Za i protiv: Da li da provalim njegovu FB šifru?

by | april 22, 2015

Delimo svoje živote i sve važno što nam se događa sa prijateljima i „prijateljima“ na Fejsbuku. Ali, tu šifru za ulazak u svet tajnih FB poruka ponekad ljubomorno čuvamo od partnera.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Postoje oni koji dele sve, jer veruju da je to prava intimnost, ali nećete baš uvek od svog dečka dobiti tajni ključ za „Fejs“, neretko ni posle dužeg zabavljanja. Ipak, izjeda vas onaj crv sumnje, jer ne znate da li je zaista iskren sa vama ili tajno šalje lajkove u „inbox“ svim onim devojkama na FB?

Naravno, nijedna prava i dostojanstvena cura kakva ste vi neće špijunirati dečka, ali da se ne lažemo, svi smo u jednom trenutku poželeli da zavirimo u njihov „matriks“. Nekim srećnicama se to namesti samo, kad dečko zaboravi da isključi profil pre izlaska. Ali, da li se isplati špijunirati (nazovimo to pravim imenom)?

Za

Članak se nastavlja posle reklama

Znaćete da ne gubite vreme s pogrešnim. Ili da je on pogrešan.
Biće vam jasniji svi oni kasni telefonski pozivi ili izlasci s drugovima. Tako ćete premotavanje filma i traženje sumnji u svakom zvučnom signalu za poruku svesti na minimum.

Prestaćete da sumnjate u njegovu koleginicu. Ili ćete potvrditi sumnju…

Saznaćete nešto korisno, posebno ako nije pričljiv tip.

Članak se nastavlja posle reklama

Protiv

Ako sazna, računajte na raskid. Radoznalost je ubila mačku, možda će i vas.

Članak se nastavlja posle reklama

Počećete da sumnjate i u ono što nije sumnjivo. To vodi u paranoju, i u siguran raskid.

Šta ako zaista flertuje, zar to znači da je zaista neveran ili se samo igra „poželjan sam još“ igre?

Neke stvari se jednostavno ne rade. Možda ćete ostati u sumnji, ali sačuvaćete dostojanstvo.

Ako se već upuštate u svet Šerloka Holmsa, treba da znate da je moguće provaliti FB šifru. Imate nekoliko efikasnih načina, kažu stručnjaci. Saznajte njegovu lozinku za mejl i lako ćete ući u FB, resetovanjem lozinke, kao što biste učinili sa svojom. Moguće je ići i dalje i hakovati mejl, ali zahteva malo više poznavanja tehnologije ili bar pomoć prijatelja.

Jedan od popularnih načina je takozvani keylogging program, koji se instalira na njegov kompjuter i pravi „screenshoot-ove“ svakog logovanja. Takođe, ukoliko se dočepate telefona, moguće je to učiniti instaliranjem aplikacija kao što su mobile spy ili spy phone gold. Popularno je i „phishing“, kada se kreira lažna stranica koja će zahtevati od vašeg dečka da se uloguje, a zapravo će pokupiti šifru.

Članak se nastavlja posle reklama

Pošto je moguća i kontrašpijunaža, tj. da se vaš dečko podjednako zainteresuje za ono što vi radite u slobodnom surfu na FB, evo nekoliko saveta kako da ne budete lak plen.

Neka vam šifre ne budu datumi, imena ili nešto što mu je poznato ili vrlo lako može da se sazna, kažu stručnjaci. Što lozinka za FB, ili za sigurnosno pitanje bilo na mejlu ili profilu, ima manje veze s onim što može lako da sazna o vama, tim bolje. Ne otvarajte linkove koji vam stižu preko mejla ili bilo kog drugog sajta sa zahtevom da se ulogujete na FB, da se ne biste „upecali“ (to je „phishing“). Ne ostavljajte telefon nezaštićen i menjajte lozinke i na nedelju dana ako sumnjate na nešto.

I najvažnije, uvek se izlogujte.

Autor: Zorica Marković

Tagovi: