Da li i kako vejpovanje utiče na našu kožu, pitale smo dermatologe
Pušenje ubrzava starenje i stvara bore, naučno je dokazano. A kakav je uticaj vejpa na kožu? Pitale smo dermatologe
Debata o tome da li je vejpovanje (korišćenje elektronskih cigareta) bolje ili gore od pušenja još uvek besni. Britanska vlada je u nekoliko meseci stigla od podele vejping setova pušačima do zabrane jednokratnih elektronskih cigara. Za ono što se mislilo da je bezbedna zamena za duvan stiže sve više upozorenja da stvari možda ipak nisu tako svetle.
Dok ceo svet razmatra pro and contra u temi vejping vs pušenje, kao urednice lepote nismo mogle da se ne zapitamo: da li, i u kojoj meri, vejping utiče na našu kožu?
Uticaj vejpa na kožu lica
Da, e-cigarete sadrže toksine koji oštećuju kožu. Prema dr Mervinu Patersonu, dermatologu, efekti koje vejpovanje ostavlja na kožu su vrlo slični onima koje izaziva pušenje.
„Vejping, baš kao i pušenje cigareta, proizvodi ogroman talas hemikalija u telu“, objašnjava on. „Apsorpcija gasova se lako odvija kroz delikatno plućno tkivo i ‘dugo povlačenje’ proizvodi značajan porast toksina.“
Potencijalna lista sastojaka za inhalaciju varira u zavisnosti od toga koja vrsta vejpa se puši. Koliko će vejpovanje uticati na našu kožu zavisi od toga koliko često koristimo elektronske cigarete i u kom obimu.
Neke od hemikalija koje se nalaze u vejpovima su formaldehid, nikotin i derivati nikotina, propilen glikola, toluena, acetaldehida i metala u tragovima kao što su kadmijum, nikl i olovo. Udisanje ovih hemikalija neizbežno će uticati na kožu. Pre svega, barijeru kože.
Kao posledica, kaže dermatolog, mogu da se jave upalni procesi, pigmentacija, crvenilo, gubitak kolagena i elastina…
Da li vejpovanje ubrzava starenje kože?
Jednostavan odgovor na ovo je da. Baš kao što je slučaj sa klasičnim cigaretama, nikotin i hemikalije koje se koriste u vejpovima takođe mogu izazvati razgradnju kolagena – proteina koji pomaže da naša koža bude čvrsta i jedra.
„Nikotin deluje kao vazokonstriktor, što znači da izaziva sužavanje malih krvnih sudova, što smanjuje snabdevanje kiseonikom i protok hranljivih materija u kožu“, objašnjava dr Paterson. „Lišite ključne ćelije kože kiseonika i ishrane i koža počinje prerano da se opušta i da se bora. Pigmentacija u vidu mrlja, neujednačenih promena boje i pega od sunca je takođe ubrzana kod pušača.“
I još jedan problem sa znacima starenja dele pušači i vejperi: mimičke bore. Naime, pokreti koje izvodite prilikom uvlačenja dima iz cigarete ili vejpa, ubrzavaju stvaranje dubokih nazolabijalnih bora.
Da li vejpovanje utiče na akne?
Opet, ako vejp sadrži nikotin, on ima isti uticaj na kožu kao cigareta, a to znači da je isušuje i da može da pojača upalna stanja. Samim tim što oslabljuje barijeru kože, vejping je u stanju da pogorša hronične upale, a samim tim i akne. Nikotin je poznat po tome što doprinosi zapušavanju pora.
Kako popraviti uticaj vejpa na kožu?
Isto kao sa pušenjem : ako prestanete da unosite nikotin, protok krvi se povećava, štetno dejstvo prestaje i koža se polako vraća na staro.
Da biste umanjili ove neželjene pojave, trebalo bi da koristite antioksidantni serum sa vitaminom C, a zatim kremu za sunčanje tokom. Za noćnu rutinu je neophodno koristiti retinole koji će pomoći obnavljanje kolagena i bledenje pigmentacija.