Na terapiji: Hodajte u svojim cipelama!

by | septembar 19, 2016
HI_MIC_0428-5152mala

Lidija Ćulibrk, urednica magazina „Lepota&Zdravlje“, specijalista zdravstvene psihologije

Poznanik ortoped mi je nedavno pričao kako zadnjih godina ima mnogo povreda skočnog zgloga i uganuća koja su posledica visokih štikli i platformi na obući koje onda nakon noćnih provoda uzmu svoj danak mladim devojkama. Uvek želim da im kažem da štikle koje viđaju na malim ekranim i fotografijama na nogama zvezda cevenih tepiha, nisu realna obuća.

Obuća u kojoj one ili bilo ko drugi može i treba da hoda. To je obuća koju obuješ, uđeš u taksi, izađeš iz taksija, fotografišu te, onda sedneš negde, i na isti način se vratiš kući. Ipak, viđam te devojke koje pešače bulevarima od svojih stanova do grada ili onim nezgodno popločanim ulicama kakva je Skadarska u Beogradu ili Dunavska u Novom Sadu ili od kluba do kluba.

Užurbane, uzbuđene izazovima noći, XneudobneX čak i za oko. Pitam se da li zbilja ne znaju da njihove zvezde-uzori u takvim štiklama, inače mnogo udobnijim jer su neuporedivo više novca platile za njih, prepešače tek nekoliko koraka na pisti ili crvenom tepihu. Ili su samo premlade i još nisu stigle ozbiljno da misle o bilo čemu. I još se pitam zašto smo mi, žene pristale na obuću koja je uzana i šiljasta i to upravo u onom delu gde se stopalo, nasuprot tome, širi. Mislim, pogledajte svoju nogu, pa pogledajte špicaste salonke. Ni u jednoj igri sparivanja dete pet godina ne bi sparilo oblik stopala sa oblikom vrha ženske elegantne obuće.

Mučimo svoje noge jer želimo da izgledamo lepše i fakat, u takvim cipelama i izgledamo lepše. Noseći ih godinama i decenijama, oštetimo svoja stopala, koja su nam bitna ne samo u estetskom i zdravstvenom smislu već i psihološkom – ona su naš oslonac, kontakt sa zemljom, izvor stabilnosti. Možda ja kao urednica ženskog magazina i nisam najpozvanija da govorim o tome kako žene ne treba da se žrtvuju za lepotu. A možda baš i jesam. Nije isto pustiti neku suzicu zbog bolne depilacije, ili odricati se nečega da bi kupili novi parfem ili smršati par kilograma da bi ušli u stare farmerke – i svesno pristati da deformišemo delove svog tela.

Članak se nastavlja posle reklama

To žrtvovanje za lepotu je kao što znamo deo šire muke, odnosno želje da budemo drugačiji tj. da budemo neko drugi i neprihvatanja onoga što jesmo. A ovo je već plodno tlo za raznorazne životne probleme, neuspehe, frustracije pa i psihopatologiju. REBT (racionalno-emocionalno-bihevioralna terapija) sugeriše da je prvi korak u menjanju sebe – prihvatanje sebe i onoga kakvi jesmo. Dakle, ako imamo neke unutrašnje muke i psihološke probleme ili neostvarene ciljeve, da bismo ih rešili ili bar delimično prevazišli važno je da ih prihvatimo. Kao svoje.

Nije korisno misliti: „Nisam ja lenja nego mi se uvek nešto ispreči i ne uspem da ostvarim svoje planove“. Korisno je biti otvoren prema svemu onom što jesmo i voljni da doživimo bilo koje unutrašnje sadržaje koji su naši umesto da se branimo od njih. Ne treba reći ni: „Ok, ja sam lenja, pa šta se tu može“, ali je u redu i obavezno da kažemo sebi: „Ok, ja nisam najvrednija osoba na svetu, ali niko nije savršen i svako ima neku manu. Pošto želim da to menjam mogu da budem disciplinovanija i upornija jer samo tako mogu ostvariti svoje ciljeve!“.

Dakle, budite to što jeste, dugoročno se isplati!

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: