Rešenje za akne: Kako pomoći ćerki da se reši akni?

by | februar 13, 2024
Rešenje za akne: Kako pomoći ćerki da se reši akni; zabrinuta tinejdžerka čije lice je prekriveno aknama

Rešenje za akne postoji! Ako vaša kćerka ima akne, pomozite joj da se sa njima izbori na jednostavan način i spreči ožiljke.

Kameron Dijaz, Britni Spirs, Kejti Peri, Majli Sajrus, Megan Foks su poznate ličnosti koje, pored slave, spajaju i ožiljci od akni. Ako ste zabrinuti da se to isto može desiti i vašoj kćerki, vodite se savetima vrhunskih dermatologa kako akne ne bi ostavile ružne ožiljke na licu.

Rešenje za akne: Kako ih sprečiti, a kako lečiti

Biti spremni

Pojava upale na licu povezana je sa povećanjem aktivnosti lojnih žlezda. To se dešava tokom puberteta zbog hormonalnih promena i aktivacije androgena. Pojačana sinteza androgena kod deteta počinje sa 7-8 godina i dostiže vrhunac tokom puberteta. Uzroci akni kod tinejdžera i odraslih su različiti. Kod prvih je to najčešće hormonska promena u organizmu, dok kod odraslih osip može biti uzrokovan hormonskim skokovima usled bolesti, lekova, stresa, loše nege kože, loše ishrane, izlaganja suncu.

Članak se nastavlja posle reklama

12. godina je doba kada mama treba da bude posebno pažljiva. Ne očekujte da će vaša ćerka (a posebno vaš sin) doći i žaliti se na probleme sa kožom i tražiti savet. Ova opcija je moguća, ali često deca postaju povučena, počinju da se stide i pokušavaju sama da se izbore sa aknama. Pripremite se na činjenicu da ćete morati da vodite dete za ruku kod specijaliste koji će vam objasniti šta se dešava sa telom i zašto se pojavljuju akne. Dermatolog će preporučiti adekvatne higijenske mere i tretman, ako je to potrebno, koji će suzbiti akne.

Otvoreni i zatvoreno komedoni

Masni sjaj i povremene bubuljice ukazuju na, u najmanju ruku, problematičnu kožu. Ako se na licu istovremeno pojavi deset ili više crvenih, upaljenih tačaka ili pet ili više pustula, to su već akne. Najčešće su u pitanju komedoni, koji mogu biti otvoreni ili zatvoreni. Zatvoreni komedon je lojna žlezda u kojoj se sebum akumulira i ne može da izađe. Što rezultira formiranjem bele, neinflamatorne glave.

Članak se nastavlja posle reklama

Takvi bubuljice možda nisu baš estetske, ali za sada su prilično prijateljski raspoložene – ne stvaraju upalu i ne bole. Možete ih otkriti ako pređete prstima preko kože – osetićete kvržicu i hrapavost. Faktori koji izazivaju pogoršanje akni mogu biti egzogeni i endogeni. Endogeni uključuju bolesti i upotrebu određenih lekova. Egzogeni uzroci uključuju nepravilnu negu, ultraljubičasto zračenje i smanjenje lokalnog imuniteta.

Otvoreni komedon je čep koji začepljuje folikul kao rezultat akumulacije sebuma, mrtvih epidermalnih ćelija i prašine u kanalu. Pod uticajem kiseonika, gornji sloj oksidira i potamni, a pore izgledaju kao crna tačka. Ako se zapaljenje pridruži takvom komedonu, formira se papula – iritacija u obliku crvenog tuberkula. Akne nastaju kada se propionibacterium acne pridruže upali. Žive u izobilju na zdravoj koži, ali se mnogo bolje osećaju u čepovima lojnih rogova folikula dlake – okruženju u kojem počinju da se aktivno i plodno razmnožavaju.

Članak se nastavlja posle reklama

Akne nikako ne treba istiskati!

Stiskanje bubuljice je prirodna želja, posebno kada je velika, ružna i bolna. Ovo može pogoršati problem. Prilikom istiskivanja bubuljice, prvo, koža je bukvalno pocepana, drugo, oštećen je folikul, i treće, vrlo često se ne uklanja sav gnojni sadržaj, koji nastavlja da se širi. Rezultat je ožiljak ili nova inflamatorna formacija.

Rešenje za akne: Ključna je pravilna nega

Nega kože protiv akni je svakodnevni ritual, čije faze ne traba preskakati. Ohrabrite svoju tinejdžerku (ili tinejdžera) da opere lice dva puta dnevno toplom vodom. Izbegavajte sapun i za čišćenje koristite posebne proizvode za masnu kožu (bolje ─ gelovi i pene). Nakon umivanja koristite losion ili tonik – oni oslobađaju kožu od svih ostataka, pripremaju je za nanošenje kreme, dezinfikuju i suše, sužavaju pore, deluju matirajuće. Završna faza je specijalna krema za negu masne i problematične kože.

U aktivnom stadijumu akni, upotreba dekorativne kozmetike nije preporučljiva, ali u „mirnim“ periodima koža je prilično tolerantna na šminku. Glavna stvar je da je lagana i da ima nekoliko slojeva. Prilikom odabira proizvoda obratite pažnju na pakovanje: obavezna je oznaka „nekomedogeno“. Prikrivanje tretmana pigmentiranim česticama koje ujednačavaju ton kože će uticati na samopouzdanje.

Obratite pažnju na sastav kozmetičkih proizvoda

Ne postoji jasan odgovor na pitanje „šta će pomoći u slučaju akni“. Teško je izdvojiti glavne komponente protiv akni: dobri tretmani sadrže složenu kombinaciju aktivnih supstanci. Kada birate proizvode obratite pažnju na sledeće sastojke:

Članak se nastavlja posle reklama
  • Anti-inflamatorni: linolna kiselina, niacinamid, alantoin, soli cinka, azeleična kiselina, ekstrakti čajevca, žalfije, kamilice, hamamelisa, aloe vere.
  • Antibakterijski: pirokton olamin, glikasil, sumpor, biljni ekstrakti nevena, kamilice, zelenog čaja, čička, eterična ulja čajevca, limuna, karanfilića.
  • Keratolitički (omekšavanje i piling): AHA i BHA kiseline, retinoidi, glikasil, azeleična  kiselina, sumpor, bromelain.
  • Regulatori sebuma: retinoidi, linolna kiselina, azeleična kiselina, zeleni čaj, bundeva, čičak, ekstrakti kedra.
  • Matiranje: soli aluminijuma i kalcijuma, perlit, glina, kaolin, silicijum.

Napomena: Apotekarski brendovi podležu pažljivom praćenju pod nadzorom dermatologa i propisuju ih lekari, pa su poželjniji za negu problematične kože sklone aknama. Pored pravilne nege i korektivnog tretmana, specijalista može preporučiti mehaničko ili ultrazvučno čišćenje lica, razne pilinge, uzimajući u obzir stanje kože tinejdžerke.

Yuliya/gettyimages.co.uk




Kliknite na video da saznate više: