Šta je to termalna voda i treba li da je koristite?

by | avgust 4, 2024
termalna voda

Zašto bi svakoj ženi treba termalna voda u tašnici?

Termalna voda je voda sa visokim sadržajem mineralnih soli koje potiču iz prirodnih izvora. Po pravilu, takve vode su tople (iznad 40 stepeni) i smatraju se čistijim od arteških, pa čak i mineralnih voda, jer se njihovi izvori nalaze na znatnoj dubini (što je dublji izvor, veća je koncentracija minerala u termalnoj vodi). Termalne vode se razlikuju od mineralnih po većoj dubini prirodnih raseda i većoj mineralizaciji: za poređenje, u bočici lekovite stone „mineralne vode“ ima 6-7 vrsta soli, au termalnoj vodi čak 15.

Šta je termalna voda i zašto vam je potrebna?

Razlikuju se i načini primene: mineralne vode se koriste interno (za lečenje gastroenteroloških, srčanih i zglobnih oboljenja), a termalne vode, iako se piju u lekovite svrhe, češće se koriste spolja: zahvaljujući svom bogatom sastavu, mogu da prodre u dermis i ima blagotvorno dejstvo na kožu.

Termalne vode su klasifikovane prema mineralizaciji: izotonične i hipertonične. Izotonične sadrže do 1 gram po litru mineralnih soli. Takve vode su dobre za veoma osetljivu i oštećenu kožu. Hipertonične termalne vode prevazilaze sastav naše kože po mineralima. One su najaktivniji i indikovane su skoro svima, posebno osobama sa gustom, masnom kožom. Takve vode su dobre za ublažavanje otoka (na primer, nakon opekotina od sunca).

Kakve termalne vode postoje?

Termalne vode se takođe dele prema preovlađujućim solima u svom sastavu: najpopularnije i najraznovrsnije su natrijum-bikarbonatne i sulfatno-bikarbonatne, takođe postoje sorte sa visokim sadržajem selena, kalijuma ili kalcijuma; vode bogate natrijumom, sumporom i cinkom su dobre za masnu i gustu kožu, ali mogu da peckaju i zategnu tanku i osetljivu kožu. Vode na bazi silicijuma jačaju i matiraju, a upravo prisustvo ovog minerala u sastavu pomaže termalnoj vodi da popravi šminku: zbog vodoničnih veza, molekuli silicijuma formiraju svojevrsnu „mrežicu“ na koži, nevidljivo fiksirajući ton i puder.

Članak se nastavlja posle reklama

Kakve efekte ima termalna voda?

Gotovo sve termalne vode imaju jedno zajedničko svojstvo – da smiruju i ublažavaju iritaciju (efekat je izraženiji što je više kalcijuma u ​​termalnoj vodi, koja je poznata po svom umirujućem dejstvu). Minerali sadržani u termalnoj vodi mogu zasiti kožu kiseonikom i poboljšati njene metaboličke procese, što znači ujednačiti ton i dati sjaj. Termalne vode bogate selenom su dobri antioksidansi, dok su cink i sumporne vode idealne za masnu problematičnu kožu.

Postoji mišljenje da termalna voda može hidrirati kožu, međutim, to nije sasvim tačno. Termalna voda je u stanju da održi nivo hidratacije, odnosno da spreči njeno smanjenje, ovaj efekat je obezbeđen održavanjem mineralne ravnoteže kože. Ali ne može da izleči veoma dehidriranu, zategnutu kožu i da zameni kremu. Zato je flaša sa takvom „živom vodom“ neophodna tamo gde koža gubi vlagu: u avionu i klimatizovanoj kancelariji, na plaži i u teretani. Termalni sprej možete prskati na kovrdžavu kosu ili kožu opečenu suncem: u prvom slučaju će ublažiti elektrostatički stres, u drugom će barem minimalno umiriti upaljena tkiva.

Kako se pravilno koristi termalna voda?

Termalna voda donosi maksimalnu korist ako se nanese na očišćenu kožu: posle tonika, pre nanošenja kreme ─ tada minerali prodiru u kožu što je moguće potpunije i dublje. Poprskajte lice termalnom vodom sa udaljenosti od 20-30 santimetara i po želji, minut-dva nakon nanošenja (ali ne odmah – dajte mineralima vremena da deluju) kapi obrišite mekom krpom.

Članak se nastavlja posle reklama

Termalna voda ne može višestruko da poveća nivo hidratacije kože, ali će delovati kao SOS podrška i pomoći u zadržavanju potrebne vlage. Takođe je korisno prskati termalnu vodu na lice tokom dana direktno preko šminke: da, neki od minerala će se neizbežno „zaglaviti“ u sloju pudera, ali će neki probiti ovu barijeru i održavaće odbranu kože.

 

Članak se nastavlja posle reklama

triocean/gettyyimagesplus




Kliknite na video da saznate više: