Da li je poljubac svuda u svetu znak ljubavi?
Možda mislite da se zaljubljeni parovi širom sveta ljube, ali to uopšte nije slučaj.
Naime, istraživanja o tome kako se ljubljenje doživljava u različitim kulturama, čiji su rezutati objavljeni u “Američkom antropološkom časopisu”, obuhvatilo je 168 naroda širom sveta i pokazalo da samo u 46 odsto njih parovi na poljubac gledaju kao na romantični gest, čime je osporeno pređašnje mišljenje da je ljubljenje univerzalni dokaz ljubavi.
Od 10 kultura koje su se proučavale u Evropi, poljupci su učestali samo kod sedam, dok je u Severnoj Americi ljubljenje ‘živo’ samo kod 18 od 33 kultura. U Južnoj Americi stanje je još drastičnije, budući da tamo razmenjuju poljupce u svega četiri od 33 proučavane kulture.
Mnoge će iznenaditi da je na Bliskom istoku, s druge strane, romantično ljubljenje bilo prisutno u svih 10 kultura koje su se proučavale.
Naučnici su zaključili da je percepcija da ‘svi to čine na isti način’ raširena zbog „zapadnjačkog etnocentrizma, koji širi učestalu dezinformaciju da je romantično-sekusalno ljubljenje univerzalna pojava“.
U nekim kulturama ljubljenje se smatra neugodnim i odbojnim, a u lovačkim zajednicama pronađeni su tek slabi dokazi da su poljupci označavali romantično-seksualnu sklonost. Moguće je dakle da se naši preci uopšte nisu ljubili kako bi pokazali nežnost i naklonost, piše Independent.
Umesto toga, moguće je da im je ono služilo u evolucijske svrhe, jer, prema holandskim stručnjacima, tokom poljupca u trajanju od 10 sekundi, dve osobe prenesu međusobno do 80 miliona bakterija.
Moguće je, dakle, da se ljubljenje razvilo kao način razmene bakterija i osnaživanja imuniteta.