Alergija na sunce, poznata i kao fotodermatoza, sve češće pogađa ljude širom sveta, posebno u toplijim mesecima kada je koža više izložena UV zracima. Iako nije klasična alergija u imunološkom smislu, reakcija tela na sunčevu svetlost može izazvati neprijatne simptome poput osipa, crvenila, svraba, pa čak i bolnih plikova. Letovanje, koje bi trebalo da bude period opuštanja i uživanja, može postati neprijatno ukoliko se koža ne zaštiti adekvatno. U nastavku vam otkrivamo sve što bi trebalo da znate pre prvog izlaganja suncu, kako bi leto (i letovanje) proteklo bez neprijatnih iznenađenja!
Zašto nastaje alergija na sunce?
Najčešći oblik ove pojave je polimorfna svetlosna erupcija (PMLE). Nastaje kada izlaganje UV zracima dovodi do preterane reakcije kože, usled čega dolazi do stvaranja osipa i upale. Imunološki sistem reaguje na promenjene proteine u koži koje UV svetlost izaziva, tretirajući ih kao strana tela. Pored PMLE, postoje i drugi oblici, poput fotoalergijske reakcije, koja se javlja kada sunce reaguje s određenim hemikalijama iz kozmetike, parfema, lekova ili krema.
Ko je najugroženiji?
Alergija na sunce češće pogađa žene nego muškarce, naročito u mlađoj do srednjoj životnoj dobi. Ljudi svetlijeg tena su posebno osetljivi, jer njihova koža ima manje melanina koji prirodno štiti od UV zračenja. Takođe, osobe koje imaju porodičnu istoriju fotosenzitivnosti, kao i one koje koriste određene lekove (npr. antibiotike, diuretike, antidepresive), spadaju u rizičnu grupu. Alergija se često javlja na proleće ili početkom leta, kada koža još uvek nije adaptirana na sunce.
Kako prepoznati simptome alergija na sunce?
Simptomi se javljaju najčešće nekoliko sati nakon izlaganja suncu. Manifestuju se kao:
Crvenilo i osip (najčešće na dekolteu, rukama i nogama)
Svrab ili peckanje
Male bubuljice, plikovi ili čak krastice
Suvoća i perutanje kože
Kako sprečiti alergije na sunce?
Prevencija je ključna, posebno tokom letovanja kada je sunčevo zračenje najintenzivnije. Evo nekoliko saveta u nastavku kako da se zaštitite.
- Koristite kreme sa visokim zaštitnim faktorom (SPF 50+) koje štite i od UVA i od UVB zračenja. Nanosite ih na svaka dva sata, a posebno posle kupanja.
- Izbegavajte sunce između 10 i 17 časova, kada je UV indeks najjači. Takođe, ne koristite kozmetiku i parfeme pre izlaganja suncu, jer mogu izazvati fotoalergijsku reakciju.
- Nosite zaštitnu odeću, šešire širokog oboda i naočare za sunce. Postepeno izlažite kožu suncu tokom prvih dana odmora, kako bi se adaptirala.
- Ako znate da ste skloni alergijama, konsultujte se sa lekarom pre odmora. Preventivna terapija antihistaminicima ponekad može ublažiti simptome.
Alergija na sunce može pokvariti letovanje ako se ne prepozna i ne prevenira na vreme. Uz pravilnu zaštitu, izbegavanje rizičnih faktora i osluškivanje reakcija svoje kože, moguće je uživati u suncu bez neprijatnih posledica. Važno je da budete pažljivi, ali i da znate da se većina blagih oblika ove alergije može držati pod kontrolom uz odgovarajuće mere.
Foto: PS… Fashion, dm, Eucerin, Instagram/@lucy.hnzz, ashleebock