Venčanje iz mašte NE GARANTUJE srećan brak
Mnogim parovima se desi da nakon lepog i maštovitog venčanja koje su dugo planirali, sam brak ne potraje. U proseku, u Srbiji brak traje oko 12 godina.
Matičari tvrde da su maštovita venčanja u Srbiji sve češća, ali da to, ipak, nije garancija za dugovečnost braka, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku prema kojima brak traje u proseku nešto više od 12 godina, a svaki peti par se rastane.
Sve maštovotije ceremonije
Matičarka Gordana Zorić rekla je Tanjugu da parovi poslednjih šest godina ne posustaju u „takmičenju“ ko će maštovitije reći sudbonosno „da“ i da je prošlu godinu obeležilo neobično venčanje na Adi Ciganliji, kada su i mladenci i svatovi bili u kupaćim kostimima.
– Otkako je na snagu stupio Zakon o porodici, koji matičarima dozvoljava izlazak na teren, venčanja su sve interesantnija – rekla je Zorićeva, koja je u prestonici, ali i u drugim delovima Srbije poznata po tome što mladence venčava na najrazličitijim mestima.
Tajna venčanja sve češća
Zorićeva, koja je u karijeri dugoj 20 godina venčavala na nebu, pod zemljom, na ledu i pod vodom i tako „usrećila“ oko 8.000 parova, kazala je da su tajna venčanja u Srbiji sve češća, a da nije retkost ni da na „ludi kamen“ stanu oni koji su se upoznali putem Interneta.
– Ne ustručavam se da budućim bračnim partnerima predložim gde bi mogli da se venčaju i nadam se da ću uskoro imati priliku da neke venčam na Avalskom tornju, jer se na tom mestu ni jedan par do sada nije zakleo na večnu ljubav – rekla je ona.
Kritične prve četiri godine braka
Prema statističkim podacima, brak u Srbiji u proseku traje 12,4 godine, a analize su pokazale i da se neveste i mladoženje sve kasnije odlučuju za brak, pa žene u tu zajednicu stupaju sa 26,6, a muškarci sa 29,8 godina.
Kritičan period su prve četiri godine braka, kažu u Beogradskom savetovalištu za brak i porodicu, što potvrđuje i statistika, koja pokazuje da četvrtina sklopljenih brakova „puca“ baš u tom periodu.
Partneri se najčešće žale na distancu u odnosu, a žene se, osim zbog loše komunikacije sa suprugom, za razvod odlučuju i zbog nasilja, zavisnosti partnera od kocke i alkohola, ali i zbog ljubomore.
Žene češće traže razvod
Pripadnice lepšeg pola, navela je ona, češće podnose zahtev za razvod braka i to je upravo trenutak kada se i muškarci odlučuju za terapiju, jer po svaku cenu žele da sačuvaju brak.
– Muškarci kao razlog za razvod navode prevaru, to što žena ne prihvata tradicionalnu ulogu u porodici, ali i što se njena familija meša u njihov bračni život, vaspitanje dece… – rekla je psihoterapeut Vera Despotović-Stanarević iz Beogradskog savetovališta za brak i porodicu.
Predbračni ugovor
Kada je reč o predbračnom ugovoru, sa stanovišta psihoterapeuta, postoje neosnovane predrasude da će „racionalnost ugroziti ljubav“, ali on je „dobra podrška jednom odnosu i pomaže partnerima ukoliko dođe do razvoda“.
Prema oceni sudija Prvog opštinskog suda u Beogradu, predrasude su razlog zbog kojih se mali broj njih odlučuje na predbračne ugovore, pa je za skoro tri godine, koliko postoji takva zakonska mogućnost, zaključeno svega nekoliko desetina takvih ugovora u čitavoj Srbiji.
Predbračnim ugovorom se, najpre, štite oni koji su već stekli izvesnu materijalnu sigurnost, a potpisivanje tog dokumenta je, smatra Sekulićeva, i neka vrsta sigurnosti da se brak ne zaključuje iz interesa.
(Tanjug)