfemi obično sadrže između 200 i 300 različitih mirisnih molekula, a svaki isparava različitim tempom, što znači da se bukvalno transformišu iz sekunda u sekund. Prvi miris koji osetite nakon nanošenja na kožu sastoji se od najlakših čestica, ili površinskih nota (obično su to arome citrusa, dinje i lavande). Oni su vrlo sveži i isparavaju već posle nekoliko minuta, što omogućava emisiju "centralnih" nota – generalno, to je aromatičnije voće i cveće – da biste, konačno, osetili teže, bazne note, u koje se ubrajaju mošus, vanila i smola. Bazne arome parfema duže isparavaju i satima se zadržavaju na koži. Jedini način da odredite kako će se miris "razvijati" jeste da ga "nosite" ceo dan, a ne da donesete odluku o kupovini već pri prvom susretu, u parfimeriji.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Moje kolege se žale da je parfem koji koristim previše jak, ali meni se sviđa. O čemu se radi?
Odgovor: Ukoliko dugo koristite isti parfem, onda je moguće da ste navikli na taj miris, a da je vaš nos postao "otporan" na njega. Milioni sitnih receptora u nosu – koji registruju arome i prenose ih do mozga radi identifikacije – nakon izvesnog vremena prestaju da reaguju na mirise kojima smo stalno izloženi. No, ako ne upotrebljavate neki parfem dve nedelje, vaši receptori biće osveženi, pa će ponovo prepoznavati stare, poznate arome – što će vam omogućiti da odredite pravu količinu parfema na koži.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Parfem koji koristi moja prijateljica sjajno miriše na njoj, ali ne i na meni. Zašto?
Odgovor: Najverovatnije je reč o razlici u biohemiji vašeg i njenog organizma. Određeni faktori, kao što je tip kože, mogu da odrede kako će mirisati isti parfem na koži dve osobe. Prirodne masnoće u koži igraju ulogu hvatača – stapaju se sa parfemom i intenziviraju miris. Suprotno tome, na suvoj koži mirisi brže isparavaju (utrljavanje neparfimisanog mleka za telo u kožu produžava dejstvo parfema). Štaviše, kod nekih ljudi prirodni miris toliko je jak da značajno menja notu parfema. Zato, da biste potpuno izbegli uticaj hemije organizma, nanesite parfem na kosu, ili odeću, umesto na kožu.

 

Da li parfemi imaju ograničen rok trajanja?
Odgovor: Da, ali je mnogo duži nego što mislite. Većina traje dve godine. No, teži mirisi – orijentalni i oni sa jakim drvenastim notama – koji sadrže više i teže bazne note mogu da traju pet ili šest godina (pod uslovom da ih držite dalje od direktne svetlosti i izvora toplote). Osim izmenjenog mirisa, pokazatelji isteka roka trajanja jesu i talog u flašici, promena boje, ili odvajanje tečnosti i drugih materija u parfemu. Dakle, budite mudri kada naredni put budete kupovali miris. Ako ne nameravate često da ga koristite – na primer, svakog dana – kupite manju bočicu.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Primetila sam da mešavine prirodnih aroma vrlo brzo isparavaju. Kako da ih učinim trajnijim na koži?
Odgovor: Prirodni mirisi brže isparavaju od sintetičkih, jer su biljne esencije u njihovoj osnovi sačinjene od veoma malih molekula, koji veoma brzo isparavaju. A budući da se često ekstrahuju parnom destilacijom – proces u kojem se postupno izdvajaju ulja iz latica i listova – bilo koje teže supstance, poput smola i voskova, filtrira se i ne ulazi u sastav mirisa. To znači da su osnove parfema zapravo najisparljivije čestice mirisa. Ipak, ako parfem nanesete na pulsne tačke, duže će trajati – toplota na ovim delovima tela pojačava miris. Takođe, nosite u tašnici manju bočicu istog parfema, zbog osvežavanja mirisa tokom dana.

parfemDA LI STE ZNALI?

– Da biste "očistili" nos tokom probe parfema, prislonite rukav na nozdrve i duboko udahnite jednom, ili dva puta.

– Da biste prigušili miris, nanesite malo alkohola na mesta koja ste pošpricali parfemom.
– Ne treba da kupujete parfem kada imate menstruaciju.
– Nikada nemojte da probate više od četiri parfema, mada možete da pomirišite mnogo više probnih traka od hartije. Špricnite dva parfema na unutrašnji deo podlaktice jedne ruke i dva na drugu ruku.
– Parfimisani losioni za telo obično sadrže manje od 2% parfemskog ulja što je idealan izbor za žene koje preferiraju blaže mirise. S druge strane, ako želite da naglasite miris, koristite parfimisane losione kao podlogu za parfem.

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: