Svi o njima pričaju: Spikule, kozmetički booster koji nazivaju microneedlingom u bočici


Kada budemo podvlačili liniju ispod 2025. godine i svodili sve novine u beauty svetu, na posebnom mestu naći će se spikule. Novi kozmetički sastojak, još jedna inovacija iz čuvenog kbeauty sveta, dočekana je sa ogromnim zanimanjem. Malene, nevidljive iglice organskog porekla koje istovremeno pojačavaju efekat vaše kozmetike, pilinguju kožu i podstiču proizvodnju kolagena, mogle bi da postanu glavni buzz naredne godine. Mi vas uvodimo u svet budućnosti danas.
Šta su spikule u kozmetici?
Spikule same po sebi nisu aktivni sastojak, već služe da pojačaju dejstvo vaše uobičajene nege. Dodaju se u razne kozmetičke proizvode: kreme, serume, pilinge, pa čak i šampone, kako bi omogućili dublje prodiranje aktivnih sastojaka. U suštini, to su čestice silicijum dioksida iz slatkovodnih sunđera koje su neki estetičari nazvali prirodnom zamenom za mikroiglice. Mogu biti različitih oblika, ali su obično šiljaste strukture. Upravo odatle proističe poređenje sa mikroiglicama. Veličina spikula je frakcija mikrona. To jest, one su toliko male da se mogu videti samo kroz mikroskop. Ali, on vam ne treba da biste prepoznali spikule u svom kozmetičkom proizvodu, samo potražite reči hidrolizovani sunđer na etiketi. Spikule su relativno nova komponenta, tako da još nema mnogo ispitivanja ili studija o njegovoj efikasnosti. Ali oni koji su već sprovedeni pokazuju nam svoju korist.
Kako funkcionišu spikule u nezi kože?
Već smo zaključili da su spikule tu da pojačaju efikasnost naših kremica, losiona i seruma. Kako one to rade? Vratimo se osnovama: činjenica je da naša koža ima prilično stabilnu barijeru koja ne dozvoljava velikim molekulima aktivnih sastojaka da prodru dublje od zaštitnog sloja. Da bi se savladala barijera kože, potrebni su provodnici, pojačivači. Spikule su takvi busteri nege. Kada se nanesu na kožu, ove iglice se zadržavaju u gornjim slojevima epidermisa i stvaraju sitne mikrokanale. Kroz ove kanale prolaze aktivne supstance, kao što su peptidi, vitamini i retinol i prodiru do najdubljih slojeva kože.
Pored toga, spikule rade i nežni piling kože. A, ujedno, pirsingom gornjih slojeva epidermisa, stvaraju mikrotraume. Kao rezultat toga, uspavane dermalne ćelije su prinuđene da prekinu san i napadaju spikulu da bi zaštitile kožu. Dakle, takva mikrotraumatizacija postaje neka vrsta katalizatora koji pokreće procese oporavka i regeneracije. Kao rezultat, stvaraju se kolagen i elastin, poboljšava se tekstura kože: postaje glatkija, blistavija, gušća, smanjuju se tragovi post-akni i ožiljaka, dubina bora i sužavanje pora. Baš kao kod pravog microneedling tretmana.
Da li spikule zaista mogu da zamene tretman mikroiglama?
Princip rada spikula i tretmana mikroiglama je isti. Ipak, morate voditi računa da je kozmetika sa spikulama blaža i da ipak ne može da zameni sve benefite tretmana u salonu ili klinici. Ne može se poreći da su brz kućni tretman i odličan dodatak rutini nege kože. Šta ćete odabrati zavisi od vaših potreba.
Ko može da koristi spikule za negu kože, a ko ne?
Neki stručnjaci tvrde da su spikule potpuno bezbedne za svaki tip kože. Međutim, uprkos takvim uveravanjima, ljudi sa osetljivom kožom treba da ih koriste sa oprezom. Zbog toga, pre potpune upotrebe proizvoda, bolje je izvršiti test na maloj površini epidermisa. Kozmetiku sa takvom komponentom ne treba koristiti tokom pogoršanja kožnih bolesti. Na primer, psorijaza, rozacea, akne. Spikule mogu samo pogoršati situaciju. Takođe je bolje odložiti upoznavanje sa česticama slatkovodnog sunđera neko vreme nakon agresivnih kozmetičkih procedura.
Kako se koriste prirodne mikroigle?
U početku je bolje koristiti proizvode sa spikulama jednom u 7-10 dana. I tek nakon što ste sigurni da se koža navikla i da se iritacija neće pojaviti, možete početi da ih koristite češće, ali ne više od tri puta nedeljno. Spikule povećavaju osetljivost kože, pa je važno da je redovno umirujete, hidrirate, koristite SPF zaštitu. Dva do tri dana nakon upotrebe kozmetike sa spikulama izbegavajte agresivne proizvode, poput retinoida. Ovo će sprečiti preopterećenje kože i smanjiti verovatnoću iritacije. Kada uvodite spikule u svoju rutinu nege, pratite reakciju vaše kože. Spikule mogu izazvati lagano peckanje, posebno ako vaša koža nije upoznata sa mikroiglom ili injekcijama. Ali ako se pojavi jak svrab i crvenilo ne nestane, trebalo bi da prestanete da koristite proizvod i konsultujete se sa dermatologom.
Foto: Instagram/@_laviniamartin, @emilietommerberg, @jasminlily, @bootiful.space