Ovako će voda u bazenu ostati kristalno čista celog leta

by | jul 2, 2024
Ovako će voda u bazenu ostati kristalno čista

Da bi voda u bazenu izgledala lepo i bila potpuno čista (što je ključno za očuvanje zdravlja) pridržavajte saveta profesionalaca. 

Da li i vi imate problem svakog leta, da na početku sezone voda u bazenu i dalje prozirno svetluca. A već posle nekoliko nedelja zelenkasta, opalescentna, prljava i niko ne želi da pliva u njoj? Otkrivamo nekoliko profesionalnih trikova kako čišćenje bazena ne bi stvaralo probleme i da cela poordica može bezbrižno da uživa celog leta.

Čišćenje bazenske vode nije važno samo zato što je providna, plavo blistava voda mnogo estetski prijatnija. Ako se bazen ne čisti redovno kako treba, namnožiće se razni mikroorganizmi koji mogu izazvati infekcije i druge zdravstvene probleme. Posebno morate biti oprezni ako se u bazenu kupaju i mala deca, koja su sklonija upalama uha. Sledite savete profesionalaca u nastavku, i neće biti nikakvih problema.

Članak se nastavlja posle reklama

7 saveta kako da voda u bazenu bude kristalno čista tokom celog leta

1. Možete se opustiti – filter ne može

Velika je greška ako uključite pumpu i filter za vodu samo kada koristite bazen. Sistem za cirkulaciju vode mora da radi po nekoliko sati svakog dana, inače su hlor i algicidi beskorisni.  Lakše se talože alge (kojima pogoduje sunčeva svetlost i toplota) i druge nečistoće.

2. Trebaće vam mreža za čišćenje bazena

Osnovno je pravilo da ako ne koristite bazen – pokrijte ga, ali bez obzira na to, neizbežno je da lišće, insekti i drugi zagađivači dospeju u vodu. Pre svake upotrebe, preporučuje se da mrežom izvadite sve što pluta po površini.

3. Čišćenje jednom nedeljno

Alge mogu da se zalepe za zid bazena, a ko je voda tvrda, može se zalepiti kamenac, pa treba oribati bazen četkom jednom nedeljno. Ali pazite da ne oštetite unutrašnjost bazena. Za ovu svrhu najbolja je četka sa mekim ili gumenim vlaknima. Za veći bazen, treba kupiti i usisivač za bazen koji će ukloniti prljavštinu koja se zalepila za dno bazena.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Kupujte pametno

Hlor i algicid obično su potrebni da bi voda u bazenu bila čista. Funkcija prvog je dezinfekcija, a uglavnom se koristi u obliku tableta koje se moraju staviti u plovak. Važno je da se pridržavate uputstva za upotrebu, jer prevelika količina hemikalija može izazvati iritaciju kože i očiju. Ali ako koristitet prema uputstvu i u preporučenim količinama, ne morate da brinete.

5. Osnova svega – pH vrednost

Takođe je važno prilagođavati i redovno proveravati pH vrednost prilikom dodavanja hemikalija. Ovo bi trebalo raditi jednom nedeljno. U slučaju bazenske vode, idealna pH vrednost je blago alkalna, između 7,2 i 7,8 jer je pH vrednsot ljudskog oka oko 7,5. Ispod ovoga, voda će peckati oči, a ko je pH previsok efikasnost hemikalija se smanjuje.

Članak se nastavlja posle reklama

6. Opalna voda je protivotrov

Pravilno dozirate hlor i algicid, cirkulacija vode i filter rade, ali voda u bazenu je i dalje mutna? Ovo može biti uzrokovano vrlo malim nečistoćama koje kruže u vodi, a koje filter ne može da filtrira. Njih možete da se rešite pomoću takozvanog flokulanta. On radi tako što privlači supstance koje se ne vide golim okom, pa one postaju veće i filter može lakše da ih uhvati.

7. Može li bez hemikalija

Ako ne želite da koristite hemikalije, na primer zbog osetljive dečije kože, dobra vest je da sada postoje rešenja bez hemikalija, kao što je dezinfekcija UV lampama i sistemi za razlaganje soli.

Članak se nastavlja posle reklama
Addictive Stock/gettyimages.co.uk