Koliko dobro poznajete muškarce: Činjenice koje vas mogu iznenaditi

by | jun 4, 2024
Koliko dobro poznajete muškarce: Činjenice koje vas mogu iznenaditi

Koji je vaš odgovor na ovo pitanje „koliko dobro poznajete muškarce“? U ovom članku pronaći ćete nek vrlo zanimljive (i korisne) informacije. 

I vaš dragi se suočava sa hormonskim promenama. A ima još mnogo toga što ga muči. Nastavite da skrolujte, slede neke vrlo važne informacije koje će vam pomoći da bolje razumete svoju jaču polovinu.

Koliko dobro poznajete muškarce: Da li ste znali da…

I muškarci imaju ženske hormone

Muškarac i žena se zaista dopunjuju, sa fiziološke tačke gledišta. Platonov mit o dve polovine i dalje ima smisla – žensko telo sadrži muške hormone, muško ne može postojati bez ženskih. Konkretno, bez estradiola, najaktivniji ženski hormon-estrogen. Proizvodi se u našim jajnicima i nadbubrežnim žlezdama, a kod muškaraca – u testisima, nadbubrežnim žlezdama i perifernim tkivima.

Odrasli muškarac proizvodi oko 40 mcg estradiola dnevno. Ovaj hormon, inače, igra važnu ulogu u muškoj plodnosti. Pored toga, muškarcu su potrebni ženski hormoni za jake kosti. Dok su muški hormoni nama potrebni za zdrave kosti i mišiće, kao i dobru seksualnu želju.

Prema rečima profesora Ričarda Šarpa iz londonskog Centra za reproduktivnu medicinu, razlika između muškarca i žene je u tome što žensko telo pretvara više testosterona u estrogen nego muško telo. Žene sa povišenim nivoom testosterona obično imaju visok libido, vedrije su, energičnije i proaktivnije i aktivnije postižu uspeh u karijeri. Ali moraju mnogo češće da idu na depilaciju, jer testosteron pospešuje maljavost.

Članak se nastavlja posle reklama

To što je mišićav, ne znači da je dobar u krevetu

Jačina muške seksualne želje zavisi od testosterona. Ali to ne znači da će snažni, mišićavi muškarac biti dobar u krevetu. Jaka vilica, široka ramena i mišići su sekundarne polne karakteristike – za njih je odgovoran muški Y hromozom. Nasleđe takođe utiče na formiranje figure: visok i hrabar otac će verovatnije dobiti sina Švarcenegera nego Vudija Alena. Inače, seksualni život Vudija Alena je legendaran, a Švarceneger je poznat uglavnom po svojim bicepsima.

Nivo testosterona dostiže vrhunac u ranu zoru

Činjenica je da se lučenje testosterona kod muškaraca ne dešava stalno, već epizodično. Zato nivo ovog hormona u krvi varira tokom dana, i to veoma značajno. Nivo testosterona dostiže vrhunac između 2 i 6 ujutru (zbog čega vole seks u zoru), dok je nivo testosterona najniži oko 13 časova. Kod žena, vrhunac seksualne želje se javlja oko 16 sati. Istina, kod muškaraca dnevne hormonske fluktuacije ne utiču toliko na raspoloženje kao što je to slučaj kod žena. Ili samo nauče još u detinjstvu da to kriju…

Uspešni muškarci imaju više testosterona

Ima istine u ovome. Naučnici sa Harvarda otkrili su direktnu vezu između testosterona i razvoja desne hemisfere mozga. Kod muškaraca sa visokim nivoom testosterona, leva hemisfera je bila slabije razvijena, dok je desna hemisfera, naprotiv, bila bolje razvijena.

Članak se nastavlja posle reklama

Dakle, takvi ljudi imaju izuzetne sposobnosti za prostorno-figurativno razmišljanje, matematiku, arhitekturu, geometriju i druge nauke, kao i kreativnost. Kod muškaraca sa razvijenim mišljenjem na desnoj hemisferi, bilo koja pristigla informacija se ne samo pamti, već se odmah ponovo promišlja i sintetiše, stvarajući novi informacioni proizvod. Stoga među naučnicima postoji mišljenje da je testosteron motor civilizacije. Takođe se često naziva statusnim hormonom.

Neki muškarci stare brže od drugih

Opet se radi o hormonima. Testosteron počinje da se proizvodi u testisima muškog fetusa dok je još u materici, a njegova proizvodnja dostiže vrhunac tokom adolescencije. Zahvaljujući testosteronu, adolescentima počinju da rastu penis, brada i brkovi, dolazi do preraspodele potkožne masti prema muškom tipu, menja se boja glasa i na kraju se javlja seksualna želja.

Članak se nastavlja posle reklama

Sa godinama, količina ovog hormona se postepeno smanjuje za svakog muškarca prema individualnom genetskom programu. U proseku, posle 30 godina, nivoi testosterona opadaju za 1-2% godišnje. Inače, muškarci sa prekomernom težinom posle 30. godine imaju 10-20% manje testosterona u krvi svake godine.

I muškarci prolaze kroz menopauzu

Bolje je ne koristiti takve termine u prisustvu partnera jer će ga uhvatiti panika. Takozvana andropauza se ne javlja tako intenzivno kao menopauza kod žena, ali od nje još uvek nema spasa. Nivo testosterona postepeno se smanjuje tokom godina. Simptomi: oslabljeno pamćenje i pažnja, problemi sa erekcijom i libidom, pojačano znojenje i umor. Najefikasnija terapija su seks i sport. I još bolje – zaljubljenost, kao kad je imao 17 godina.

GeorgeRudy/gettyimages.co.uk