Zdrava i blistava koža

by| maj 15, 2009

I pored toga što naučnici i kozmetolozi nude brojna efikasna rešenja za probleme sa kožom, a moderne žene posvećuju mnogo više pažnje i truda nezi, neki problemi ostali su, manje-više, nerešeni. Zato smo zamolili nekoliko dermatologa i profesionalnih kozmetičara da nam KONAČNO kažu pravu istinu, oslobode nas predrasuda i otkriju rešenja za neke od najčešćih problema sa kožom.

 

lepota i zdravlje blistava koza ciscenje lica


P: Da li je moguće smanjiti proširene pore?
Nažalost, nije. No, redovnim i pravilnim čišćenjem lica (uklanjanjem nečistoća iz pora) možete da ih učinite manje primetnim. Ukoliko ne budete redovno čistili lice, u porama će se nakupljati nečistoća, ostaci mejkapa i izumrlih ćelija kože, zbog čega će se one neminovno proširiti. Koristite piling za lice ili neko blago mikrodermoabrazivno sredstvo za čišćenje. Budući da tečni puder lako prodire u pore i širi ih, pre upotrebe utrljajte hidratantnu kremu (podlogu) u lice.

Članak se nastavlja posle reklama

 

P: Da li mogu da koristim kremu za lice i u funkciji antirida?
Ukoliko ste skloni tamnim podočnjacima, otocima ili borama, bolje je da koristite specijalno napravljenu kremu za eliminisanje ovih problema. No, ako spadate u kategoriju srećnica čija koža oko očiju nije problematična – i samo želite dobro da je hidrirate – možete da koristite blagu hidratantnu kremu koja je hipoalergenska, sadrži SPF i nije parfimisana.

 

Članak se nastavlja posle reklama

P: Moja koža često postaje izrazito masna i peruta se istovremeno. Upomoć!
Možda verujete da je češće čišćenje kože sredstvom za piling ili za problematičnu kožu – pravo rešenje za uklanjanje viška masnoće. No, prečesto čišćenje izvlači vlagu iz kože i podstiče lojne žlezde na pojačan rad, zbog čega koža postaje još MASNIJA. Dakle, da biste uklonili višak masnoće sa lica, a izbegli isušivanje kože, koristite specijalne maramice za čišćenje i utrljavajte hidratantnu kremu samo u suve delove, a ne na celu površinu lica.

 

Članak se nastavlja posle reklama

P: U tridesetim sam godinama života i zanima me zbog čega sada patim od „invazije“ akni?
Dermatolozi kažu da sve veći broj žena u dvadesetim i tridesetim godinama života ima ovaj problem. Postoje brojne teorije zbog čega se to događa – stres je najčešći uzrok – ali akne se najčešće pojavljuju, kao što se to oduvek i dešavalo, pre ili tokom menstruacije, kada je narušena hormonska ravnoteža. Jedno od najpuzdanijih sredstava za rešavanje ovog problema jeste krema na bazi hidrogena. Ako se to ne pokaže delotvornim, tražite od dermatologa da vam prepiše preparat za spoljašnju upotrebu na bazi retinoida („čistač“ pora) ili pak antibiotik.

 

P: Kako da se oslobodim mitesera i sprečim da se kasnije ponovo pojave?
Najbolji način da temeljno očistite kožu nosa, obraza ili brade jeste da upotrebite specijalne kozmetičke trake za čišćenje pora („Biore“ Deep Cleansing Pore Strips). Trik je u tome da ih stavite na vlažnu kožu (posle umivanja nemojte da se brišete peškirom). A da biste sprečili pojavu mitesera, svakodnevno koristite sredstvo za čišćenje kože na bazi salicilne kiseline, ukoliko je vaša koža masna, ili tri puta nedeljno, ako je suva. Potreban vam je intenzivniji režim nege? Tražite od dermatologa da vam prepiše preparat na bazi retinoida, koji će omekšati mitesere, što olakšava njihovo istiskivanje. Ipak, morate da vodite računa i o tome da ovaj postupak ne primenjujete isuviše često, jer postoji opasnost od uklanjanja zaštitnog sloja kože. Na isti način na koji nastaju žuljevi, zbog trenja kože stopala o nove cipele, grubo čišćenje (trljanje) kože, ili prečesta upotreba abrazivnog sredstva za piling, može da zadeblja pore i pogorša njihovu začepljenost.

 

P: Da li su kozmetički preparati manje efikasni od dermatoloških i kozmetičkih tretmana?
Eskperti, sa kojima smo razgovarali, kažu da kupovni kozmetički preparati nisu podjednako efkasni kao dermatološki i kozmetički tretmani. Često je potrebno upotrebiti neki preparat (postupak) osam i više puta da bi se postigao isti efekat kao posle jednog, ili eventualno dva, tretmana kod profesionalnog kozmetičara ili dermatologa. Ipak, piling i mikrodermoabrazija, koju izvodite kod kuće – primenom preparata – zaista čiste kožu i vraćaju joj sjaj. Naravno, ovi tretmani mnogo su jeftiniji od onih koje primenjuju profesionalci. Jedan od sjajnih preparata za kućnu primenu, u tome se slažu svi eksperti, jeste „Chanel Precision Micro Solutions Wrinkle Filler“. Iako prilično skupa, ova mešavina gela i kreme popunjava bore, a koža izgleda glatko i zategnuto čak osam sati.

Članak se nastavlja posle reklama

 

P: Da li stres može da naruši izgled kože?
Apsolutno! Ovo nije predrasuda, a to potvrđuje i postojanje nove grane medicine – psihodermatologije. Praksa ovih stručnjaka obuhvata utvrđivanje i lečenje problema sa kožom, čiji su uzroci isključivo psihološke prirode. Inače, pshička tenzija može da se odrazi na izgled kože na tri načina: kontrakcijom mišića (zbog čega ono deluje neprirodno zgrčeno), skupljanjem krvnih sudova (lice postaje bledo, a koža gubi sjaj i svežinu) i osetljivošću i suvoćom kože. Održavajte optimalnu vlažnost kože blagim hidratantnim sredstvom, a posle toga nanesite tečni bronzer, ili toniranu kremu, u cilju osvežavanja tena.

 

P: U mojoj kancelariji vazduh je prilično suv, zbog čega već polovinom radnog vremena osećam da mi koža postaje kao pergament. Šta da radim?
Kupite hidratantno sredstvo koje sadrži dimetikon. Medicinsko osoblje u bolnicama, koji često moraju da peru ruke, koriste preparate koji sadrže ovu materiju, radi sprečavanja gubitka vlage. Dejstvo takvih hidratantnih sredstava je dugotrajno, a svi tipovi kože dobro ih podnose jer su vrlo blaga.

 

Članak se nastavlja posle reklama

lepota i zdravlje blistava koza ciscenje lica

 

ČINJENICE ILI FIKCIJA?

Eksperti jednom za svagda rešavaju najčešće dileme u vezi sa kožom!


Članak se nastavlja posle reklama

* Istiskivanje akne nikada nije dobro.
FIKCIJA! Sasvim je u redu, ali pod uslovom da znate kako i šta radite. Držite topli oblog (pamučna blaznica umočena u toplu vodu) jedan minut na akni. Potom je nežno pritiskajte, sa rubova, pomoću pamučnih blaznica (nokti mogu da oštete kožu) sve dok akna ne prsne. Na kraju istapkajte to mesto komadićem vate koji je umočen u neki antiseptik.


* „Gužvanje“ lica tokom noći uzrokuje pojavu bora.
FAKT! Iskusni dermatolog, ali i pažljivi posmatrač, uvek može da pogodi na kojoj strani neka osoba najčešće (ili isključivo) spava, jer se na tom mestu nalazi najviše bora.


* Ako je koža tamna, ne treba koristiti sredstvo sa zaštitnim faktorom.
FIKCIJA! Tamnopute žene (uključujući crnačku populaciju) takođe obolevaju od kancera kože. Dakle, bez obzira na boju kože, neophodno je da koristite preparat sa zaštitnim faktorom, i to svakog dana.

Članak se nastavlja posle reklama


* Piling kože treba raditi svake nedelje.
FAKT! Ovim postupkom oslobađate se sloja izumrlih ćelija, što obezbeđuje zdraviji izgled kože i ravnomernije nanošenje mejkapa. Ukoliko je vaša koža masna, probajte da radite piling dva puta nedeljno. Za sve ostale tipove kože, važi pravilo – jednom nedeljno.


* Previše često dodirivanje lica može da izazove pojavu akni.
FAKT! Istina je krajnje jednostavna – što češće dodirujete lice, nanosite više bakterija. Dakle, ruke k sebi!


Članak se nastavlja posle reklama

* Najbolje je da ranica ostane otkrivena, jer će na vazduhu brže zaceliti.
FIKCIJA! Posle čišćenja antiseptikom, nanesite antibiotsku mast i pokrijte ranu flasterom ili zavojem. Rana će brže zaceliti, a ožiljak će biti 50% manje primetan.


* Lice je potrebno prati bar dva puta dnevno.
FIKCIJA! Osim ako vaša koža nije izrazito masna, dovoljno je da kožu lica temeljno operete (čišćenje tonikom i pranje tečnim sapunom za lice) pre spavanja. Ujutro je potrebno, da biste se osvežili, da se umijete vodom.

Tekst: Nataša Ćovin; foto: Dreamstime

 

 

 

Tagovi:





Kliknite na video da saznate više: