5 znakova da ste u nezdravoj vezi
Ljubav je divan osećaj, a romantične veze su prava sreća, ali – samo ako ste vi i partner usklađeni. Ako niste, važno je da to prepoznate na vreme. Ovo su znaci nezdrave veze
U svakom ljudskom odnosu važno je poštovati granice. Posebno su važne kada je ljubav um. pitanju. Sveobuhvatan osećaj na prvi pogled sadrži samo prijatne asocijacije, ali ako bolje pogledate, statistika govori drugačije.
Mnogi ljudi često počinju da se dave u svom partneru, zavise od njega ne samo fizički i emocionalno, već i psihički. Prepoznavanje takve podređenosti nije nimalo lako, ali se mora razotkriti što je pre moguće kako bi se izbegle ozbiljne posledice. Evo koja „zvona“ ukazuju na to da ste upali u ovu zamku, kako da prevaziđete suzavisnost i konačno nađete ravnotežu u odnosima.
Zašto je teško prepoznati nezdravu vezu?
Zaljubljivanje inspiriše. Kada sretnemo tu istu osobu, naš život počinje da se menja na bolje. Čini se da je sada ceo svet na našoj strani i stoga je moguće postići čak i ono što je ranije izgledalo jednostavno nemoguće. Spoznaja da se takvo samopoštovanje kod vas formirala pod uticajem partnera čini da od njega zahtevate sve više „energije”. Vremenom to eskalira i vi počinjete da se odričete svog života zarad partnera. Što je najgore, očekujete od njega isto.
Znaci nezdrave veze
Morate uvek da znate gde je partner i šta radi
Za tipičnu kozavisnu osobu važno je da uvek zna gde i sa kim njegov partner provodi vreme. Ovako se demonstrira kontrola. Suzavisna osoba je pohlepna za partnerom. To se često izražava kroz pritisak, nametljivu pomoć, ljubomoru, ogorčenost i provokacije. U većini slučajeva, takva zavisnost je samo rezultat niskog samopouzdanja.
Smatrate da je jedino vredno u vašem životu veza
Vremenom, osećaj „ko sam ja bez tebe“ postaje uobičajen. Suzavisna osoba postaje uverena da je njena vrednost u potpunosti određena odnosom partnera prema njemu. Promena ovog verovanja je izuzetno problematična.
Stalno ste u strahu da će vas partner ostaviti
Ako u vašoj vezi postoji stalna napetost, a vi gajite svoje strahove i ljutnje i plašite se da kažete partneru za njih – vaša je veza nezdrava. U vama se rađa strah da ćete biti napušteni. Strah od gubitka partnera, inspirisan emocionalnim promenama, štetno utiče na našu psihu.
Osećate se isceđeno nakon razgovora
Ako ste u vezi sa pravom osobom, nakon razgovora ćete se osećati bolje, imaćete energije da krenete dalje. Ali sa pogrešnom osobom u duši ostaje samo melanholija. Osećaj nemoći, iscrpljenosti, gubitak svake nade u pozitivan ishod uranja vas u pravu močvaru bola i melanholije.
Nezdrav perfekcionizam
Psiholozi ističu i da suzavisnu osobu karakteriše nezdrav perfekcionizam i povećan osećaj odgovornosti za raspoloženje druge osobe. Ako vaš partner nije raspoložen odmah tražite krivca u sebi. Vremenom, takav osećaj krivice prestaje da se pretvara u pravu mržnju prema sebi i izaziva osećaj krivice čak i kada realno ne možete snositi nikakvu odgovornost za događaje. Drugi partner, koji zauzima mesto manipulatora, brzo će to shvatiti i početi da vas krivi čak i za nešto sa čime niste imali nikakve veze.
Kako prevazići problem?
Pa kako možete izaći iz stanja sazavisnosti i konačno se osećati potpunim? Prvi korak ka tome svest o vašem problemu. Najbolje je identifikovati prve znakove što je pre moguće. U suprotnom, vaše samopoštovanje će biti uništeno, potpuno ćete izgubiti sebe i biće gotovo nemoguće napustiti partnera. Stalni emocionalni stres koji se doživljava u nezdravoj vezi može da dovede do zdravstvenih problema, na primer, do nervne iscrpljenosti i raznih psihosomatskih manifestacija, upozoravaju psiholozi.
Pokušajte da se postepeno udaljite od osobe, fokusirajući se na svoja osećanja i interesovanja. Ovo neće biti lako učiniti, ali rezultat će biti vredan toga.