Da li su ulja za zaštitu od sunca bezbedna i efikasna kao losioni? Dermatolozi rešavaju dilemu

by | jun 12, 2024
ulja za zaštitu od sunca; ženske noge u krupnom planu n aivici bazena s flašicom ulja za sunčanje sa strane

Bez SPF-a se ne može, a osim krema i losiona sve više se promovišu i ulja za zaštitu od sunca. A da li su podjednako efikasna i bezbedna reći će nam dermatolozi. 

Tržište SPF proizvoda širi se brže nego ikad. Zbog toga ste možda primetili više šminke sa zaštitnim faktorom, balzama za usne, a sada i sve veći broj ulja koja imaju za cilj da nas zaštite od štetnih sunčevih zraka. Po teksturi podsećaju na ulja za sunčanje, ali sadrže SPF.

Ovi proizvodi menjaju igru kada je u pitanju zaštita kože – ali da li su bezbedni i efikasni kao tradicionalni losion ili sprej za zaštitu od sunca? Odgovor na ovo pitanje daće nam dermatolozi.

Šta su ulja za zaštitu od sunca

„Ulje za zaštitu od sunca je oblik kreme za sunčanje na bazi ulja“, kaže dermatolog Brendan Kamp. „Vlaži i omekšava kožu, ostavlja prozirni finiš i štiti kožu od ultraljubičastog zračenja.“

Važno je napomenuti da ulje sa SPF-om nije isto što i klasično ulje za sunčanje, jer ulja za sunčanje obično nemaju mineralno ulje, što većina prvih ima. Mineralno ulje može pomoći u poboljšanju mekoće kože i barijerne funkcije, ali takođe apsorbuje UV zrake. Uopšteno govoreći, ulja za sunčanje ne pružaju adekvatnu zaštitu, tako da je ulje za zaštitu od sunca bolja alternativa za razmatranje.

Članak se nastavlja posle reklama

Uz to, naši stručnjaci primećuju da su ulja za zaštitu od šttenih sunčevih zraka bezbedna i odlična alternativa losionima. „Oni su odlični za zaštitu kože, ali obično imaju hidratantnu komponentu. Lako se razmazuju i imaju lakšu teksturu od krema ili losiona“, objašnjava dermatolog dr Lindzi Zubritski. „Takođe obično daje sjajan, glazirani izgled koži nakon nanošenja.“

Da li su zaista efikasna kao losioni i kreme za zaštitu od sunca?

Kratak odgovor: da. „Podjednako su efikasna kao i bilo koje drugo sredstvo za zaštitu od sunca“, kaže Zubricki. „Sve dok nanosite odgovarajuću količinu (oko 30 ml na celo telo). I ponovo nanosite onoliko često koliko treba – otprilike svaka dva sata, ili više ako plivate ili se znojite“. Vodite računa da SPF bude minimum 30. Što više – to bolje.

Međutim, stručnjaci primećuju da postoji pravilan način nanošenja ulja koja štite od sunca kako bi se osiguralo da je bezbedno i efikasno. „Ulja za zaštitu od sunca su obično hemijska sredstva za zaštitu od sunca“, kaže Kamp. „To znači da se aktivni sastojci apsorbuju u kožu, gde pretvaraju UV zrake u toplotnu energiju koja se zatim oslobađa sa površine kože. Da bi bila efikasna, treba da se upijaju u kožu najmanje 20 minuta, pre izlaganja suncu.“

Članak se nastavlja posle reklama

Kako odabrati najbolje ulje

Kao i mnogi proizvodi koji su trenutno na tržištu, nisu sve kreme za sunčanje jednako kreirane i važno je pronaći proizvod koji odgovara vašem tipu kože i rutini. „Potražite sastojke koji će upotpuniti aktivne sastojke u proizvodu“, kaže Kamp. „To može uključivati hidratantna ulja i skvalan, ovlaživače poput aloje ili hijaluronske kiseline i antioksidante poput vitamina E. Ako imate osetljivu kožu, odlučite se za [ulje za zaštitu od sunca] koje ne sadrži boje ili mirise.“

Kako ih koristiti

Pravilna upotreba jednako je važna kao i odabir prave kreme za sunčanje. „Najbolje je protresti ulje pre upotrebe i obilno poprskati na sva područja izložena suncu otprilike 15-20 minuta pre izlaganja suncu“, kaže Zubricki. „Preporučujem da obezbedite ravnomerno nanošenje tako što ćete flašu sa raspršivačem držati na minimum desetak centimetara od tela. Obavezno utrljajte ulje da biste izbegli propuštena mesta i ponovo nanesite najmanje svaka dva sata, ili češće ako plivate ili se znojite.“

Članak se nastavlja posle reklama

Proces je sličan primeni bilo kog drugog ulja ili losiona za telo, a odgovarajuća pokrivenost je ključna. „Normalni i suvi tipovi kože mogu biti najpogodniji za upotrebu ulja za zaštitu od sunca“, napominje Camp o tome kome je ulje za zaštitu od sunca najkorisnije. „Ulja u ovim proizvodima će delovati kao emolijens da omekšavaju kožu i čine je glatkijom, kao i zadržavaju vlagu u koži. Tipovi masne kože takođe mogu da koriste ulja za zaštitu od sunca, ali možda žele da budu oprezniji da ovi proizvodi ne pogoršavaju akne .“

yuriyzhuravov/gettyimages.co.uk




Kliknite na video da saznate više: