Starenje od stresa: Mit ili realnost? Evo šta kažu stručnjaci!

by | januar 29, 2025
Starenje od stresa

Da li je starenje od stresa stvarna pojava i kako stres uopšte utiče na telo? Odgovore pokušavamo da dobijemo u nastavku.

Da li ste primetili, da ljudi sa blagim pozitivnim stavom prema životu izgledaju mlađe? Da li ste ikada i pomislili da takva veza zaista postoji? Istraživanja su, naime, pokazala da je stres  jedan od glavnih faktora preranog starenja. Što se ređe susrećemo sa njim, to manje rizikujemo da izgubimo mladost i lepotu.

Starenje od stresa

Kada ste nervozni, oslobađaju se hormoni stresa: kateholamini i glukokortikoidi. Jedan od efekata koji imaju je sužavanje zidova krvnih sudova. Ovo dalje povećava krvni pritisak i preusmerava krv na vitalne organe kako bi se mobilisali unutrašnji resursi. Ovaj mehanizam je više puta spasio živote naših primitivnih predaka. Ali u njihovom slučaju radilo se o kratkotrajnom stresu u trenucima opasnosti. Sa hroničnim stresom koji doživljavaju savremeni ljudi, krvni sudovi dugo ostaju suženi. Između ostalog, to dovodi do lošeg snabdevanja krvlju tkiva lica. Koža se suši i poprima nezdrav, žućkast ton, a ispod očiju pojavljuju se podočnjaci i „kese“.

Druga reakcija na stres su napeti mišići. U ekstremnoj situaciji, ovo je, opet, veoma korisno. Telo se priprema da pobegne ili uzvrati borbom. Ali nema ništa dobro u stalnom grču mišića. Mišićna vlakna stiskaju iste dugotrajne krvne sudove. Ovo utiče i na izgled i na opšte stanje. Zbog toga osećamo stalni umor, pospanost, spazme i bol u mišićima.

Posebna smetnja je suženje krvnih sudova u bubrezima. Zbog činjenice da ovaj organ ne radi punim kapacitetom, tečnost se slabo uklanja iz tela. Otuda nastaje otok, natečenost i težina u nogama.

Članak se nastavlja posle reklama
00:00/01:00
lepotaizdravlje-rs
Truvid
auto skip

Kako stres utiče na držanje?

Figurativni izraz „savijanje pod teretom briga“ izmislili su pažljivi ljudi. Veoma precizno opisuje promene koje nastaju u držanju tela usled stresa. Anksioznost i uzbuđenje izazivaju pognutost. Vrat se savija, glava se pomera napred.

Ovo je samo po sebi vizuelno neprivlačno, ali i pored toga izaziva dalje probleme. Neprirodan položaj vrata dovodi do hipertoničnosti mišića. A time započinje spomenuti lanac: napeti mišići – stisnuti krvni sudovi – nedostatak kiseonika u tkivima. Posledice su opušteni oval i neujednačena koža lica. I u isto vreme dolazi do pogoršanja pamćenja i pažnje, koji se takođe smatraju promenama u vezi sa starenjem.

Kako stres utiče na respiratorni sistem

Kada je pod stresom, osoba diše često, ali plitko. U ovom slučaju se koristi samo gornji deo pluća. Postepeno, plitko disanje postaje navika. Ne primećujući to sami, prestajemo da dišemo duboko. Rezultat je hronično gladovanje kiseonikom, što dovodi do opuštanja i sive boje tena.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako smanjiti starenje od stresa?

Sa savremenim tempom života nemoguće je u potpunosti izbeći stresne situacije. Ali minimiziranje njihovog uticaja na telo je sasvim moguće. Nekoliko jednostavnih pravila će pomoći u tome.

  • Koncentracija hormona stresa se smanjuje fizičkom aktivnošću. Ali moramo brzo delovati. Odmah nakon stresne situacije, uradite gimnastiku ili brzo hodajte 15-20 minuta.
  • Pored situacionog stresa, važne su i sistematske sportske aktivnosti. Ritmičke kontrakcije mišića služe kao odlična prevencija napetosti i grčeva. Za održive rezultate potrebno je da trenirate 2-3 puta nedeljno.
  • Tehnike opuštanja vam omogućavaju da kontrolišete stres i ugasite ga na prvi znak. Izbor ovde je širok: joga, čigong, meditacija, terapija usmerena na telo i sesije sa psihologom su efikasni.
  • Isprobajte druge efikasne metode: tehnike neuromuskularnog opuštanja, masažu, terapiju vežbanja, terapeutsko disanje i specijalnu gimnastiku zasnovanu na čigongu i jogi. Vežbajte redovno i ne dajte stresu nikakvu šansu da vam ukrade mladost!
fizkes via Getty

Najnovije sa CasaDesign portala





Kliknite na video da saznate više: