Pravilna nega kože pušača

by| oktobar 31, 2010

Pušenje ubrzava starenje kože koja se usled ove nezdrave navike opušta, postaje sivkasta i gubi sjaj. U borbi sa ovim problemom od pomoći mogu da budu pilinzi, kreme, mezoterapija, maske i terapija ozonom.


Dokazano je da pušenje utiče na prerano starenje kože – nikotin sužava krvne sudove, usporava cirkulaciju krvi, a karbon-dioksid, koji se unosi dimom cigarete, ulazi u krvotok i uništava kiseonik u crvenim krvnim zrncima, zbog čega se koža opušta, postaje sivkasta, te gubi sjaj i blistavost. Da bi se ovaj problem rešio, najbolje je prestati sa pušenjem. Međutim, oni koji još uvek nisu odlučili da se reše ove nezdrave navike treba da sprovedu pravilnu negu kod kuće ili da se, za još bolje rezultate, podvrgnu tretmanima u kozmetičkom salonu.

 

Članak se nastavlja posle reklama

KOD KUĆE


Pravilno čišćenje kože
Najvažnije je pravilno čišćenje kože koje se sprovodi u nekoliko faza. Prvo je potrebno naneti preparate koji uklanjaju nečistoće i regenerišu kožu. Takvi proizvodi obično su biljnog porekla (palmino ulje). Kada gel apsorbuje nečistoće, potrebno je isprati ga vodom. Na ovaj način iz pora se odstranjuju toksini, pospešuje se razmena materija i koža počinje da diše.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Lagani piling
Jednom do dva puta nedeljno preporučuje se lagani piling koji uklanja izumrle ćelije, posle čega koža postaje ravna i glatka. Ovo sredstvo tokom masaže ujedno poboljšava i mikrocirkulaciju. Ukoliko su neki delovi lica crveni i upaljeni, piling se ne preporučuje. U tom slučaju bolje je odlučiti se za masku koja ima sličan efekat.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Pusenje

 

Podmlađivanje kremama
Kreme za lice sa antioksidantima mogu da uspore proces starenja i da poboljšaju ten i elastičnost kože. Takođe, stimulišu obnavljanje ćelija, koži obezbeđuju kiseonik, te neutrališu toksine. Slična svojstva imaju i vitamini A i E, lipoične kiseline, te koenzim Q 10. Dobro je ukoliko se u satavu kreme nalazi i vitamin C koji učestvuje u stvaranju kolagena i elastina te jača zidove krvnih sudova. Obnavljanje kože pomažu i vitamini B grupe.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Maske
U borbi sa lošim tenom i borama od velike pomoći su lifting i kolagen maske. Njih treba nanositi bar jedno nedeljno, i to pre spavanja, jer prodiru duboko u pore i stimulišu cirkulaciju. Korisni su i proizvodi sa komponentama za vlaženje kože, među kojima su najefikasniji hijaluronska kiselina, urea, vitamin A i E.

 



U SALONU

Članak se nastavlja posle reklama


Mezoterapija
U borbi sa nikotinskom kožom od pomoći može da bude i mezoterapija koja veoma brzo „dostavlja“ korisne materije u problematične zone. Prvi pozitivni rezultati biće primetni već posle 1-2 procedure, ali da bi se licu u potpunosti vratila normalna boja, potrebno je da prođe najmanje 2-3 meseca.
Sastav koktela za mezoterapiju bira se u zavisnosti od stanja kože, krvnih sudova i hormonskog statusa. Međutim, obavezan sastojak je hijaluronska kiselina koja održava vlažnost kože i sprečava perutanje, što je takođe česta pojava kod pušača. 

Ukoliko se utvrdi da koži nedostaje vitamina i minerala, u sastav koktela obavezno se uvode antioksidanti – vitamin A, C i E, grupe B i lipoična kiselina koji imaju stimulišuće i regenerativno dejstvo.
Nakon prestanka pušenja, kod mnogih ljudi na licu postaje vidljiva kapilarna mreža, a javljaju se i otoci. Kao prva pomoć može se primeniti mezoterapija koja obnavlja krvne sudove. U tu svrhu koriste se ekstrakti artičoke, ginko bilobe i arnike. Kokteli sa viraminom C i mlečnom kiselinom učvršćuju zidove krvnih sudova, smanjuju podočnjake i daju licu lepšu boju.

 

Popunjavanje bora
Usled pušenja oko usana se često stvaraju bore. Za borbu sa ovim neprijateljem lepog izgleda potrebna je nešto složenija procedura. Pre svega, neophodan je piling, kako bi se očistile mrtve ćelije kože, a potom i uvođenje male količine botoksa koji smanjuje naprezanje mišića i pomaže da se uklone mimičke bore. Na kraju, bore se popunjavaju injekcijama hijaluronske kiseline, nakon čega usne poprimaju lepši izgled.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Hemijski piling
Za obnavljanje kože oštećene dejstvom nikotina, koristi se i hemijski piling. Da li će se odabrati površinska ili dubinska procedura, zavisi od stanja kože. Kuru treba sprovoditi jednom nedeljnom, a potrebno je ukupno 10 seansi.
Pilinzi stimulišu stvaranje svežeg kolagena i elastina, podmlađuju kožu i vraćaju joj boju i zdrav izgled.

 

Voćni piling
Voćni pilinzi poboljšavaju cirkulaciju, sužavaju pore, sprečavaju prevremeno starenje i veoma su efikasni u borbi sa suvom i neravnom kožom, koja nakon tretmana postaje meka i elastična.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Mehanički piling
Mikrodermoambrazija ili mehanički piling poboljšava razmenu materija u ćelijama, usled čega koža počinje da diše, postaje elastična, blistava i zdrava.

 

Kombinovane procedure
Da bi se ubrzao proces regeneracije kože, mogu se kombinovati lagani piling i mezoterapija. U tom slučaju procedura treba da se smenjuje u intervalu od nedelju dana. Ukoliko je koža veoma istanjena, a krvni sudovi osetljivi, treba praktikovati nekoliko tretmana laganog pilinga, a potom preći na mezoterapiju. U suprotnom može doći do stvaranja još dubljih bora i raširenih mreža kapilara.

 

Članak se nastavlja posle reklama


Terapija ozonom
Koža se može ulepšati i pomoću terapije ozonom. Procedura nije naročito komforna, ali su rezultati koje postiže odlični: nestaju sivožuta boja, prve bore i pigmentne mrlje. Ova metoda ne preporučuje se ženama sa oštećenim krvnim sudovima.

 

Ostale metode
U borbi sa problemom „pušačke kože“ mogu biti korisni i ultrazvučno čišćenje, elektroforeza i galvanoforeza.

 

Izvor: Top zdravlje

 

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: