Da li koristite drvenu ili plastičnu dasku za sečenje? Definitivno nije svejedno

by | februar 9, 2025
model seče hranu na drvenoj dasci za sečenje

Zašto nije svejedno da li u kuhinji koristite drvene ili plastične daske za sečenje i koje su, zdravstveno, bolja opcija?

Kada dođe vreme da iseckate povrće ili meso, koju dasku za sečenje ćete odabrati? Da li preferirate drvenu ili plastičnu? Ovo, naizgled jednostavno pitanje itekako je važno. Zato saznajte sve o njihovoj higijeni, kao i o njihovim prednostima i manama.

Da li su plastične daski za sečenje čistije od drvenih?

Često smo uvereni da su plastične daske za sečenje bolja opcija: lakše se peru i to deterdžentom i toplom vodom. Ipak, stručnjaci kažu da to ne mora nužno biti slučaj, sve zavisi od toga kako svoju dasku za sečenje održavate.

„I drvene i plastične daske za sečenje se mogu smatrati higijenskim, izdržljivim i pogodnim za sve vrste upotrebe“, objašnjava Melisa Vakaro, viša specijalistkinja za bezbednost hrane pri Nacionalnoj organizaciji za zaštitu životne sredine u Americi. Ali, napominje ona, ovo važi samo ako pravilno čistite dasku za sečenje.

Kada je reč o higijeni, ključna je ne toliko vrsta materijala, već način na koji se o njima brinete. Redovno održavanje omogućava da daske ostanu bez mikroorganizama koji mogu izazvati trovanje hranom.

Kako pravilno čistiti daske za sečenje

Sve daske za sečenje – bez obzira na vrstu – treba očistiti i dezinfikovati nakon svake upotrebe. Postoji jedan siguran način da očistite i drvene i plastične daske:
1.pranje
2. ispiranje
3. dezinfekcija
4. sušenje daske na vazduhu

Ovaj proces obuhvata upotrebu sapuna ili deterdženta po izboru, a zatim ispiranje čistom vodom. Potom, možete koristiti dezinfekciono sredstvo po izboru, kao što je razblaženi izbeljivač za plastične daske ili sirće za drvene. Nikada ne dozvolite da drvene daske upijaju vodu, jer to može dovesti do uvijanja zbog prekomernog apsorbovanja vlage. S druge strane, plastične daske obično se mogu čistiti i dezinfikovati u mašini za pranje sudova.

Kada je vreme da zamenite dasku za sečenje?

Bez obzira da li je drvena ili plastična, daska za sečenje mora da se ponovo obradi ili baci kada njena površina prestane da bude glatka. Čim se pojave zarezi, porezotine po površini u njima počinju da se nakupljaju bakterije koje mogu da se prenesu na hranu. Plastične daske se moraju menjati češće od drvenih jer postoji mogućnost da mikroplastika dospe u hranu.

Prednosti i mane drvene daske za sečenje

Da biste odlučili da li je drvena daska prava za vas, pogledajte prednosti i mane ovog materijala.

PrednostiMane
Ne grebu se lako kao plastične daske.Drvene daske ne oštećuju noževe
Traju duže od plastičnih daski.Zahtevaju više održavanja, kao što je kondicioniranje mineralnim uljem, jer su porozne.
Prirodno su antimikrobne zbog svoje strukture.Zbog poroznosti mogu upiti mirise i boje.
Mogu se obraditi; male ogrebotine ili izrezi mogu se lako izbrusiti i obnoviti.Teže su od plastičnih daski.
Nisu pogodna za pranje u mašini za pranje sudova.

Prednosti i mane plastičnih daski za sečenje

Ako vam drvene daske nisu privlačne, plastične daske mogu biti bolja opcija. Pogledajte njihove prednosti i mane.

PrednostiMane
Lakše su od drvenih daski, što ih čini lakšim za rukovanje.Sklonije su ogrebotinama, zarezima i promeni boje nego drvene daske.
Obično su izdržljivije od drvenih daski.Zbog toga ih je potrebno češće zameniti.
Mogu se prati u mašini i otporne su na vlagu.Vremenom mogu razviti duboke utore koji mogu skloniti bakterije ako se ne čiste ili obrade.
Pristupačnije su od drvenih daski.Mogu imati mikroplastiku koja se ljušti u hranu.
Ne upijaju vodu, sredstva za čišćenje ili dezinfekciju.

Zaključak? Bitno je pravilno čistiti, dezinfikovati i održavati svoje daske za sečenje, bez obzira na vrstu koju koristite. Neka se potpuno osuše na vazduhu pre nego što ih spremite ili ponovo upotrebite, i bićete u sigurnosti.

Lyndon Straford/gettyimages