Kako se pravi kompost i zašto bi trebalo to da počnemo da radimo?

by | januar 13, 2022
Kako se pravi kompost

Kako se pravi kompost i zašto, otkrivamo vam u nastavku.

Da li ste nekada razmišljali o tome da sami pravite kompost? Sada je vreme za to. Pravljenje komposta je sjajan način da povećamo održivost u domu i da ostatke hrane maksimalno iskoristimo. A uz sve to, veoma lako se pravi.

Šta je kompost?

U pitanju je organski materijal koji se dobija od ostataka hrane, lišća i drugog organskog otpada. Oko 30% onoga što bacamo iz kuhinje može da postane kompost.

Tri su glavna sastojka komposta:
1. Smeđi materijali kao što su lišće, grančice
2. Zeleni materijali, u šta spada voće i povrće, trava, soc od kafe…
3. Voda

Kako se pravi kompost?

Izaberite mesto za materijal

Članak se nastavlja posle reklama

Mesto za sakupljanje materijala za kompost može biti u domu (za kore od voća i povrća, ljuske od jaja…) ili pak u dvorištu. U slučaju da kompost držite u kanti ili plastičnim kutijama, dobro osigurajte materijal, kako ga kućni ljubimci ne bi konzumirali.

Ukoliko želite da odlažete materijal u dvorištu, to možete raditi u svojoj bašti. Izaberite suv deo dvorišta u hladovini i otkopajte rupu. U nju stavljajte materijal i s vremena na vreme ga zalivajte. Iako je ovaj način pravljenja komposta nešto duži, svakako je praktičan.

Odlučite se na metod

Članak se nastavlja posle reklama

Možete praviti hladan ili vruć kompost. Hladan kompost je pasivniji i sporiji metod. Odlaganje materijala traje do dve godine, a bez ikakve intervencije, kompost se pravi sam od sebe. Ipak, ovaj metod s sobom nosi mane kao što su loš miris, stvaranje bakterija, gljivica i parazita.

Vruć kompost, odnosno aktivni kompost, je alternativna opcija. Potrebno je zalivati  kompost skoro svakodnevno, a on će se napraviti za nešto više od mesec dana.

Članak se nastavlja posle reklama

Za kompost možete koristiti:

Ostatke voća i povrća
Ljuske od jajeta
Ljuske od orašastog voća
Filtere i soc od kafe
Kesice od čaja
Lišće, grančice i ostatke biljaka
Travu
Kućne biljke
Seno
Novine, maramice i toalet papir
Vatu i vunu
Krzno i kosu
Piljevinu

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joe Pass (@anarcho_gardener)


Napomena: Neke kesice od čaja sadrže platiku, pa se neće razložiti. Zato je savet da isečete kesicu i ispraznite njen sadržaj na kompost, a da kesicu bacite u kantu za otpatke.

Izbegavajte da u kompost stavljate masnoću, ulje, mlečne prouzvode, ugalj, jaja, meso i mesne prerađevine, kosti i ribu, kao i izmet životinja, jer se u ovom slučaju u kompostu stvaraju bakterije, paraziti i loš miris.

Redovno proveravajte vaš kompost i po potrebi ga zalivajte.

Članak se nastavlja posle reklama

 

lepotaizdravlje.rs Mintr/iStock/Getty Images Plus via Getty Images