Na put sa partnerom: Saveti za zajednički odmor bez svađa i napetosti
Zajedničko letovanje za neke parove može da bude obeleženo napetostima i svađama, a za neke je to zaista prilika za odmor, uz čak mogućnost dodatnog zbližavanja i obnavljanja veze. Budite ovi drugi – i evo kako.
1. Zajednički odredite najracionalnije mesto i vreme
Odlazak na letovanje, bez obzira na to što ono služi za opuštanje, ima i svoju stresnu stranu. Za parove koji nisu na godišnjem odmoru tokom celog leta, tih nedelju-dve zajedničkog odlaska na more, dragoceno je vreme koje treba dobro organizovati kako bismo dobili najbolji mogući spoj odmora i akcije. Zato dobro isplanirajte zajednički odmor – neka bude u vreme kad oboje imate najmanju gužvu na poslu kako kasnije niko ne bi ispaštao, a takođe negde gde biste oboje želeli da odete.
2. Na prvom mestu – dečje potrebe
Ako na letovanje idete sa malom decom, pronađite smeštaj prikladan deci (u protivnom ćete uzrokovati dodatni stres): što bliže plaži (po mogućnosti da možete brzo i lako doći peške do plaže), što civilizovanije mesto (bolje apartman gde imate sav komfor, kuhinju i kupatilo, nego npr. letovanje u kampu sa šatorom). Uvek najpre razmišljajte kako da sebi olakšati život, a ne da ga zakomplikujete. Takođe, unapred se pripremite na to da ćete letovanje provesti u brizi za decu, i prilagođavati se njihovom rasporedu jela, spavanja i slično. Ukoliko želite da sami sebi budete na prvom mestu ili vam je 24-satna briga oko dece naporna, bolje je da na letovanje odete sami, a decu ostavite vašim roditeljima.
3. Stvarajte kompromise
Letovanje je vreme u kojem ste gotovo svake sekunde svakog dana izloženi prisustvu svoje bolje polovine, pa vam on, koliko god da ga volite, može dodatno ići na živce. Pomirite se unapred sa činjenicom da ćete morati da pristajete na kompromise sa partnerom. Prisetite se da su komunikacija i razgovor jako važne stvari, ali svako mora malo da „stisne zube“ ili da se prilagodi i drugoj strani kako bi sve funkcionisalo u ravnoteži. Na primer, on želi na jedrenje a vi biste ceo dan dremali na plaži. Dogovorite se da ćete jedan deo dana provesti na jedrenju, a drugi u odmoru na plaži. Osim što omogućavate boljoj polovini da zadovolji svoje strasti, možda se i sami prijatno iznenadite, odnosno shvatite zapravo da i vi volite nešto što vam se ranije nije činilo privlačnim.
4. Kad zagusti…
Ako osećate da vas partner iritira, dajte mu to do znanja što pre je moguće. Ne očekujte da to sam shvati ili da započnete svađu. Bolje je da mu odmah, bez podizanja glasa ili gubljenja takta, date do znanja da vas nervira. Na taj način partner se unapred može pripremiti za vaše eventualno loše raspoloženje odnosno korigovati svoje ponašanje dok još nije kasno. Takođe, bolje je da se, ako vas on previše iritira, na kratko razdvojite i udahnete vazduh nego da se komunikacija pretvori u neproduktivnu svađu.
5. Pazite na fizičke potrebe
Imajte na umu da smo i mi odrasli, baš kao i deca, „cmizdravi“ kad smo gladni ili umorni. Zato na letovanju obratite pažnju, koliko god banalno vam se činilo, da se dovoljno naspavate i da imate redovne obroke. Neki ljudi su posebno nervozni kad su gladni. Možda je takav i vaš partner? Možda ste takvi i vi? U svakom slučaju, ne rizikujte loše raspoloženje kojeg možete fizički da sprečite.
6. Monotonija ipak nije privlačna
Raditi stalno iste stvari na letovanju i provoditi svaki dan jednako nekima se može učiniti olakšavajućim, ali to ume da bude zamorno. Ne zaboravite na aktivnosti – svake večeri napravite malu panel diskusiju o tome šta ćete sledeći dan raditi, na kakv izlet ćete otići i kada i sl.
7. Ne zaboravite na romantiku
Bar nekoliko večeri izađite, jedite u nekom finom restoranu, ili delite parče pice zagrljeni na klupi dok gledate zalazak sunca.
Izvor: Zadovoljna.hr