Otkrijte: Koji je vaš tip kože?

by| jun 13, 2009


Mnogi dermatolozi i eksperti za negu kože tvrde da tipovi kože, zapravo, ne postoje. Veoma mali broj osoba koje se obraćaju za stručnu pomoć imaju isti tip kože od jednog do drugog tretmana. Koža se stalno menja, u zavisnosti od toga šta se dešava u našem životu: od okruženja, ishrane i emotivnog stanja.

Pre nekoliko decenija, u kozmetičkim krugovima isključivo se pričalo o „tipovima“ kože, a vrlo retko su se pominjali „uslovi“. Danas smo izloženi ekstremnom stresu i često se suočavamo sa naglim i drastičnim promenama vremenskih prilika i uticaja sredine. Zbog toga su „uslovi“ na prvom mestu prioriteta u nezi kože.

Lepota i Zdravlje - Otkrijte: Koji je vaš tip kože?

 

Članak se nastavlja posle reklama

Masna, suva ili kombinovana?

Ne, ne to…. mislimo na vašu kožu. Masna, suva, negde između? Dobro, recimo da je suva. No, da li je takva po celom telu, ili se samo pojavljuju „pečati“ suve, perutave kože na obrazima i oko usta? I, da li se ti „pečati“ zadržavaju na licu tokom cele godine, ili nestaju čim napolju otopli? A šta je sa tim (masnim) sjajem na čelu i začepljenim porama na nosu? Ili sa periodima kada vas „preplave“ akne, a osećate da vam je koža suvlja nego ikada pre? OK, hajde da zamenimo „suva“ sa „dehidrirana“, da preformulišemo masnu u kombinovanu i dobićemo… šta, precizno? Kombinovani tip? Ili se, ipak, radi o potpunoj konfuziji u određivanju pravog tipa kože, što, posledično, vodi do kupovine brojnih, a nedelotvornih, preparata za negu lica.

Spoljašnji uticaji

Članak se nastavlja posle reklama

Eksperti navode tri osnovna faktora koja utiču na stanje kože. To su životne promene, fluktacije hormona i promene godišnjih doba. Između ova tri faktora uvek postoji mogućnost za „ugrađivanje“ drugih činilaca, kao što su trudnoća (izaziva pojavu pigmentacije kože), dug boravak u klimatizovanom prostoru (produbljivanje sitnih bora) i zagađivači iz direktnog okruženja (umorna koža sumornog izgleda). Spoljašnje zagađanje, vlaga u vazduhu, stres, čak i bilo koji lek da uzimate utiče na rad lojnih žlezda (količinu masnoće), na brzinu oslobađanja toksina i nečistoća iz pora, na dinamiku ćelijske regeneracije i kvalitet stvorenog vezivnog tkiva. Dakle, zbog svih ovih uticaja i drastično izmenjenih uslova života, današnji kozmetički proizvodi treba da „ciljaju“ mnogo više od tipa kože!

Sami svoj kozmetičar

Članak se nastavlja posle reklama

Ipak, odgovornost za pravilnu negu kože ne leži samo na vodećim kozmetičkim kućama koje treba da odbace prevaziđene metode određivanja tipa kože. Ako želite da vam koža izgleda što lepše, onda treba da preuzmete stvar u svoje ruke. Dakle, ono što treba obavezno da uradite jeste da, bar četiri puta godišnje, ponovo procenite režim nege. Na početku svakog godišnjeg doba pažljivo analizirajte izgled svoje kože i odredite šta će biti prioritetno u nekoliko narednih meseci – bolja hidriranost, sprečavanje pojave akni ili osvežavanje izgleda. Zima je savršeno doba za ove akcije, jer tokom leta koža često „poludi“ – zbog preteranog izlaganja suncu, dehidriranosti usled čestih odlazaka u solarijum, upotrebe različitih sredstava za samopotamnjivanje, ili začepljenih pora, akni i mitesera zbog pojačane vlage i koncentracije zagađivača u okruženju. Sve to nalaže mnogo veći kozmetički trud i rad na koži.


Želite da probate?

Onda, sledite naš plan u pet koraka da biste konačno upoznali svoju kožu…

 

Članak se nastavlja posle reklama

1. Koristite glavu (i ruke)

Da biste pronašli i održali osnovnu ravnotežu, morate da ispratite sve promene tokom vremena. Metode određivanja kvaliteta kože ne spadaju u nuklearnu fiziku – samo je dobro očistite i utvrdite njenu teksturu dok utrljavate preparat za čišćenje (najbolje u formi gela). Nemojte odmah da nanosite hidratantnu kremu, već sačekajte oko dva sata. Tokom tog vremena ispoljiće se sve mane: primetićete na kojim se mestima koža zateže, a na kojim se pojavio višak masnoće. Takođe, obratite pažnju na grublje, perutave delove lica, kao i na one na kojima su pore začepljene a koža izgleda mat i pigmentirana. Sve ove naznake pomoći će vam da odredite stvarne potrebe kože, i to po segmentima lica. Zapravo, niko ne može da vam kaže koliko često treba da stavljate masku ili da radite piling. Pratite reakcije svoje kože, uočite znake upozorenja (crvenilo), pojavu akni i viška masnoće, oslonite se na zdrav razum i preuzmite inicijativu.

2. Budite u harmoniji sa godišnjim dobima

Nega kože tokom cele godine, a naročito u prelaznim periodima, sasvim je jednostavna – ukoliko znate na koji način deluju sastojci kozmetičkih preparata. Zapravo, eksperti kažu da su biljne komponente suština adekvatne nege. Preparati za zimsku negu kože treba da sadrže esencijalne masne kiseline, zbog uloge zaštitne barijere kože (sadrže ih ulja noćurka, argan i makadamija), kao i materije koje učestvuju u reizgradnji proteina (matični mleč, pčelinji vosak i ovsene pahuljice). S druge strane, botanički sastojci u preparatima za letnju negu deluju rashlađujuće i umirujuće i sadrže dosta vode (kupujte preparate koji sadrže mentol, aloju, ekstrakt zelenog čaja i lubenice). Princip je isti kao i kada je u pitanju razlika između letnje i zimske ishrane – leti nam prijaju osvežavajuće, lagane salate, a zimi kuvana, mesna jela. Međutim, budući da se pravila lepote menjaju i opravdano krše, sasvim je OK da i zimi koristite „letnji“ preparat (i obrnuto), kada procenite da postoji potreba za tim. Na primer, ako tokom leta često izlazite, i ostajete u provodu do kasno u noć, na koži lica posledice će biti vidljive a štetu može da popravi samo hranljiva maska. Jedina zimska promena, koju preporučuju svi eksperti za kožu, jeste da regularno sredstvo za čišćenje lica zamenite onim na bazi ulja.

3. Analizirajte prošlost

Članak se nastavlja posle reklama

Sadašnji izgled (stanje) kože možda nema nikakve veze sa onim što ste radili juče, prošle nedelje, čak ni prošlog meseca, tvrde stručnjaci. Ponekad je potrebno da prođe nekoliko meseci pre nego što se na koži ispolje efekti različitih procesa, koji se odvijaju u organizmu – stres zbog promene mesta stanovanja, posla, udaje ili priprema magistrature. Tenzija zbog ovakvih velikih životnih događaja akumulira se neko vreme i konačno „eskplodira“ možda pola godine kasnije – crvenilom kože, suvim pečatima koji svrbe, ili velikim, tamnim podočnjacima. Isto tako, efekti brojnih neprospavanih noći, koji uključuju gubitak sjaja kože, sivkastu boju i izraženije bore u odnosu na one na koje ste navikli ponekad se ispolje tek posle nekoliko nedelja. Dakle, ako želite da se zaista „sprijateljite“ sa svojom kožom, nemojte da krivite jučerašnju (pre)slatku i (pre)masnu krofnu za veliku aknu na nosu, i da odmah posežete za agresivnim preparatom za problematičnu kožu – sagledajte situaciju u širem kontekstu.

4. L&Z urgentni kozmetički paket

Želite da zadovoljite potrebe kože koja se menja, ali niste spremni da kompletno menjate režim nege? Eksperti kažu da su preparati za tretmane od ključne važnosti. Nabavite odgovarajuće maske, ulja i serume, kojima ćete rešiti problem čim se pojavi, a nećete morati da menjate sredstva za čišćenje i hidriranje kože češće nego što je to neophodno. L&Z uregnetni kozmetički paket uključuje efikasno sredstvo za uklanjanje akni (koje ćete koristiti da rešite problem), masku za detoksikaciju (kada su na koži uočljivi slojevi izumrlih ćelija) i proizvod za vraćanje boje i sjaja (kada koža lica izgleda umorno, suvo i isuviše mat).

5. I konačno, usporite…

Dakle, želite čistiju, blistaviju i zategnutiju kožu i manje sitnih bora, je l’ tako? Cilj nije tako neostvarljiv kao što mislite. Ipak, moramo da vam kažemo da česte izmene režima nege, uključujući učestalo isprobavanje različitih preparata, „zbunjuju“ kožu. Rezultat može da bude koža mnogo problematičnijeg izleda nego što je ikada bila, uz čak nekoliko akni na jednom delu lica, crvenilo i perutanje na drugom, i beživotni izgled celog lica. Ako vam to deluje poznato, onda se odmah vratite osnovama – prestante da koristite sve osim sredstva za čišćenje kože, tonera i hidratantne kreme. Budući da je potrebno da prođe 28 dana novog režima nege da bi rezultati postali uočljivi (toliko je novim ćelijama kože potrebno da prodru iz donjih slojeva do površine), budite istrajni. Idealno bi bilo da novu rutinu sprovodite dvostruko duže. A kada uvodite nove preparate, obratite pažnju na eventualne „konflikte“ sa proizvodima koje već koristite. Jedna od klasičnih grešaka jeste upotreba sredstava koji koriguju pigmentaciju kože i akceleratora tena, u pokušaju da se oslobodite ostatka boje od letovanja i ujednačite ten. Zato je najbolje da se uvek usredsredite samo na jedan kozmetički cilj, a tak kada ga ostvarite, pređite na drugi.

Članak se nastavlja posle reklama

Tekst: Nataša Ćovin; foto: Dreamstime, Arhiva CMI

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: