Kada dete ima noćne more…
Mnogim roditeljima je frustrirajuće kada dete počne noću da se budi i da plače zato što je loše sanjalo. Međutim, to je životna faza koja će proći, a stručnjaci smatraju da je ne treba lečiti.
Srtučnjaci su utvrdili da se noćne more kod dece javljaju sa navršenih šest meseci starosti. Najčešće su kod dece između 3. i 6. godine. Više od 50% dece prolazi kroz ovu fazu koja sa godinama odrastanja polako nestaje. Dečji snovi najčešće su povezani sa junacima iz bajki i crtanih filmova koji ih proganjaju i plaše, kao i za neke fizičke opasnosti koje je dete doživelo.
Deca loš odnos među roditeljima preživljavaju u snu, otud plakanje i strah u toku noći. Noćne more se javljaju u trećoj, poslednjoj fazi sna, koja se naziva REM faza. Nakon toga se dete budi u strahu, počinje da plače, drhti i teško mu je da ponovo zaspi. Tada je detetu potrebna potpuna posvećenost roditelja. Važno je da dete zagrlite, poljubite i potpuno ga probudite. Upalite svetlo kako bi dete shvatilo da se ne nalazi na onom mestu gde se ružan san i strah dogodio. Sedite pored njega ili ga stavite sebi u naručje, objasnite mu da je to bio samo ružan san, da ste vi sad pored njega i da ne treba da se plaši.
Ukoliko plač potraje, dajte detetu malo vode da popije, odvedite ga do toaleta (često se dešava da se deca tada od straha upiške), umijte svog mališana i uz neku pesmicu ili uspavanku potrudite se da ponovo zaspi. Ostanite pored njega sve dok dete ponovo ne utone u san. Da biste i vi i dete bili potpuno bezbedni, još neko vreme u dečijoj sobi ostavite svetlo – bolje lampa nego osvetljenje sa plafona.
Stručnjaci tvrde da se noćne more ne leče, bez obzira na to koliko često se ponavljaju. To je jednostavno faza u razvoju dečije psihe i na nju ne treba nikako specijalno uticati. Faza prolazi sama od sebe kako se mali mozak razvija.