Koliko puta nedeljno je potrebno vežbati
Autor teksta: Milan Zarić MSc
Master profesor sporta i fizičkog vaspitanja
www.licnitrener.com
Uvek se postavlja pitanje koliko puta nedeljno je najbolje trenirati, da li broj treninga zavisi od cilja vežbanja ili pak od trenutne forme?
Kada određujete kolika je učestalost treninga najbolja za određenu osobu bilo bi dobro da uzmete u obzir sve bitne činjenice i tek na osnovu njihove kompletne analize možete doneti pravu odluku.
Faktori od kojih zavisi učestalost vežbanja su:
1. Cilj treninga
2. Trenutna fizička pripremljenost
3. Zdravstveno stanje vežbača
4. Obaveze i slobodno vreme (vežbanje većini nije na prvom mestu).
Kada se postavi određeni cilj koji želimo da postignemo sledeći korak je odrediti koliko je treninga potrebno da bi taj cilj ispunili. Na primer redukcija telesne mase, odnosno mršavljenje.
Prvi predlog je uvek tri puta nedeljno, ali ako je vežbač mlada osoba bez zdravstvenih problema i u zavidnoj fizičkoj formi onda se broj treninga penje i na šest u toku jedne nedelje. To ne mora da znači da je svih šest treninga u punom intenzitetu već se uglavnom smenjuju aerobni i anaerobni tipovi aktivnosti.
Kada se gleda fizička pripremljenost vežbača tu uvek imamo dva kraja, odnosno visoku i nisku, pa tako i određujemo koliko puta nedeljno treba vežbati – tri puta je minimum, dok je šest maksimum.
Takođe, zdravstveno stanje vežbača je faktor od koga mnogo toga zavisi. Paradoksalno je to da je preporuka osobama koje imaju određene zdravstvene probleme je svakako češća i umerenija fizička aktivnost pre nego ređa i intezivnija, tako da ovde imamo nešto drugačiji pogled stvari koji moramo uzeti u obzir.
Nažalost, od slobodnog vremena mnogo toga zavisi, ipak siguran sam da možete odvojiti barem tri sata nedeljno za rekreaciju, što je ukupno 12 sati mesečno, znači svega polovinu jednog dana, a imamo ih barem 30 svaki mesec.
Vidimo se na treningu.
Sve moje blogove i savete za vežbanje možete pročitati OVDE