Kako uzgajati jagode u stanu: Riznica vitamina nadohvat ruke
Ako volite jagode, postoji način da vam budu dostupne cele godine – i to u sopstvenom domu. Kako uzgajati jagode u stanu?
Svake godine jedva čekamo proleće, a jedan od ključnih razloga su jagode. Mirišljave, slatke, sočne – i zdrave. Između ostalog, jagode sadrže vitamine C, B i K, kao i vlakna koja su neophodna za normalno funkcionisanje creva. A što je najbolje, možete ih uzgajati cele godine i to u stanu. U nastavku ćete saznati kako.
Kako uzgajati jagode u stanu: Uopšte nije komplikovano
Pre svega, treba da nabavite adekvatne saksije koje mogu da stanu na prozorsku dasku ili negde blizu izvora dnenve svetlosti (što više sunca, to bolje). Trebaće vam i dobar kompost, kao i šljunak koji ćete staviti na dno saksija, jer koren jagoda ne treba da pliva u vodi.
I, naravno, trebaće vam seme ili sadnice jagoda (može da se kupi i seme divljih jagoda). Vrstu ćete odabrati sami, jer ih ima više na tržištu. Jagode se mogu uzgajati na prozorskoj dasci u bilo koje doba godine. Ipak, najbolje uspevaju od juna do septembra.
Korak #1 – Pripremite saksije
U saksije najpre sipajte šljunak (neka bude visine oko 3 cm). Ravnomerno ga rasporedite.
Korak #2 – Dodajte kompost
Preko šljunka sipajte kompost tako da bude 5 cm ispod vrha saksije. Ravnomerno ga rasporedite i malo pritisnite rukama (ali ne previše!). Kompost treba da bude malo vlažan, ali ne mokar.
Korak #3 – Posadite seme
Rasporedite seme po saksiji. Na kojoj udaljenosti ćete ga posaditi zavisi od vrste jagoda. Ako sadite sadnice, između svake treba da bude 30 cm razdaljine. Ili ih zasadite u pojedinačne saksije.
Korak #4 – Pokrijte seme kompostom
Uzmite malo komposta i pospite preko semena. Neophodno je da gornja ivica komposta bude 3 cm niža od ivice saksije. Lagano pritisnite kompost.
Korak #5 – Zalijte jagode
U početku, sadnice jagoda treba zalivati svaka 4 dana filtriranom vodom odstojalom na sobnoj temperaturi. Mesec dana nakon sadnje, jagode se mogu zalivati jednom nedeljno. Najvažnije, ne zaboravite da prospete svu vodu koja se nakupila u tanjiriću saksije nakon zalivanja. U suprotnom, jagode mogu brzo da istrule.
Koji uslovi su potrebni za jagode?
Jagodama je potrebno sunce, pa ih treba postaviti tik uz prozor. Ali, jagode ne vole vruće i vlažno vreme. Idealno mesto za jagode bi bila najhladnija prostorija u kući koja ima prozor. Ili koristite posebne lampe za biljke. Svake 3 nedelje morate đubriti jagode posebnim đubrivima, kako bi rasle brže i što bolje rađale.
Jagode često proizvode takozvane „brkove“. Ako ne planirate da razmnožavate biljku, onda je bolje da ih odsečete. Na ovaj način biljka neće trošiti energiju i hranljive materije ni na šta drugo osim na bobice. Seme će niknuti oko mesec dana nakon sadnje i početi da cveta za 5-10 dana. Ali same bobice, crvene i zrele, pojaviće se dva meseca nakon sadnje.
Kako se nositi sa štetočinama?
Svaka zatvorena biljka privlači štetočine u kuću zbog svog mirisa. Glavna opasnost za jagode, u ovom slučaju, su grinje koje inficiraju biljku. Uši i srebrna ribica su takođe napadaju jagode. Za odbijanje insekata koristite posebna rešenja koja se prodaju u prodavnicama. Ili napravite infuziju od belog luka. Da biste to uradili, iseckajte 4 čena, ostavite ih u toploj vodi 2 sata, a zatim poprskajte jagode.