Ulje za lice: Da li vam je potrebno i koje je pravo za vas?

by | decembar 15, 2022
ulje za lice

Da se ​​razumemo: reč ‘ulje’ uz reč ‘lice’ najčešće izaziva asocijacije na akne, problematičnu kožu, masnu kosu… Ali, ulje za lice daleko je od problema – ona je postalo etablirano kozmetičko sredstvo koje donosi čitav niz prednosti i koje mnoge žene koriste kao sastavni deo svoje osnovne rutine nege.

 

Šta je ulje za lice?

Ulje za lice ili kožu može se podeliti u nekoliko grupa. Pojedinačna ili čista ulja su ona koja dolaze direktno iz izvora. Oni se sastoje samo od jednog sastojka, kao što je kokosovo ulje, arganovo ulje ili ulje čajevca, na primer. Kombinovana ulja se sastoje od nekoliko ulja kombinovanih da bi se stvorio višenamenski proizvod pogodan za rešavanje nekoliko različitih kozmetičkih potreba. Postoje i proizvodi koji kombinuju biljna ulja i druge sastoje (recimo: retinol) i posebno su dizajnirana da rešavaju one  probleme kože koji se inače ne mogu lečiti samo uljima.

 

Koje su prednosti ulja za lice?

Ovo u velikoj meri zavisi od specifične vrste ulja za lice koje vas zanima, iako postoji nekoliko sveobuhvatnih prednosti koje donosi sa sobom svako pojedinačno ulje.

Članak se nastavlja posle reklama

Većina ulja ima emolijentna i okluzivna svojstva, tako da su u stanju da podrže barijeru kože i zadrže vlagu. Nakon njih je koža mekša i glatka, plus, mnoga biljna ulja su prirodno bogata antioksidansima, imaju antiinflamatorna svojstva, a neka su i antimikrobni.

 

Ulje za lice: koje da izaberem?

 

Članak se nastavlja posle reklama

Jojoba ulje za lice

Ono je drugačijeg molekularnog sastava od ostalih ulja, pa je lakše i manje masno. Samim tim, ovo ulje je nekomedogeno i ima sastav sličan ljudskom sebumu. Ovo ulje je zbog toga odlična opcija za one sa kožom sklonom aknama; pomaže u regulisanju proizvodnje sebuma, što može smanjiti masnoću i očistiti pore. Ovo ulje pomaže u smirivanju ekcema i bogato je antioksidansima, što ga čini univerzalnim izborom za sve tipove kože.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Marula ulje za lice

Ulje marule je odlično za one sa suvom kožom jer je bogato masnim kiselinama koje mogu poboljšati hidrataciju i sadrži vitamin E. „Pored toga, pokazalo se da smanjuje crvenilo.

Arganovo ulje za lice

Istraživanja pokazuju da lokalna primena arganovog ulja poboljšava elastičnost kože i da može pomoći u sprečavanju i smanjenju tamnih fleka zahvaljujući visokim antioksidativnim svojstvima (što ga čini dobrim izborom za zreliju kožu).Kao i ulje jojobe, i ono je nekomedogeno.

 

Ulje šipka

Zahvaljujući visokoj koncentraciji vitamina A, ulje šipka se ponekad naziva alternativom retinolu. Dodajte velike količine linolne kiseline (važne masne kiseline) i ulje šipka je dobar izbor ako je vaš cilj antiage nega.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Ko (ne)bi trebalo da koristi ulje za lice?

Ako izaberete pravu formulu i tip ulja, možete ga koristiti kakvu god kožu da imate. Važno je da poznajete različita svojstva svakog ulja i uverite se da je ono pravo za vaš tip kože. Uz to, ako imate masnu kožu ili kožu sklonu aknama, potražite posebno kombinovana ulja formulisana za ovaj tip kože ili ona koja su označena kao nekomedogena.

Ulja mogu izazvati alergijske reakcije; ako ste visoko alergični, trebalo bi da budete oprezni sa uvođenjem ulja u upotrebu. Stavite kap ili dve ulja na zglob ruke i sačekajte 24 sata da proverite imate li neku reakciju. Trudnice treba da izbegavaju ulja bosiljka i ruzmarina jer mogu da izazovu kontrakcije materice.

 

Kako da uvedete ulje za lice u svoju rutinu

Da, ulja pomažu hidrataciju tako što je čuvaju, ali sama nemaju hidratantna svojstva. Zato, ako ih koristite, pre njih nanesite proizvod sa hijaluronom ili glicerinom.

Ako koristite ulje kao deo dnevne rutine, nanesite ga kao predposlednji korak, neposredno pre kreme za sunčanje. Ako ga koristite noću, neka bude poslednja stvar koju stavljate na kožu, savetuju dermatolozi.

Članak se nastavlja posle reklama
prostock studio/gettyimagesplus




Kliknite na video da saznate više: