Kako se pravilno neguje pustinjska ruža

by | mart 25, 2024
Kako se pravilno neguje pustinjska ruža; Raskošna pustinjska ruža sa mnoštvom pink cvetova u keramičkoj saksiji

Prelepi cvetovi i bonsai stablo razlog su što mnogi obožavaju pustinsku ružu koja se može gajiti i napolju i unutra. A kako se pravilno neguje pustinjska ruža?

Postoji šest vrsta pravih pustinjskih ruža, od kojih je Adenium obesum najpopularniji, ali ljubitelji bonsaija najviše vole Adenium arabicum jer ima veće deblo. Ovi prelepi sukulenti, otporni na sušu, poreklom su iz Afrike i pustinje Arapskog poluostrva. Dobro se prilagođavaju sušnoj ili polusušnoj klimi, ali se svi mogu dobro prilagoditi tropskim i polutropskim okruženjima. Ako se pravilno neguje, puststinjska ruža može narasti i do 3 metra u visinu. Može se uzgajati i unutra i napolju.

Kako se pravilno neguje pustinjska ruža da bi lepo cvetala

 

View this post on Instagram

 

A post shared by marla viana (@marlaviana6)

Pustinjska ruža je poznata po svojim upečatljivim cvetovima, koji su obično ružičasti ili crveni i mogu biti i do 7 cm u prečniku. Cvetovi pustinjske ruže su u obliku trube i imaju pet latica koje su raspoređene u obliku zvezde. Cveće je veoma mirisno i privlači pčele i leptire.

Ova biljka odlično će cvetati na punom, jarkom suncu. Ako je izložena samo jutarnjem suncu ili kasnom popodnevnom, neće cvetati tako obilno. Ukoliko pustinjsku ružu držite u senci, imaće dugu i slabu stabljiku. I neće izgledati tako lepo kao oni prelepi primerci koji podsećaju na bonsai. Uz odgovarajuću količinu svetlosti,  pustinjska ruža trebalo bi da cveta stalno do sredine leta. U ovom trenutku, cvetanje će prestati za 6-8 nedelja, da bi se nastavilo u ranim jesenjim mesecima.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako držite pustinjsku ružu napolju, obavezno je unesite unutra kada temperatura padne ispod 12 stepeni. Jedna od sjajnih stvari kada je ova biljka u pitanju jeste to što njeno cveće traje duže od cvetova drugih sukulenata.

Šta joj je sve potrebno da bi dobro napredovala

Osim obilja sunčeve svetlosti, da bi vam pustinjska ruža dobro napredovala treba joj dobro drenirajuće zemljište. Zalivajte umereno po toplom vremenu i umereno u hladnim mesecima. Neki kažu da je najbolje razmišljati o adenijumu kao o tropskoj biljci u proleće i leto i kao o kaktusu u jesen i zimu. Najvažnija stvar koju treba zapamtiti je da korenje nikada ne bi trebalo da bude preplavljeno vodom.

Tokom vegetacije proveravajte tlo svakih nekoliko dana ako je biljka u saksiji. Kada se zemlja potpuno osuši, zalivajte polako i pažljivo. Zasitite tlo, ali ga nemojte natopiti. Zemljište treba da bude vlažno, a ne mokro, i ne bi trebalo da bude stajaće vode.

Članak se nastavlja posle reklama

Pustinjska ruža može podneti puno direktne sunčeve svetlosti, ali više voli da raste u delimičnoj senci. Ako ste tek nabavili ovu biljku, potreban joj je period prilagođavanja. a to znači da je treba postepeno izlagati direktnoj sunčevoj svetlosti.

U veoma svetlom, toplom okruženju kao što je staklenik, Adenium može ostati aktivan tokom zimskih meseci. Ako pustinjsku ružu unesete u kuću, ona će verovatno ostati u polu-uspavanom stanju do proleća. Jednostavno je držite u toploj prostoriji sa jakim, indirektnim svetlom tokom ovog perioda. U proleće kada se biljka budi iz zimskog odmora, možete je blago nađubriti.

Članak se nastavlja posle reklama

Da li je potrebno redovno orezivanje?

Kao što smo već naveli, pustinjska ruža može da naraste prilično visoko, tako da je redovno orezivanje neophodne ne samo zbog kontrolisanja visine već i zbog oblika biljke. U tom slučaju, biljka će izgledati negovano, zdravo i atraktivno. Tokom vegetacije, orezujte grančice koje štrče.

Pre nego što biljku unesete u zatvoreni prostor na jesen, takođe je orežite jer će to učiniti period odmora efikasnijim. Pored toga, biće lakše održavati manji, kompaktniji rast stabljike simetrično, u zatvorenom prostoru tokom zimskih meseci. Pre nego što biljku vratite napolje na proleće, odrežite sve mrtve ili oštećene delove pustinjske ruže. A sve grančice koje odsečete možete koristiti kao pelcere.

jennifer.sche/gettyimages.co.uk