Preosetljivost na sunce može da vam pretvori leto u totalni haos. Osipi koji svrbe, otečeno lice, koprivnjača po nogama i sakrivanje u kući od 11 do 18… to nije ono što zamišljamo kada kažemo leto. Još gore je ako ste razvili pravu, kliničku alergiju na sunce i ako vaš imuni sistem poludi svaki put kada ste u kontaktu sa jačim UV zracima. Stoga, proveravamo: kako preživeti leto ako imate preosetljivost na sunce?
Šta je preosetljivost na sunce i kako je prepoznati?
Fotosenzitivnost ili fotodermatitis je izraz koji označava pojačanu osetljivost kože koju neki ljudi doživljavaju prilikom izlaganja sunčevom zračenju. Kod nekih to znači blagi osip, kod drugih ozbiljna upala kože. Čak i nije stvar u tome da li pažljivo koristite SPF, ovaj problem leži u dubljim razlozima: genetika, lekovi koje uzimate ili jednostavno vaš imuni sistem burno reaguje na UV zračenje. Postoji više oblika te preosetljivosti na sunce. Recimo, PMLE (polimorfna svetlosna erupcija) se obično javi kad se, posle duge zime u zatvorenom, pojavite prvi put na suncu. Obično se javlja osip, jak svrab i crvene kvržice ili koprivnjača. Tu je i aktinički prurigo što je termin koji označava pravu alergiju na sunce, kada vaš imuni sistem na UV zrake reaguje kao da su nešto krajnje loše. Neki lekovi pojačavaju osetljivost kože, pa završite sa reakcijom iako ste bili u hladu. Zašto je važno znati razliku? Kad znate kako vaša koža reaguje, znate i kako da je zaštitite. Nema drame, nema misterije, samo koristan info koji vam pomaže da izbegnete svrab, osip i nerviranje kad vam je plan bio da pijete kafu na suncu.
Kako alergiju na sunce staviti pod kontrolu?
Bilo da ste razvili preosetljivost na sunce ili imate pravu pravcatu alergiju, ključni korak je svakako: zaštita od UV zračenja. Korišćenje krema za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom (SPF) je osnova za zaštitu kože. SPF deluje kao barijera koja sprečava prodor UVA i UVB zraka. Drugi korak je da zaštitite kožu fizički. Dok svi hodaju u kratkim haljinama i rukavima, vi birajte odeću koja je lagana ali pokriva više. Vaši modi izbori neka se kreću u krugu laganih košulja, lanenih pantalona i sukanja, midi haljina… Ukoliko ste na plaži, obavezno nosite odelo sa UV zaštitom ili bar majicu. Bikini bi vam doneo priličnu glavobolju, ali zato slamnati šeširi jesu dobro rešenje.
Kako lečiti upalu izazvanu fotosenzitivnošću?
To što imate utisak da vam koža gori nije daleko od istine. zato je prvi korak da rashladite kožu. Ledeni oblog može pomoći da se smanji crvenilo i umiri koža. Ukoliko ste u prilici da odete kod lekara, pomoći će vam hidrokortizonske kreme i masti, mada su neke od njih dostupne i bez recepta. One mogu ublažiti bol i upalu. Ukoliko nemate recept i nisu vam dostupni lekovi, sledeća najbolja opcija je hladni gel od aloe vere. Nesteroidni antiinflamatorni lekovi poput ibuprofen mogu pomoći u smanjenju bola i otoka, a proizvodi sa natioksidansima (vitamini C i E, kao i ekstrakt zelenog čaja) neutrališu slobodne radikale koje stvara UV zračenje.
Foto: Instagram/@teresa.jg