Kakav utisak ostavlja vaš CV?

by | oktobar 12, 2012

Da li je važnije napisati dobar ili istinit CV? Prvi utisak je važan, ali budite oprezani – da li on odgovara stvarnosti? Dobro napisana biografija prvo pokazuje ono što je najvažnije, ali sadrži i sve relevantne informacije. Pouzdanu formu biografije, odnosno CV-ja nudi vam Poslovi Infostud.

Ulaznica za intervju sa poslodavcem
CV je dokument kojim ostavljate prvi utisak na poslodavca… a svi znamo koliko je prvi utisak bitan. I dok u životu, pri upoznavanju sa nekim, često dobijamo priliku da izmenimo ili popravimo prvi utisak koji smo ostavili, kod „upoznavanja“ sa poslodavcem preko CV-ja je to sasvim drugačije – ako vaš CV ostavi loš utisak, verovatno nećete dobiti priliku za popravni. Nećete dobiti ulaznicu za intervju, a time ni priliku da dođete do svog cilja – do posla.

U situaciji visoke nezaposlenosti, kada ljudi više meseci (čak i više godina) bezuspešno traže posao, u nekom trenutku postanu nestrpljivi i dođu na ideju da malo „unaprede“ svoj CV. Ali ne u smislu da jasnije istaknu svoja dostignuća i kvalifikacije, da prilagode fokus CV-ja poziciji na koju žele da konkurišu (to su unapređenja koja je potrebno raditi), već da napišu i neke osobine koje nemaju, da znaju nešto što ne znaju, da se predstave drugačije od onoga što zaista jesu.

Članak se nastavlja posle reklama

Istiniti podaci
Ako ste nekada i vi razmišljali da uradite nešto slično, zapitajte se još jednom. Da, napravićete verovatno jedan korak – doći do intervjua za posao, ali šta dalje? Na intervjuu će se vrlo lako proveriti sve činjenice koje ste naveli – videće se da li ste stvarno komunikativni, ambiciozni, usmereni na ostvarivanje rezultata, da li odlično govorite strani jezik i odlični ste u pregovaranju i prodaji. I onda? Ako se ispostavi da vaš CV nije bio istinit, poslodavac će vam se zahvaliti što ste došli i brzo završiti svaki razgovor sa vama.

Izgubili ste vreme pripremajući se za intervju, nadali ste se da imate šansu i da ćete možda dobiti posao, a izgubili ste i svaku šansu da vam se isti taj poslodasvac možda i javi kada bude ponovo imao upražnjeno mesto u svojoj kompaniji – jer mu ni sada, a ni kasnije neće biti potrebni neiskreni ljudi.

Učite i konstantno radite na sebi
Zar ne bi bilo bolje da ste isto to vreme i energiju uložili da razvijete neku veštinu koju nemate, a smatrate da bi bilo dobro da je posedujete – npr. da ste učili strani jezik, da ste usavršili Excel, čitali tekstove o prodaji, upisali kurs komunikacije, asertivnosti ili slično?

Članak se nastavlja posle reklama

Jasno je da možda, ukoliko ste nezaposleni, nemate finansijskih sredstava za skupe obuke, ali Internet je pred vama, a samim tim i mnoge mogućnosti za učenje i usavršavanje. Osim toga, postoje besplatni kursevi i treninzi koje organizuju neke institucije, na kojima možete da steknete korisna znanja koja će vam pomoći da unapredite vaš CV, a i da efikasnije obavljate svoj posao, kada ga dobijete.

Članak se nastavlja posle reklama

Suština ispred forme
Neretko se dešava u praksi da se u konkursu traži znanje engleskog jezika i 90% kandidata koji se prijavi na konkurs, u svom CV-ju navede da dobro čitaju/pišu/govore engleski. Prolaze prvi krug selekcije i pozvani su na testiranje/intervju. Na testu se ispostavi da veći broj kandidata ne ume da prevede nekoliko rečenica osrednje zahtevnog teksta ni sa srpskog na engleski, a ni sa engleskog na srpski… čak ni okvirno da pogodi suštinu prevoda. Ili se na intervjuu zatraži od njih da kažu nekoliko rečenica na engleskom jeziku i nakon toga – tajac. Kakav to utisak ostavlja?

Isto je i sa ličnim osobinama – nije moguće da smo baš svi komunikativni, da imamo sposobnost da radimo individualno, ali i timski, da smo dinamični, prodorni i ambiciozni. I ne treba da budemo svi takvi. Zato i ne treba da navodimo osobine koje nemamo.

Konkurišite na oglas koji odgovara vašoj ličnosti
Postoje tipovi poslova za različite tipove ličnosti – konkurišite na oglase koji odgovaraju vašoj ličnosti i vašim kvalifikacijama. A one osobine koje zaista IMATE i koje se traže u konkursu, svakako istaknite i pojasnite u svom CV-ju.

Dužina teksta:
Biografija ne bi trebalo da bude duža od dve A4 strane, ali je preporučljivo da, ipak, ne prelazi dužinu jedne A4 strane, osim ako imate izuzetno bogato radno iskustvo i konkurišete za mesto u top menadžmentu.

Tako, ne samo da ćete pre dobiti posao, nego su i veće šanse da posao kasnije zadržite i budete zadovoljni obavljajući ga. Iznad svega, bićete dosledni sebi, a to je svakako nešto što ima najveću vrednost.

Članak se nastavlja posle reklama

Srećno!

Izvor: Na dlanu 

Tagovi: