Skincare

L&Z vodič: Zaštita dece od sunca – kako pravilno zaštititi mališane na plaži?

by Aleksandra Dudvarski

24.06.2025.
zaštita dece od sunca

Većina nas negde već od januara mašta o letovanju, a negde u to vreme, ako imate porodicu, počinje i planiranje godišnjeg odmora. I dok trepnemo, osvane i taj dan i krećemo na more. U većini slučajeva, kada su mnogočlane porodice u pitanju, ne zna se ko se više raduje, da li roditelji ili deca. I dok naravno mališani bezbrižno trče put plaže, roditelji razmišljaju o mnogobrojnim faktorima, a na prvom mestu definitivno je zaštita od sunca. Letovanje sa decom može biti najlepši deo godine – ali može i da se pretvori u noćnu moru, ako je zaštita od sunca neadekvatna. Zato je važno odmah u startu naglasiti da je dečja koža mnogo osetljivija i ranjivija na sunčeve zrake nego naša. A ako ste se ikada pitali koji SPF zaista treba koristiti za decu, koliko često mazati mališane dok su izloženis uncu ili kako uopšte izgleda kompletna zaštita od sunca za najmlađe – ovaj tekst je baš za vas. U nastavku vas čeka praktičan i jasan vodič kako da svojoj deci pružite najbolju moguću zaštitu, a sebi mirniju savest dok uživate zajedno u letu.

zaštita dece od sunca (3)

Zaštita dece od sunca – izbor SPF faktora

Kao što već znamo, svaki tip kože zahteva posebnu negu, pa i kada su kreme sa zaštitnim faktorom u pitanju. A kada je u reč o zaštiti dečije kože od sunca, krema za sunčanje nije samo dodatak, već obavezna nega. Dečija koža je nežnija, tanja i osetljivija, pa zahteva posebnu pažnju pri izboru preparata.

SPF faktor je jedan od ključnih pokazatelja: za decu se preporučuje isključivo SPF 50+, koji obezbeđuje visoku i dugotrajnu zaštitu od štetnog UVB zračenja – glavnog uzroka opekotina. Pored toga, krema mora da ima širokospektralnu (UVA + UVB) zaštitu.

Idealna dečija krema sadrži fizičke (mineralne) filtere poput cink-oksida i titanijum-dioksida, jer oni ostaju na površini kože i ne prodiru u telo. Ovi filteri su posebno preporučeni za decu sa osetljivom ili atopijskom kožom.

Birajte proizvode koji su hipoalergeni, bez parabena, mirisa i alkohola, kako bi se smanjio rizik od iritacija. Poželjno je i da kreme budu vodootporne. Prava krema za sunčanje za decu štiti kožu bez kompromisa – birajte pažljivo, jer kvalitetna zaštita danas znači zdraviju kožu sutra.

Koliko često mazati decu kremom za sunčanje?

Prvo nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom bi po pravilo trebalo da bude minimum 20 do 30 minuta pre izlaska na sunce, jer je koži potrebno vremena da je upije i da se stvori zaštitna barijera.

Dok su deca izložena suncu, bilo na pesku ili u vodi, obnavljanje zaštite, odnosno ponovno nanošenje kreme bi trebalo da bude u razmaku od dva sata. Takođe, kremu nanesite odmah nakon kupanja, čak i ako ste izabrali vodootpornu kremu. Isto tako, ne zaboravite da kremu nanesete i nakon brisanja deteta peškirom ili nakon obilnog znojenja. Važno je napomenuti da se SPF kreme za decu nanose čak i kada je dete u hladovini, pod suncobranom, u šatoru ili pod prirodnom senkom, od drveća i slično. Boravak u hladu je važan, ali imajte na umu da se UV zraci odbijaju i od peska i vode.

Zapamtite: nijedna krema ne pruža 100% zaštitu – krema je samo deo sveobuhvatne zaštite.

Na šta još treba obratiti pažnju?

Izbegavajte boravak na suncu u najtoplijem delu dana, od 10 do 17 časova. Boravak na plaži planirajte ujutro i kasno popodne.

Pored SPF kreme, bitni su i drugi faktori zaštite, kao što su šeširi sa širokim obodom, lagana i svetla odeća dugih rukava i dužih nogavica, po mogućstvu sa UPF oznakom (faktor zaštite u tkanini). Ako dete duže boravi na suncu, trebalo bi da nosi i naočare za sunce, sa UV zaštitom. Uz sve navedeno, ne zaboravite na hidrataciju. Nudite detetu vodu često, iako ne traži jer deca se brzo dehidriraju na visokim temperaturama.

Zaštita beba od sunca

Bebe mlađe od 6 meseci ne bi trebalo uopšte da budu izložene direktnom suncu. Njihova koža se ne sme tretirati kremama za sunčanje jer može apsorbovati štetne supstance. Držite ih isključivo u hladu i oblačite im laganu, zaštitnu odeću.

@barbarabrigido

L&Z top choice

Zaštita dece od sunca nije opcija – to je obaveza svakog roditelja. Pravilna upotreba zaštitnog faktora je osnovni korak ka bezbrižnom i zdravom letu. Zato vam u nastavku predlažemo naše favorite kada su SPF kreme za decu u pitanju.

Foto: Eucerin, Mustela, Germaine De Capuccini, BABĒ, Julia Kuzenkov/pexels, Daniel Duarte/pexels, Instagram/ @miss.goddytwoshoes, @barbarabrigido


Shopping

Leto je bliže nego što mislite: Vreme je da lagano birate letnji asortiman

by lepotaizdravlje.rs

16.05.2025.
Planeta sport kupaći kostimi
modeli u kupaćim kostimima
PROFO Studio/Siniša Nikolić

Negde između poslednjih majskih kiša i prvih ozbiljnih sunčevih zraka, dogodi se onaj osećaj da leto nije više daleko. Nije više samo ideja o odmoru, već postaje nešto stvarno – miris vazduha ujutru, trenutak kada ostavite jaknu kod kuće, kada prvi put hodate bosih nogu po pločicama. Tada počinje lagana priprema. Ne stresna, ne forsirana, nego baš onakva kakvu leto i zaslužuje – bez žurbe, sa osmehom, kroz pametne, male izbore koji će učiniti leto nezaboravnim.

Kupaći kostim nije samo komad odeće – to je osećaj

Biranje kupaćeg kostima može delovati zahtevno, ali zapravo je prilika da oslušnete sebe. Ne radi se o telu, već o tom kako se u nekom komadu osećate. Da li želite da budete slobodne za plivanje? Da sedite na pesku bez neprijatnosti? Da se smejete i krećete, a da ne razmišljate o kroju? 
Jednodelni ili dvodelni, nežne boje ili upečatljivi printovi – pravi kupaći ne prati trendove, već vas. Možda je to godina za crnu klasiku, a možda za nešto potpuno novo. Uz kupaći, dolaze i sve one sitnice koje čine razliku: lagane letnje majice koje padaju preko ramena i hlade kožu, sandale koje vas ne ograničavaju nego prate u koraku – do prodavnice, kafića, šetnje pored vode. Naočare za sunce, koje nisu samo stilski dodatak, već ozbiljan saveznik kada sunce postane ozbiljno. Letnji asortiman više nije spisak: on je slika – o tome kako želite da se krećete kroz leto. I svaka od nas ima pravo da tu sliku oblikuje po svom.

Šorcevi i papuče – kada želite da leto traje ceo dan

Postoje oni komadi garderobe koji, kada ih jednom obučete, ne želite da ih skidate. Takav je dobar šorts – dovoljno udoban da ga nosite kod kuće, a onda i dovoljno zahvalan da izađete u njemu na piće. Krojevi koji ne sputavaju, materijali koji “dišu i dužina koje ne zahteva preispitivanje pred ogledalom. Uz njega idu papuče koje ne klize, ne prave zvuk i ne žuljaju. Takvi modeli postaju deo svakodnevice – bilo da idete do plaže, pijace ili jednostavno sedite u dvorištu i slušate cvrčke. Sve više tražimo komade koji izgledaju lepo, ali pre svega – traju i služe. Leto ne trpi komplikacije. Zato se pravi izbori prave ranije, kada još ima vremena, odnosno kada birate sa osmehom, a ne pod pritiskom.

I ne zaboravite – kačket ide sa vama

Jedna od najkorisnijih stvari koje možete imati pri ruci kad temperature porastu jeste dobar kačket. Štiti lice, skriva kosu kad zatreba i daje onaj “nonšalantni” ton svakom outfitu. Danas postoje modeli koji su istovremeno i praktični i vizuelno zanimljivi – neutralne boje, nežni štepovi, jednostavne siluete koje idu uz sve.

model u kupaćem šortsu
PROFO Studio/Siniša Nikolić

I za njega, i za njih – jer leto voli celu porodicu

Naravno, kako se bliži sezona odmora, prirodno je da mislimo i na ostatak porodice. Za muškarce, kupaći šorcevi više nisu samo funkcionalni – sve češće su i modni izbor. Krojevi iznad kolena, diskretni printovi, brzo sušeći materijali. Tu su i muške papuče koje su udobne, otporne i praktične, ali i dovoljno diskretne da ne naruše stil. A deca? Njima leto ne treba objašnjavati. Njima treba samo komfor: papuče koje se lako navlače i sandale koje podnose i trčanje i vodu. Kad su oni spremni, cela porodica diše lakše.

Sve to negde mora da stane – i zato je pravi trenutak da razmislite o koferima

Na kraju, kada se sve lagano izabere — ostaje pitanje: gde ćete to spakovati? Kofer je, u stvari, tihi svedok vašeg puta – od pakovanja u spavaćoj sobi do recepcije hotela. Dobar kofer je onaj koji ima dovoljno prostora, ali i pametno organizovane pregrade; koji lako klizi za vama, bez da se “bori” sa trotoarima; koji može da primi i peškir viška, i haljinu koju ste poneli “za svaki slučaj”. Kada krenete – važno je da ne razmišljate o koferu. Već o onome što vas čeka kao avantura na omiljenoj destinaciji.

Foto: PROFO Studio/Siniša Nikolić