Da li je danas teže biti u braku nego u vreme naših roditelja?
Već i vrapci na granama znaju da su razvodi danas mnogo češći nego što su bili ranije. No, da li je to samo zbog ekonomske krize ili se razlog krije i u nekim drugim stvarima?
Brak u moderno vreme je, malo rečeno, izazovan. Savremeni način života je ekstremno brz, budući da teško nalazimo vreme i za sebe, nije ni čudo što se toliko puno partnera žali na manjak pažnje.
S jedne strane, internet nam je doneo puno više opcija i lakše je upoznati zanimljive ljude, ali sa druge, izbor je ponekad preširok. Šta više, rezultati brojnih analiza pokazali su i to da drugi brakovi imaju mnogo manje šanse da uspeju od drugih.
Pritisak od strane društva je, takođe, izuzetno velik. Danas postoji puno više pravila, norme su se promenile. Ono što je nekad smatrano za bezopasno i uobičajeno ponašanje, danas se ne toleriše. Uzmite na primer da danas u nekim zemljama ne možete ni zamisliti dete na biciklu kacige, dok je ranije to bila normalna pojava.
Status žena se, na svu sreću, dosta promenio. Ali upravo žene koje koriste sva prava traže muškarce koje na njih gledaju kao na sebi ravnoprave. Samim tim, kriterijumi su se u velikoj meri (opravdano) povisili. Svaka uspešna, samozadovoljna žena posvedočiće vam da je teško naći muškarca za sebe.
Uz sve to, razvodi jesu češća pojava u društvu jer su vremenom postali i društvena norma. Šezdesetih godina, razvod je bio nešto čega se treba stideti, naročito ako ste žena. Danas na pomen razvoda retko ko i da trepne okom. Da li to sve znači da svi mi na brak gledamo kao na privremeno rešenje? Da li ona stara „Dok vas smrt ne rastavi“ i dalje ima isto značenje, ili je konačno došlo vreme da je promenimo? Šta vi mislite o tome?