Kako „oživeti“ biljke nakon poplave
Oštećene kućne biljke svakako nisu najstrašnija posledica poplava koje su zadesile Srbiju. Ipak, evo nekoliko saveta kako da „oživite“ biljke ili baštu nakon poplava.
Kada su biljke izložene stajaćoj vodi duže vreme, njihovo korenje može se oštetiti i umreti.
Otrovna jedinjenja razmnožavaju se u zasićenom zemljištu, fotosinteza je narušena, što usporava rast i razvoj biljke, a oštećenju biljaka doprinosi ubrzan razvoj gljivica u stajaćoj vodi.
U slučaju poplava, ukrasne biljke ne bi trebalo da budu toliko oštećene, koliko usevi povrća. Tek zasađeno povrće možda neće preživeti čak ni kratkotrajnu poplavu, jer vodena bujica može odneti čak i njihovo seme, piše „Lisa“.
Ono što treba da uradite nakon poplave jeste da pokušate da isušite svoje useve. Ukoliko se voda povuče za nekoliko dana, većina useva može se obnoviti i početi ponovo lepo da se razvija. Nakon što se voda povukla, primetićete oštećenja na listovima, poput promene boje, savijanja, neuobičajene veličine listova… Takvi listovi uglavnom opadaju sami, ali evo šta bi trebalo da uradite da biste oporavili svoje biljke oštećene poplavama.
Za početak, nemojte žuriti da oporavite biljke brzim orezivanjem i čupanjem listova, jer to neće pomoći svim biljkama. Takođe, biljke čije vam grančice ili stabla izgledaju golo, nemojte odmah otpisati, to ne znači da su uvenule. Ako su zelene i savitljive, najverovatnije će se listovi ponovo pojaviti.
Sa biljaka uklonite samo „ekstremitete“ koji su suvi, lomljivi i očigledno uvenuli. Ono što takođe može pomoći biljkama, može biti blago đubrenje. To će pomoći da nadoknade preko potrebne materije koje su izgubljene, kao i da ponovo počnu da rastu.
Drveće je pretežno pogođeno takozvanim „sekundarnim“ problemima, koji predstavljaju razne štetočine, gljivice i insekticide. Korenje drveća izloženo je eroziji zemljišta, neretko nakon poplava korenje ostaje otkriveno.
Ono što bi trebalo da uradite jeste da obezbedite pokrivenost korenja zemljom, da bi se zaštitilo od isušivanja i štetočina ukoliko je otkriveno. U proseku, potrebno je oko nedelju dana da se utvrdi količina štete na biljkama i da li će uspeti da prežive.
Bez sumnje, moraćete svoje biljke da prskate insekticidima i fungicidima (prirodnim-organskim) da biste kontrolisali oboljenja koja su ih napala u momentu kada su bile najslabije. Ukoliko štetočine nisu napale vaše biljke, one imaju mnogo veće šanse da prežive poplavne talase.