Suva ili dehidrirana koža: U čemu je razlika i zašto je važno to da znate

by | april 14, 2024
Suva ili dehidrirana koža: Ženski profil slikan u krupnom planu s blurovanom zelenom pozadinom

Pitate se da li je vaša koža suva ili dehidrirana i niste sigurni u čemu je razlika između to dvoje. Poterudićemo se da vam to objasnimo na jednostavan način.

Primetili ste da vam je koža toliko zategnuta i suva da se čini kao da bi se u svakom trenutku mogla početi da puca. „Ali zašto i dalje sija tokom dana?“, pitate se. Možda uopšte nemate suvu kožu već dehidriranu.

Kako prepoznati da li je koža suva ili dehidrirana

Šta je suva koža?

Suva koža je uzrokovana vašom genetikom, hormonskom neravnotežom ili nedovoljno aktivnom štitastom žlezdom. Suva koža je tip kože, što znači da vaša koža prirodno proizvodi manje masti nego neko ko ima normalan, masni ili kombinovani tip kože. Bez ulja, vaša koža se bori da zadrži hidrataciju koju dobijate iz vode. Simptomi suve kože su veoma slični onima kod dehidrirane kože: zatezanje, svrab i fine bore.

Šta je dehidrirana koža?

Dehidrirana koža je stanje kože – niste rođeni sa njom, ali se javlja zbog ishrane i načina života. To može biti uzrokovano jednostavnim stvarima kao što su vetar ili hladnoća i neunošenje dovoljno svežeg voća i povrća. A problem izazivaju i diuretici poput alkohola i kofeina. Sve ovo može da dehidrira kožu.

Čak i tako, ako nemate odgovarajuću količinu minerala, elektrolita i esencijalnih masnih kiselina, voda koju unosite neće biti poslata na prava mesta! Vaše telo je poput sportskog tima u kome svi igrači rade zajedno kako bi imali koristi od jakih strana jedni drugih. I pomogli jedni drugima tamo gde su najslabiji. Dehidrirana koža uzrokovana je nedostatkom vode, a ne ulja, pa čak i masni ili kombinovani tipovi kože mogu dehidrirati.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako da znate da li vam je koža dehidrirana i šta možete da uradite da to popravite?

Ako vam je koža dehidrirana, mogu se pojaviti svrab i iritacije. Sastojci poput ulja jojobe i aloe vere mogu ublažiti taj svrab i učiniti da vaša koža bude osvežena i glatka. Kada imate povećanu osetljivost kože, važno je da koristite nežne proizvode bez oštrih aditiva i mirisa i da se uzdržite od pilinga.

Iako je to ono što želite da radite, uklanjanje mrtvih ćelija kože neće rešiti problem! Obnavljanje kiselog omotača kože je od vitalnog značaja. A u tome će vam pomoći  balansirajući antioksidativni serumi za lice. Osim toga, birajte kozmetičke proizvode koji sadrže hijaluronsku kiselinu jer ona vraća vlagu koži.

I pijte puno vode…

Kada je vaša koža dehidrirana, neophodno je da je rehidrirate! Pijte puno vode i povećajte unos hrane sa visokim sadržajem vode kao što su lubenica i krastavac. Takođe ćete morati da pomognete svojoj koži da zadrži vodu koju unosite. Nanošenje hidratantne kreme odmah nakon umivanja odličan je način da zadržite dodatnu vlagu.

Članak se nastavlja posle reklama

I strogo vodite računa o tome da se ne umivate ili tuširate pretoplom vodom jer će to ubrzati isušivanje kože. Jedite hranu s visokim sadržajem zdravih masti, poput avokada i orašastih plodova.

seb_ra/gettyimages.co.uk




Kliknite na video da saznate više: