Kako bebe spavaju?
Bebe spavaju drugačije od odraslih ljudi. Prvih 20-ak minuta spavaju laganim snom, a potom prolaze kroz prelaznu fazu, pre nego što dosegnu duboki san.
Gde bi beba trebalo da spava?
Za početak, nije važno gde beba spava. Dete neće automatski zaspati kada ga stavite u zamračenu prostoriju, jer mu svetlo nimalo ne smeta. Pre će mu zasmetati ako mu je prevruće ili prehladno. Vaše dete će biti najsrećnije ako zaspi uz vaše glasove i zvukove kućne atmosfere na koje je već naviklo, te mu slobodno dopustite da zaspi u nosiljci ili korpi smeštenoj u onoj prostoriji u kojoj se vi u tom trenutku nalazite.
Podstaknite duža razdoblja sna noću
Novorođeno dete zahteva hranjenje i unos kalorija u redovnim razdobljima, i zato će se buditi kada mu telo pošalje signale da mu je hrana potrebna. Svoju bebu ćete podstaći da spava nekoliko sati u komadu tokom noći ako se pobrinete da za to razdoblje unese dovoljno kalorija. To znači da bi trebalo da dete hranite kadgod je gladno tokom dana. Kako beba bude dobijala na težini, tako će sve duže moći da izdrži između dva hranjenja.
Kada se dete probudi tokom noći, za noćno hranjenje, probajte da budete što tiši, te ga hranite u krevetu. Ako mu treba promeniti pelene, učinite to veoma brzo i obavezno pri prigušenom svetlu.