To, da postoji neverovatan broj čistača za lice, uopšte nije novost. Pa samo pogledajte police u prvoj drogeriji! Postoje formule koje su prilagođene tipu kože, poput umivalica za osetljivu kožu ili onih za aknoznu kožu. Zatim dolaze čistači koji su fokusirani na određene sastojke, poput onih sa salicilnom kiselinom ili glikolnom kiselinom. I konačno, tu su proizvodi koji se razlikuju po teksturi: kreme, ulja, balzami, i najpoznatiji među njima: penušavi čistači. Upravo ovi poslednji su naš prvi izbor: to su proizvodi koju pružaju bogatu, gustu penu i nakon korišćenja jednog foam cleansera sigurno nećete imati onaj utisak oprepterećenosti na koži koji imate posle dana u gradu.
Zašto nam je potreban penasti čistač za lice?
Kako penušavi čistači tačno rade? Koncept foam cleansera je jednostavan: to su čistači koji sadrže agens za stvaranje pene i počinju da se penušaju prilikom nanošenja. Njihova prednost leži upravo u toj peni, jer mehurići imaju sposobnost da iz pora izvuku prljavštinu i nečistoće iz dubljih slojeva epidermisa, čime se postiže temeljno čišćenje koje ostavlja kožu osveženom.
Mnogi veruju da penušavi čistači iritiraju kožu jer uklanjaju njene prirodne masnoće, ali to se uglavnom odnosi na savremene formule koje sadrže sintetičku supstancu poznatu kao natrijum-lauril-sulfat (SLS). Kremasti penušavi čistači napravljeni od prirodnih sastojaka, bez SLS-a, mogu biti odličan izbor za tipove kože koji su osetljivi na agresivne čistače. Prirodni šećer se često koristi u penušavim čistačima kao blagi piling, ali ima i druge prednosti. Na primer, ovakvi proizvodi mogu podstaći proizvodnju kolagena, što koži daje mlađi i zdraviji izgled. Dodatni organski sastojci, poput koloidnih ovsovih pahuljica bez glutena, mogu umiriti i najosetljiviju ili upaljenu kožu. Takođe, ovi sastojci pomažu u zadržavanju vlage i mogu podići pH vrednost kože. Pročišćavajući penušavi čistači su još jedan primer ovakvih proizvoda. Idealni su za one koji žele da pročiste pore i smanje rizik od nastanka nepravilnosti na koži. Deluju tako što prodiru duboko u pore pomoću biljnih enzima i uklanjaju površinske nečistoće i mrtve ćelije. Često sadrže i visokoučinkovite antioksidanse koji jačaju, obnavljaju i toniraju kožu.
Definicija dobrog foam cleansera
Problem je, kao i uvek, u sledećem: kada je velik izbor, kako znati da ste izabrali proizvod koji će zaista odgovarati vašoj koži? Penušavi čistači obično dolaze u obliku gela ili kreme i penušaju se kada se pomešaju sa vodom, neki čak dolaze i u formi sapuna. Gelovi su obično laganiji i često nekomedogeni (ne zapušavaju pore), dok su kreme i sapuni bogatiji i više hidriraju. Birajte ono što vašoj koži treba. Potražite lipide, poput masnih kiselina i ceramida, koji tokom čišćenja i hidriraju kožu. Ako imate masnu ili aknoznu kožu, potražite penušavi čistač sa salicilnom kiselinom, jer ona pomaže u regulaciji sebuma i lečenju aktivnih akni, dok ćete za crvenilo, umirivanje kože i smanjenje vidljivosti pora birati penasti čistač za lice sa niacinamidom. Ono što bi definitivno trebalo da izbegavate su čistači koji sadrže sulfate, jer oni mogu ukloniti prirodnu zaštitnu barijeru kože, i alkohol koji takođe može biti previše isušujuć.
L&Z Top Picks
Foto: Shutterstock, Instagram/@centellian24_global