Direktno iz Grosuplja: Miris domaćeg hleba
Tajne pekarskih majstora, savete za pripremu i čuvanje hleba, ali i priču o bogatom nasleđu ove nezaobilazne namirnice na trpezi, otkrili su nam domaćini pekare u Grosuplju, koja se nalazi u sastavu grupe Don Don, najveće pekarske industrije u Sloveniji.
Priredila: Brankica Treskavica
Prešernov hleb
U pekari Grosuplje iz istoimenog slovenačkog gradića svakodnevno se pravi više od četrdeset vrsta hleba, a zanimljivo je da su u Sloveniji veoma popularani „sezonski hlebovi“, koje u ovoj pekari pripremaju za Uskrs, Božić, Prešernov dan… Interesantno je i to da je poznati slovenački pisac France Prešern uvek u svojim džepovima imao smokve koje je delio deci, pa se na praznik u njegovu čast, koji se obeležava svakog 8. februara, pravi hleb koji sadrži ovo voće.
Dvobojni hleb
Tehnolozi pekare Grosuplje iznova tragaju za novim, zdravim vrstama hleba, koje će kupcima biti interesantne. Kao ilustraciju bogatstva ideja, pomenućemo da su, imajući u vidu činjenicu da je ujutru bolje jesti hleb s ugljenim hidratima a uveče s belančevinama, pokušali da naprave hleb čak iz dva dela – i to u dve boje!
Saveti iskusnih majstora
■ Hleb ne treba čuvati u PVC kesicama, već u onim pamučnim ili lanenim. Iako će na ovaj način izgubiti svežinu, sigurno se neće pokvariti. Ipak, ne treba ga držati u frižideru zbog nepovoljne temperature unutar njega.
■ Ako želimo da hleb duže zadrži svežinu, možemo mu tokom mešenja dodati malo krompira. Dobar rezultat se dobije kad se u kilogram brašna stavi 100-200 grama pirea od krompira.
■ Umeće je pogoditi da li je hleb narastao baš onoliko koliko treba. Pekari kažu da treba prstom napraviti rupicu u testu. Ukoliko je spremno za rernu, testo će se na tom mestu vratiti u prvobitni položaj. Ukoliko se rupica ne pravi – fermentacija nije završena, a proces je predugo trajao ako testo padne čim se napravi rupica.
Integralni hleb od spelte
Potrebno je: 250 g speltinog brašna, 250 ml vruće vode, 18 g kvasca, 25 g pirea od krompira, 10 g ulja, 1 g soli. Za predtesto: 50 g brašna, 50 ml vode i 5 g kvasca
Priprema: Speltino brašno prelijte vrućom vodom i ostavite da se ohladi. Potom dodajte kvasac, pire od krompira, ulje i so. Ovu masu spojte sa 125 g speltinog predtesta i 5,5 dl vode. Predtesto se dobije tako što se dan ranije zamesi 50 g brašna, 50 g vode i 5 g kvasca. Preko noći treba da ostane u frižideru. Testo potom sporo mutite mikserom dva minuta, pa šest minuta brzo. Idealno je da njegova temperatura bude između 24 i 26 stepeni C. Od testa oblikujte veknicu (po želji je možete posuti semenkama). Pokrijte je i stavite na toplo mesto, četrdesetak minuta. Pre pečenja na površini napravite dva reza nožem. Zajedno s veknom, u rernu zagrejanu na 200 stepeni C stavite i šolju vode. Posle pet minuta snizite temperaturu na 180 stepeni C i pecite 35-40 minuta.