Kako da vas ne grize savest posle šopinga

by | jun 1, 2015

Da li spadate u one okorele kupoholičarke ili još uvek niste svesne svoje zavisnosti? Kajete li se ponekad zbog silnih novaca koje ste potrošili u šopingu? Ili ste jedna od onih kojima svakog mesaca određena suma nestaje sa računa zbog otplate još jedne rate?

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Sve što treba da znate o „pravilnom“ šopingu i kako da kupujete bez kajanja nalazi se u ovom tekstu. Samo pratite uputstva i bićete bezbedni…

Članak se nastavlja posle reklama

Korak 1: Napravite inventar
I to sve sa notesom i odećom poređanom po kategorijama. Baš kao što to svakog meseca rade prodavci u buticima. Kada budete gotovi dobro pogledajte na listu i izbacite iz nje onu majicu koju ste dobili od tetke za rođendan i čuvete je za specijalne prilike (jer koje to prilike zahtevaju od vas da obučete majicu na jednoroge sa cirkonima?!). Znate o čemu pričamo. Takve stvari izbacite odmah!

Zatim pogledajte u centralni deo ormana gde se najverovatnije nalaze one stvari koje najčešće nosite. Odaberite 10 komada iz kojih se ne izvlačite i dobro ih osmotrite. Ako su konci već poispadali, a džemperima je potrebno hitno šišanje, mislimo da je ipak najbolje da se takvih stvari otarasite, nađete zamenu u donjem delu ormana, a ove krpice date u humanitarne svrhe. Nipošto ne kupujte nove zamene!

Korak 2: Distancirajte se od sniženja
Danas se informacije o sniženjima uglavnom šire elektronskim putem, kako preko obaveštenja na društvenim mrežama, tako i putem kataloga koji stižu direktno u vaše sanduče. Ono što je potrebno da uradite jeste da „odlajkujete“ sve butike i stranice koje vas obično obaveštavaju o takvim stvarima i odjavite se sa svih pretplatničkih lista.
Sniženja su, generelno gledano, odlična prilika da kupite nešto što vam zaista treba, ili onu fenomenalnu jaknu o kojoj ste maštali na početku sezone, i sve to po nižoj ceni. Ali, istina je da većina dama u butike sa sniženjima hrle bez razrađenog plana i tako dolazi do finansijskih katastrofa. Izbegnite to već danas.

Članak se nastavlja posle reklama

Korak 3: Sačekajte još jedan dan
Znate ono kada vam kažu da nekad odluku treba prespavati? E pa, mi se slažemo s tim. Kada vam se svidi nešto što vam zapravo ne treba, najpametnije je vratiti tu stvar na policu (ili je izbaciti iz elektronske korpe) i onda sačekati jedan dan, taman da vam se utisci slegnu, razmisliti malo bolje o tome da li ćete uopšte nositi tu stvar i onda – ako je još bude u ponudi – kupiti je sutradan. Ako više ne bude tu, znaćete da vam nije bila „suđena“. I to je to.

Korak 4: Prema velikim izdacima odnosite se kao prema pravim velikim izdacima
Kada neko kupuje novi auto, on neće odmah nakon mesec dana kupiti još nekoliko polovnih i manjih automobila, čisto da mu se nađu pri ruci (osim ako nije neki multimilioner u pitanju). Isto tako, ako ste namerili da kupute jednu dobru, kvalitetnu kožnu torbu koja će vam trajati nekoliko godina, naredite sebi da u narednih nekoliko meseci ne smete da kupujete one manje, jeftinije torbice za kratkotrajnu upotrebu.

Članak se nastavlja posle reklama

Korak 5: Prestanite da se upoređujete sa drugima
Naročito ako su ti „drugi“ jako bogati ili poznati. To jednostavno nije dobro za vas, može dovesti do manjka samopouzdanja, a uostalom, vi ste jedni jedini – što biste se uopšte ugledali na druge?! Prestanite da jurite za trendovima i za drugim ljudima jer to o vašem karakteru govori mnogo više nego što vi mislite – i to ništa laskavo.

Tagovi: