Koliko retinola smete da koristite: Šta će se desiti ako preterate

by | avgust 24, 2023
Koliko retinola smete da koristite

Koliko retinola smete da koristite? Retinol, koji mnogi smatraju vrhuncem nege kože, ima mnoštvo prednosti. Povećava proizvodnju ćelija kože, otčepljuje pore, vrši piling i podstiče proizvodnju kolagena za borbu protiv bora.

Sve te pogodnosti čine ga magičnim multitaskerom. Osim toga, dostupan je u jačini u rasponu od recepta do bez recepta i u formatima poput seruma i hidratantnih krema. Sa takvom popularnošću, čovek mora da se zapita – može li se preterati s retinolom?

Koliko retinola smete da koristite: Šta je retinol

Retinol je derivat vitamina A za koji je poznato da pomaže u regulisanju prometa ćelija kože i jačanju proizvodnje kolagena. Na taj način poboljšava tonus i teksturu kože, izbeljuje fleke na koži i poboljšava izgled finih linija i bora. Inače, retinol deo porodice retinoida, klase lekova koji se često propisuju za lečenje akni.

Mediderm® MP spray

Koliko i koliko često treba da ga koristite

Iako se retinol može koristiti svake noći, kada se prvi put počne, koristite ga samo dva puta nedeljno kako bi se osigurala podnošljivost. Obično je najbolje početi s niskom koncentracijom. Nanesite samo količinu veličine graška na celo lice i polako povećavate učestalost kako se tolerancija povećava. U zavisnosti od vašeg tipa kože, možda će biti potrebno samo nekoliko nedelja da se naviknete na redovnu upotrebu retinola.

Ako koristite retinol za lečenje akni, najverovatnije ćete želeti da počnete s višom dozom, kao što je 0,1 odsto, ili možda čak uzeti retinoid na recept. Ukoliko koristite retinol u kozmetičke svrhe, počnite s veoma malom dozom, kao što je 0,05 procenata, i nakon potrošene jedne bočice ili tube, uzmite proizvod koji sadrži malo veću koncentraciju retinola. Strpljenje će se isplatiti, jer se tolerancija na retinol gradi tokom vremena, a polako će smanjiti šanse za upalu i iritaciju.

Važno je napomenuti da retinol dolazi u nekoliko oblika. Ono što ih izdvaja je broj hemijskih konverzija potrebnih da bi se došlo do oblika retinola koji je aktivan u koži, retinoične kiseline. Dakle, nisu svi retinoli stvoreni jednaki – retinil palmitat je slabiji od retinola, koji je slabiji od retinaldehida, koji je slabiji od tretinoina.

Od viška i te kako boli glavi

Upotreba retinola je često ograničena njegovim potencijalom da izazove neželjene efekte, koji uključuju iritaciju, crvenilo, ljuštenje i osetljivost na sunce. Oni s osetljivom kožom imaju veću verovatnoću da dožive neželjene efekte, a neki ih možda uopšte neće iskusiti. Takođe možete doživeti izuzetno suvu ili ljuskavu kožu i osećaj pečenja. Koliko dugo simptomi traju zavisi od vašeg tipa kože i jačine retinola koji ste koristili. Iritacija od retinola može trajati nekoliko dana. Uopšteno gledano, ima tendenciju da se smiri oko tri ili četiri dana nakon prestanka upotrebe retinola.

U nekim slučajevima, mogu se javiti opekotine od retinola, što se odnosi na iritantni kontaktni dermatitis koji može nastati usled upotrebe previše retinola. Koža može izgledati crvena, upaljena ili se ljušti, posebno na područjima s tanjom kožom (oko usta i očiju).

Kako lečiti opekotine ili oštećenja retinolom

Čim primetite opekotine od retinola, odmah prestanite da koristite retinol – to će omogućiti da se kožna barijera oporavi. Često može pomoći upotreba proizvoda koji pomažu u održavanju kožne barijere i štite kožu od dalje spoljne iritacije. U nekim slučajevima može biti potreban lokalni kortiko steroid.

Osim što ćete svojoj koži dati odmor od proizvoda s retinolom, bitno je i kako je negujete. To znači pranje lica blagim sredstvom za čišćenje bez mirisa i nanošenje hidratantnih sastojaka, kao što su hijaluronska kiselina i omekšavajuća hidratantna krema koja poboljšava barijeru. Ne zaboravite kremu za sunčanje, jer retinol uvek čini kožu osetljivijom na sunce, bez obzira da li je iritirana ili ne.

Mediderm® MP spray

Jun/gettyimages.co.uk
Kliknite na video da saznate više: