Svaki tip kože zahteva posebnu negu i u zavisnosti od tipa kože, zavisi i naša celokupna beauty rutina. Ipak, ukoliko imate masnu ili kombinovanu kožu, to ne znači da treba da preskačete ili da izbegavate neke proizvode. Tu na scenu stupaju i maske za masnu kožu lica, pomoću kojih je moguće postići balans, smiriti upale i sprečiti pojavu akni. Uvođenje maski u redovnu rutinu nege je korak koji zaista pravi razliku.
Da li su maske za masnu kožu lica zaista neophodne?
Iako mnogi misle da masna koža ne treba dodatnu hidrataciju, istina je upravo suprotna – višak sebuma često je odgovor kože na nedostatak vlage. Upravo zato je važno da birate maske koje ne isušuju kožu, već je nežno čiste i hidrira.
Masna koža se najčešće javlja u periodu puberteta, ali se može pojaviti i kasnije, kao posledica hormonskih promena, ishrane, stresa ili vremenskih uslova. Nega mora biti kontinuirana – svakodnevno čišćenje, balansirana hidratacija i ciljano korišćenje maski ključni su za održavanje zdrave kože.
Koje sastojke tražiti u maskama za masnu kožu?
Masna koža traži pažljivu i ciljanu negu, a maske za lice su jedan od najefikasnijih koraka u toj rutini. Prava maska ne samo da uklanja višak sebuma, već pomaže u pročišćavanju pora, prevenciji akni i balansiranju kože bez isušivanja. Ključ? Pravi sastojci! Ako imate masnu kožu, evo na koje aktivne komponente treba da obratite pažnju pri izboru maske.
Kaolin i bentonit glina
Ove prirodne gline su zvezde kada je reč o nezi masne kože. Kaolin je blaža varijanta, pogodna i za osetljivu kožu, dok bentonit ima jače upijajuće dejstvo. Obe gline dubinski čiste pore, upijaju višak sebuma i ostavljaju kožu matiranom, ali ne zategnutom.
Niacinamid (Vitamin B3)
Ovaj moćni vitamin je poznat po svom delovanju na regulisanje lučenja sebuma. Osim toga, umiruje kožu, smanjuje crvenilo i sužava pore. Idealan je za masnu i kombinovanu kožu sklonu upalama.
Cink (Zinc PCA)
Cink je antiinflamatorni sastojak koji ublažava upale, akne i sprečava nastanak novih nepravilnosti. Kada se koristi u maskama, pomaže koži da se brže regeneriše i vrati u balans.
Čajevac (Tea Tree Oil)
Eterično ulje čajevca ima antibakterijska svojstva i često se koristi u maskama za masnu i problematičnu kožu. Pomaže u čišćenju pora i smanjenju mitisera, ali se mora koristiti u pažljivo doziranim količinama kako ne bi izazvalo iritaciju.
Aloe vera
Aloe vera je savršena protivteža snažnijim sastojcima – dok drugi aktivno uklanjaju masnoću i nečistoće, aloe hidrira i umiruje kožu. Idealna je za masnu kožu koja je i osetljiva.
Salicilna kiselina (BHA)
Ova kiselina prodire duboko u pore, otčepljuje ih i smanjuje pojavu akni. Idealna je za masnu kožu sklonu miteserima, naročito u T-zoni. Maske sa salicilnom kiselinom koriste se 1–2 puta nedeljno za optimalne rezultate.
Kako izabrati pravu masku?
Kombinujte maske koje sadrže glinu, umirujući sastojak (aloe, niacinamid) i antibakterijski efekat (čajevac, cink). Maske koje sadrže alkohol, agresivne sapune ili parfeme izbegavajte, jer mogu narušiti prirodni balans kože.
Uvođenjem pravilne maske u rutinu – 1 do 2 puta nedeljno – masna koža može postati uravnotežena, čista i vidno zdravija. I zapamtite, masna koža ne znači problem – uz prave sastojke, ona može izgledati sveže, blistavo i njegovano svaki dan.
Masku nanesite na čisto lice, izbegavajući predeo oko očiju. Ostavite da deluje 10 do 15 minuta, a zatim je isperite mlakom vodom. Nakon toga, obavezno nanesite laganu hidratantnu kremu.
L&Z top choice
Bez obzira na uzrok masne kože, pravi izbor maske može doneti brze i vidljive rezultate – umirenu kožu, manje nepravilnosti i prirodno matiran ten. Važno je samo da budete dosledni i pažljivo birate proizvode koji odgovaraju baš vašem tipu kože. Ovo su naši favoriti.
Foto: dm, Instagram@sohannas, skyesreadingcorner