Skincare

Sunce, more i – pravilna after sun nega kože

by Aleksandra Dudvarski

27.06.2025.
nega posle sunčanja after sun nega kože za leto 2025 (1)
After sun nega kože leti (2)
@margauxbtn

Znamo kako to ide – jedva ste dočekali da pobegnete iz gradske vreve, spakujete omiljeni kupaći, šešir i knjigu koju odlažete mesecima. A onda stižu i tako čekani prvi dan na plaži, sunce nam miluje kožu, more hladi tabane, a mi konačno dišemo punim plućima. I sve je savršeno… dok se ne vratimo u smeštaj i ne primetimo crvenilo na ramenima, zatezanje kože ili osećaj kao da nas je sunce bukvalno ispeklo. Bez brige – niste jedine. Koliko god da se trudite da se namažete na vreme i redovno, koža jednostavno reaguje na sunce, so, vetar i toplotu. I zato, baš kao što se posle dana na plaži opuštate uz omiljeni koktel, isto to zaslužuje i vaša koža – možda čak i više. Posle sunčanja, ona je dehidrirana, osetljiva i u potrazi za nežnošću. Zato hajde da pričamo o tome šta joj zaista treba. Nema potrebe za komplikovanim ritualima – samo nekoliko pravih koraka i koža će biti zdrava i blistava, dok će ten ostati preplanuo

After sun nega kože

Sunce i so iz mora mogu ozbiljno isušiti kožu, pa je prvi korak nakon tuširanja bogata hidratacija. Birajte proizvode sa sastojcima kao što su aloe vera, pantenol, hijaluronska kiselina ili urea – oni umiruju, obnavljaju i zadržavaju vlagu u koži. Lagani losioni, mleka za telo ili gelovi za posle sunčanja idealni su saveznici za osveženje.

Nakon izlaganja suncu, važno je da uklonite so, hlor i znoj blagim gelom za tuširanje. Izbegavajte jake sapune i tople kupke koje dodatno isušuju kožu. Koristite mlaku vodu i meke peškire – nežno tapkajte kožu umesto da je trljate. Koža lica je tanja i osetljivija, pa joj posle sunca treba posebna pažnja. Hidratantne maske, termalne vode i serumi sa antioksidansima pomoći će koži da se oporavi i zadrži mladalački izgled. Usne takođe stradaju na suncu – zato koristite balzame s regenerativnim svojstvima.

Umirite crvenilo i osećaj zatezanja

Ako ste ipak izgoreli, birajte proizvode koji sadrže prirodne sastojke sa umirujućim efektom – kamilicu, aloe veru, neven, mentol ili lavandu. Postoje i specijalizovani sprejevi i gelovi za ublažavanje crvenila i peckanja koji prijatno hlade i regenerišu kožu.

Ako želite da vam ten potraje, redovan, blag piling (1–2 puta nedeljno) pomoći će u uklanjanju mrtvih ćelija bez iritacije, dok će dobar hidratantni proizvod produžiti zlatni sjaj.

Mali savet za kraj: Pijte dovoljno vode! Nega kože počinje iznutra, a hidratacija je osnova zdrave i lepe kože, posebno leti.

L&Z top choice

Leto je vreme kada sijate, ali da bi taj sjaj trajao, važno je da volite svoju kožu – i posle sunca. Uložite malo pažnje u negu posle sunčanja, a mi vam nudimo naše top favorite upravo za ovaj after sun korak.

Foto: Foto: dm, Organic Mimi, Instagram/@margauxbtn, pasionate.about.fashion


Lifestyle

Letnji dani pred vratima: Imate li sve za uživanje na otvorenom?

by Lepota&Zdravlje

19.05.2025.

Leto stiže sa prvim otvorenim prozorima, mirisom svežeg asfalta posle kiše i neodoljivom željom da pobegnemo napolje. Sve češće zamišljamo mirna jutra uz kafu na terasi, razigrano popodne u dvorištu i večeri koje se prirodno produžavaju uz zvuke cvrčaka. Sve to postaje još intezivnije uz nekoliko pažljivo odabranih elemenata – jer kada znamo šta nam prija, lako je kreirati prostor u kom se leto ne posmatra sa strane, već živi iz dana u dan.

Bazen kao srce letnjeg dvorišta – mesto okupljanja, igre i osveženja

Bazen je, za većinu porodica, postao nezaobilazan deo letnje postavke u dvorištu. Više nije u pitanju luksuz, već praktičan način da se rashladimo, zabavimo i provedemo kvalitetno vreme bez napuštanja doma.

Danas su dostupni modeli velikih montažnih bazena koji se lako postavljaju, ne zahtevaju građevinske radove i dolaze u dimenzijama koje mogu da ugoste celu porodicu – i komšijsku decu pride. Pravougaoni modeli su odlični za one koji vole plivanje, dok su okrugli savršeni za opuštanje i igru. Neki modeli dolaze i sa metalnim ramom i jačom strukturom, pa traju godinama, bez obzira na učestalost korišćenja.

Bazen u dvorištu nije samo rashlađenje – on menja način na koji doživljavamo leto. U njemu se odvija deo porodičnog života: ujutru se prva kafa pije sa nogama u vodi, popodne deca skaču dok se vi oslanjate na ivicu sa knjigom u ruci, a uveče se tišina deli sa onima koje volimo.

Bazen za decu – mala oaza za velike avanture

Kada su deca mala, svaka kap vode postaje čitava avantura. Zato su bazeni za decu posebno dizajnirani tako da budu bezbedni, zabavni i laki za korišćenje. Većina njih je plića, sa mekim dnom i šarenim motivima koji podsećaju na crtane filmove, more, životinje ili tropska ostrva.

Prilikom izbora, najvažnije je obratiti pažnju na visinu bazena i dubinu vode – za decu uzrasta do dve godine, to treba da budu modeli sa vrlo plitkim slojem vode, koji omogućava samo sedenje i pljuskanje rukama. Za nešto starije mališane, tu su bazeni sa nešto višim stranicama, ali i dalje dovoljno niskim da dete može samo da uđe i izađe, ili da ga roditelj lako pridigne.

Takođe, bitno je birati modele sa mekanim, fleksibilnim zidovima i dnom koje se ne kliza – kako bi se izbegle ogrebotine i padovi. Napumpani rubovi dodatno štite ako dete izgubi ravnotežu dok se igra, a neki modeli imaju i više komora za vazduh, pa ostaju stabilni čak i ako se neka delimično isprazni.

I ne zaboravimo praktičnost: manji bazeni se lako prazne, suše i sklapaju, što je idealno za svakodnevno korišćenje, ali i za poneti na vikend ili letovanje.

Voda je savršena, ali samo ako je čista

Postaviti bazen je početak – ali prava čarolija se dešava kada voda ostaje kristalno čista i bezbedna dan za danom, bez obzira koliko ga često koristimo. Ključ je u pravoj opremi za održavanje bazena.

Pumpe i filteri prečišćavaju vodu cirkulacijom, uklanjajući nečistoće i održavajući nivo bakterija pod kontrolom. Postoje modeli koji se lako povezuju sa bazenom i rade tiho, tako da ne narušavaju ugođaj. Razmisli i o solarnim prekrivačima, koji noću čuvaju temperaturu vode, a danju upijaju sunčevu toplotu – pa bazen ostaje topao, i kada padne mrak.

Preporučljivo je i da imate četke za čišćenje zidova bazena, mrežice za sakupljanje lišća, i testere za pH i nivo hlora, koji vam daju kompletnu sliku o kvalitetu vode. Sve je osmišljeno tako da održavanje ne umanji uživanje, već ga produži – bez stresa, bez nagađanja.

I ono što često zaboravimo – podloga za bazen. Postavlja se ispod konstrukcije i štiti bazen od oštećenja, dok stepenice za ulazak omogućavaju lakši pristup, posebno starijima i deci.

Ležaljke i suncobrani – jer odmor ne počinje tek na plaži

Kad se izađe iz vode, prirodno tražite mesto gde ćete leći, osušiti se i uživati na suncu ili u hladovini. I to ne bilo gde. Prava ležaljka za dvorište postaje mesto gde se čita, dremka, sunča i vodi najlepši razgovor. Najčešće se biraju plastične, jer ih je lako pomerati i održavati.

One sa podesivim naslonom i točkićima omogućavaju da pratite sunce, a kod nekih modela aluminijumski ramovi otporni su na vremenske uslove, pa ih ne morate unositi pri svakoj promeni oblaka.

I kao što već znaš, leto se ne planira – ono se živi. U hladu suncobrana, sa nogama u vodi, u zagrljaju deteta koje upravo otkriva čari prskanja po bazenu. Sa pažljivo biranim detaljima, vaše dvorište ili terasa mogu postati mesto koje nećete želeti da napustite, ni kada more zove. Jer, pravi odmor nije lokacija – već osećaj. Taj osećaj, uz malo mašte i pravu opremu, može da počne baš ovde. I danas.

Foto: Andrea Piacquadio/Pexels, Promo, Planeta Sport