10 stvari koje nikada ne smemo da bacimo iz doma
Iako želimo da se otarasimo napotrebnog nereda u domu i stvorimo red i harmoniju, postoje sitnice koje nikada ne bi trebalo da bacimo! Pogledajte spisak deset stvari koje su nam potrebne u kući.
Elektronski uređaji
Dok ne ispraznite sve foldere i prebacite bitne informacije na drugi računar ili telefon, nemojte bacati elektronske uređaje. Bez obzira na to koliko nereda vam pravili, dok ne budete sigurni da ste sve informacije sačuvali prebacili, tehnologiju zaobiđite u čišćenju nereda.
Fotografije
Koliko god da se tehnologija sve više modernizuje, fotografije iz detnjstva su uvek najdraža uspomena. Spakujte ih u album i odredite fioku gde će biti.
Važni papiri
Papiri su glavni problem u punim fiokama i vrlo često padne nam na pamet da jednostavno sve bacimo i napravimo red. Međutim, kada dođe vreme za sređivanje, nemojte mahinalno bacati sve dok sve lepo ne pregledate!
Izvod iz matične knjige rođenja, venčanja, papire za razvod, papirologija i uputi od lekara, različita dokumenta koja potvrđuju da ste vlasnik kuće i ostale pokretne i nepokretne imovine moraju biti na jednom sigurnom mestu gde ćete ih lako naći ukoliko vam zatrebaju.
Izdvojite posebnu fioku za važna dokumenta i uredno sredite tako da u svakom trenutku možete naći neophodne stvari.
Fiksni telefon sa kablom
Nikada ne znate kada će vas izdati mobilni ili bežični telefon i ostali moderni uređaji komunikacije, a kako ne biste ostali bez pomoći i kontakta, fiksni telefon sa kablom će vam priteći u pomoć. Sačuvajte bar jedan aparat u kući.
Razne kolekcije
Sakupljali ste stare ploče, salvete, poštanske markice, porcelanske lutke i ostale sitnice? Nemojte ih se tako lako odreći pogotovo ako ste uložili trud u vredno sakupljanje! Izaberite do pet omiljenih sitnica i sačuvajte kao uspomenu na neki period vašeg života, a ostalih se rešite.
Dobar nakit i kutijice
Ukoliko ste dobili lep komad nakita u još lepšoj kutiji nemojte se toga odreći. Možda trenutno ne želite da ga nosite, ali to nikako ne znači da treba da ga bacite. Dobar i kvalitetan nakit uvek je dobro imati, a ako je spakovan u finu kutiju, to će samo povećati njegovu vrednost.
Pokućstvo za kupatilo i kuhinju
Pod ovim mislimo samo na one najneophodnije! Kvalitetni noževi, drvena kašika, blender, peškiri i krpe za brisanje su neki od osnovnih elemenata kojih se sigurno ne treba odreći, iako imate duplikate! Kada su u pitanju kupatilo i spavaća soba, osnovna računica kaže da treba da uvek imate po dva kompleta posteljine na svaki krevet (a to znači i osobu, bilo člana porodice ili gosta koji može biti pozvan da prenoći) i po barem 4 peškira.
Unikatni detalji i sitnice za koje ste emotivno vezani
Medalje, diplome iz detnjstva i sve ostale sitnice koje su obeležile jedan lep period vašeg života sigurno nećete moći da ponovite, zato njima mesto nije u kanti za đubre!
Neophodni alati za vandredne slučajeve
Radio, fiksni, baterije, lampa na baterije i ostali alati neophodni za neke vanredne ili nepredviđene situacije treba da vam budu na dohvat ruke. Ukoliko ih nemate, obavezno ih nabavite.
Lekovi i kozmetika kojima nije prošao rok trajanja
Proverite datum na lekovima i ostaloj kozmetici ukoliko ima još vremena do isteka datuma, nemojte bacati ove stvari, već ih upotrebite do roka trajanja.
Dodatni savet: Kada sređujete nered i pitate se šta da bacite a šta sačuvate, uvek će vam pomoći odgovarajuće pitanje. Na primer, kada čistite policu za knjige, a ne njoj se nalazi čitava mala biblioteka potrebne i nepotrebne literature, postavite sebi pitanje: “Da mogu samo 20 knjiga da ponesem sa sobom, koje bi to bile”. Postavite slično pitanje i za ostale stvari i sve će vam ubrzo biti lakše.
Izvor: Superžena