Šta treba da znamo o letnjoj nezi?

by | jul 7, 2011

U ovo doba godine na neke tretmane idemo češće, a neke, pak, treba da izbegavamo. I o jednima i o drugima, upitali smo stručnjake

 

Leto je vreme kad nam je nekako najviše stalo da izgledamo besprekorno. U laganoj garderobi malo toga se može sakriti, pa je prirodno da se tada češće podvrgavamo nekim tretmanima, pre svega depilaciji, pedikiru i različitim metodama oblikovanja tela. Pitali smo stručnjake šta treba da znamo o tretmanima na koje leti najčešće idemo.

 

DEPILACIJA
Odgovara: Salon lepote “GROSSI COSMETIC”, Stanoja Glavaša 15, Beograd, 011/322- 67-74, 063/305-778, www.grossicosmetic.com

Članak se nastavlja posle reklama

 

Koja metoda depilacije je najefikasnija?
Kod nas je zastupljeno mnogo različitih metoda depilacije, ali najčešće primenjujemo depilaciju hladnim voskom. Takozvana hladna depilacija jeste najhigijenskiji i najbrži način uklanjanja dlačica.

Da li intenzitet bola zavisi od načina uklanjanja malja?
Intenzitet bola ne zavisi od vrste depilacije, već prvenstveno od jačine i dubine korena dlake.

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko često treba da se depiliramo leti?
Tokom leta depilaciju je dovoljno raditi jednom mesečno i to u periodu posle menstrualnog ciklusa. Tada dlake dosta sporije rastu, a i intenzitet bola je daleko manji.
Naravno, ako neko ima potrebu da se češće depilira, ukoliko se to radi hladnim voskom, nema nikakvih kontraindikacija. Ipak, ne bi trebalo da se radi ako dlaka nema dužinu od 2-3 mm.

Da li je koža leti sklonija iritaciji posle depilacije?
Mogućnost iritacije je isključena, ako se na kraju tretmana depilacije koža zaštiti adekvatnim preparatom za smirivanje kože. To zna svaka kozmetičarka. Takođe, klijentkinjama treba objasniti da se neposredno nakon depilacije ne preporučuje izlaganje suncu.

Članak se nastavlja posle reklama

PEDIKIR
Odgovara: Jelena Rakić za Alessandro International, www.alessandro-international.de, 021/752-857, 060/752-8572

 

Koliko često leti treba ići na pedikir?
Stopala treba negovati tokom cele godine, kako bi čim dođe vreme letnje obuće lepo izgledala. Naravno, u otvorenoj obući pete i prsti se vide, tako da je leti posebno važno redovno ih negovati. Nokti na nogama rastu dva puta sporije nego na rukama, tako da je pedikir dovoljno raditi jednom u dvadeset dana.

Na šta se leti obraća posebna pažnja u pedikiru?
Pre svega, da zadebljale pete budu besprekorno obrađene i negovane. Ovo se postiže različitim pilinzima, kao i parafinskim pakovanjem na bazi lavande za jednokratnu upotrebu. Zanoktice treba da su potisnute, a nokti na stopalima savršeno nalakirani. Ako imate kurje oko, urasli nokat ili žuljeve, najbolje je potražiti pomoć stručnog lica koje će ih ukloniti. Kozmetičarke posebnu pažnju treba da obrate na to da instrumenti koji se koriste budu sterilni. U nekim salonima, na primer, koriste se ulošci za pedikir kadicu, koji su jednokratni i parafinska pakovanja u obliku jednokratnih "čizmica", koji potpuno isključuju mogućnost prenošenja gljivičnih oboljenja. Takođe, preporučujem damama koje idu na profesionalni pedikir, da prilikom izbora salona, dobro ocene higijenu.

Kako sami možemo da negujemo stopala u pauzi između dva profesionalna tretmana?
Umočite umorna stopala u osvežavajuću kupku, što će za njih biti odličan oporavak nakon napornog dana. Blaga kupka smanjuje otok i omekšava kožu na stopalima. Jednom nedeljno umasirajte piling sa morskim solima iz kolekcije Alessandro. Ovaj preparat ima predivan miris malina i crne ribizle, a kožu stopala čini neverovatno mekom i glatkom. Zadebljale pete jesu posledica dehidratacije kože stopala. Problem ispucalih peta rešićete ako redovno koristite preparate koji su namenjeni za regeneraciju i izuzetno su hranljivi za kožu. Ti preparati su, uglavnom, na bazi ši butera, maslinovog i jojobinog ulja, kao i pčelinjeg voska. Leti se koriste i kreme koje su hidratantne i laganije teksture, kao i preparati na bazi mentola koji hlade stopala. Veoma je važno da posle tuširanja dobro obrišete kožu između prstiju. U suprotnom, ona će biti savršena podloga za razvoj gljivičnih oboljenja.

Članak se nastavlja posle reklama

Koje boje i kakav dizajn noktiju su sada u trendu?
Ovog leta u trendu su jarke boje. Prvi poljubac, Dodir magnolije, Egzotična jagoda, Žvakaća guma samo su neke od modernih boja iz kolekcije Alessandro. Onim malo hrabrijim preporučujem da kreiraju popularni „pucajući izgled“ noktiju i to u bojama sunca, mora, plaže… Za one malo zahtevnije idealan je Lac Sensation, brilijantnog sjaja, koji na prirodnim noktima traje dve nedelje, a čini ih jakim i otpornim.

Da li nokti na nogama i na rukama treba uvek da budu u istoj boji ili su dozvoljene i neke druge kombinacije?
Negovane žene vode računa da im boja na rukama i nogama bude ista. One slobodnijeg duha vole da eksperimentišu i kombinuju različite boje i šare. Važno je da kombinacija bude sa stilom.

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

OBLIKOVANJE TELA
Odgovara: prof. Sandra Međedović, Anti Aging Centar ESTETIC, Bulevar Cara Lazara 82, Novi Sad, 021/310-58-77, 060/074-74-02

Koji je najefikasniji tretman za uklanjanje tvrdokornog celulita?
Za uklanjanje tvrdokornog celulita preporučujemo terapiju akustičnim talasima, koja se u našem salonu radi aparatom AWT (Acoustic Wave Therapy), švajcarskog proizvođača STORZ MEDICAL. Ova terapija u svetu se primenjuje već dve godine i pokazala se veoma efikasna. Tretman izgleda tako što AWT aplikuje akustične talase na regiju zahvaćenu celulitom, a rezultati su odmah vidljivi. Koliko će vam tretmana biti potrebno stručnjak procenjuje prilikom pregleda, ali naše iskustvo pokazalo je da je većini žena dovoljno od 5 do 10 tretmana, koji se rade na svaka tri dana. Dobijeni rezultati su trajni.

Kako da se na brzinu oslobodimo masnih naslaga?
Trenutno najpopularnija metoda za rešavanje ovog problema jeste ultrazvučna lipoliza – kavitacija. To je potpuno bezbolna metoda kojom se smanjuje obim i skidaju masne naslage. Ultrazvučna frekvencija deluje na masno tkivo i izaziva pucanje masnih ćelija, eliminišući na taj način prekomernu količinu masti lokalizovanu u telu. Preporučuje se maksimalno 10 tretmana, koji se rade u razmaku od 7 dana. Kod nas, u AAC, tretman izvodimo na najsavremenijem aparatu sa medicinskim softverom, tako da željene rezultate postižemo već nakon 5 tretmana, uz kombinovanje sa preso terapijom (limfna drenaža).

Čime se rešava problem opuštene kože, koju na plaži nikako ne možemo da sakrijemo?

Aparat RF (Radio-frekvencija) daje najbolje rezultate kod rešavanja problema opuštene kože stomaka i bokova, ali i lica, vrata i dekoltea. Rezultati su vidljivi odmah, jer se RF aparatom izaziva sinteza kolagena i elastina, te se vidno popravljaju struktura i kvalitet kože.

Članak se nastavlja posle reklama

A ŠTA SE NIKAKO NE RADI LETI?

Odgovara: dr Vera Zec, osnivač i direktor poznate Aquatonale Beauty Academy, Beograd, dobitnik mnogih međunarodnih priznanja i nagrada, Zlatna plaketa Seul 2005

 

Leti, po pravilu, želimo mnogo toga da uradimo za sebe i svoj izgled, te da na brzinu nadoknadimo sve ono što nismo uradili tokom zime ili proleća. Međutim, ne mogu se svi tretmani raditi leti. Evo liste onih koji se nikako ne preporučuju u ovo godišnje doba.

*Tretmani izbeljivanja fleka nikako se ne preporučuju preko leta, kada je intenzitet sunčevog zračenja najveći. Svi tretmani izbeljivanja redukuju melanin u koži, a neki efektniji deluju i na melanocite smanjujući produkciju melanina. Sunčevo zračenje iz spektra korisnog UV zračenja pospešuje i ubrzava melanogenezu, tako da ovi tretmani, tokom letnjih dana, ne samo da nemaju efekta, već mogu i da pogoršaju stanje poremećene pigmentacije i da pojačaju pigmentne fleke. Isto važi i za kozmetičke preparate. Kozmetičke preparate za izbeljivanje ne treba koristiti leti, a pogotovo se sa njima na koži ne treba izlagati suncu.

Članak se nastavlja posle reklama

*Tretmani voćnim kiselinama izazivaju iritacije na koži čak i ako se koriste u niskom procentu ili u esterifikovanom obliku. Obično se tokom tretmana koriste hladne obloge ili hlađenje kože da bi se iritacija smirila. Bilo kakvo dodatno zagrevanje kože – boravljenje u hladu na visokim temperaturama – samo bi dodatno iritiralo kožu i svi korisni efekti tretmana voćnim kiselinama bili bi anulirani. Ovi tretmani najbolje rezultate imaju ako se rade u jesen ili u proleće, nikako leti. Isto važi i za hemijske pilinge.

*Tretmani laserskog uklanjanja dlačica sa lica i tela takođe se ne preporučuju leti. Ako se, ipak, sada odlučite na ovakav tretman, imajte na umu da se morate strogo čuvati izlaganja suncu, naročito pre prvog tretmana, kao i posle njega i neposredno pre svakog sledećeg ponovljenog tretmana. Takođe, morate znati još i to da svaki, i najkraći, boravak na suncu zahteva upotrebu zaštitnog kozmetičkog sredstva sa visokim SPF.

*Mnogi antiejdž tretmani ne rade se leti, jer mnogi antiejdž preparati sadrže vitamine ili sastojke koji reaguju u kombinaciji sa suncem, a produkti te reakcije mogu biti štetni po kožu. Tokom leta za antiejdž tretmane preporučuju se kozmetički preparati koji su takvi da podižu tonus i turgor koži, zadržavaju vlagu u koži i daju joj dovoljno minerala i baznih elemenata koje koža gubi leti, usled pojačanog znojenja. Takvi preparati su, na primer, oni na bazi algi, i to specijalne lifting-maske od belih algi za lice, koje sadrže dodatni kolagen, hitin i sl. Takođe, preparati koje koristite treba da sadrže neki prirodni dozvoljeni kolagen, na primer morski kolagen, elastin, hijaluronsku kiselinu, silicijum i sl. U svetu su veoma cenjeni antiejdž tretmani, koji podrazumevaju da se svi preparati unose kiseonikom, pod pritiskom, i koji prijaju i leti i zimi.

*Anticelulit tretmani sa pakovanjima uz intenzivno zagrevanje leti mogu naneti više štete nego koristi. Leti dolazi do širenja krvnih sudova, usled velike spoljašnje temperature. Dodatno zagrevanje, žestoka masaža, pa zatim ponovni izlazak na spoljašnju visoku temperaturu mogu dovesti do pucanja kapilara, a da ne pominjemo i neka ozbiljnija oštećenja krvnih sudova. Takođe, preterano zagrevanje dovodi do dehidratacije organizma, što opet prouzrokuje ubrzanije stvaranje celulita. A da ne govorimo da je intenzivno zagrevanje leti neprijatno za pacijentkinju, čak i uz klima uređaj. Leti se koriste umereno topla ili čak hladna pakovanja. Danas postoje vrlo delotvorna pakovanja od algi koja ne moraju preterano da se zagrevaju. Takođe se preporučuju tretmani razbijanja celulita ultrazvukom ili kavitacionim ultrazvukom, koji daju izvrsne rezultate. Uz hidromasažne kupke sa ozonoterapijom i hladne čajne napitke tretmani celulita biće mnogo prijatniji svakoj klijentkinji.

I JOŠ NEŠTO – higijenski tretman pred odlazak na more ili put nemojte raditi dan pred polazak. Uradite to bar tri do četiri dana ranije. Dajte koži vremena da se odmori od higijenskog tretmana, ionako treba da se navikne na promenu klime i atmosferskih uslova, bilo da idete na more ili u planinu. I ne zaboravite da spakujete dobru negu sa zaštitnim faktorom i za lice i za telo!

Članak se nastavlja posle reklama

 

Priredila: Bojana Janjušević

Foto: Sipa, Shutterstock

 

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: