Kako pomoći svom ljubimcu u borbi sa letnjim vrućinama

by | jul 7, 2015

Borba s visokim temperaturama u letnjim mesecima ne predstavlja samo problem ljudima već i četvoronožnim prijateljima. Donosimo vam par saveta na koji način svojim ljubimcima možete olakšati preživljavanje u vrućim uslovima.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Nikada ne ostavljajte ljubimca u parkiranom vozilu

Kada spoljna temperatura dosegne više od 20 stepeni, temperatura unutar vozila može postati kobna za nekoliko minuta. Čak i ako je automobil parkiran u hladu i s otvorenim prozorima, unutrašnjost vozila prilično brzo postaje nepodnošljiva. Uvek budite sigurni da svog ljubimca povedete sa sobom prilikom napuštanja vozila.

Budite svesni vrućine asfalta

Članak se nastavlja posle reklama

Visokim temperaturama paralelno se zagreva i asfalt na cesti. Kako biste sprečili scenario spaljivanja osetljivih šapa svoga ljubimca, savetuje se da ga šetate rano ujutro ili kasno uveče, odnosno kad je temperatura mnogo manja i podnošljivija.

Nikad u potpunosti ne ošišajte psa

Iako je tokom vrućih letnjih meseci preporučljivo svom ljubimcu skratiti muke i rešiti ga suvišnih dlaka, takođe se preporučuje da to nikad ne učinite u potpunosti. Slojevi dlake ljubimca štite od pregrevanja i sunčevih opekotina. Takođe se savetuje češće četkanje ljubimaca i nabavka krema za sunčanje i sprejeva protiv insekata za ljubimce.

Članak se nastavlja posle reklama

Hidratacija

Baš kao i ljudi, životinje mogu doživeti dehidrataciju do stanja pregrejanosti. Pobrinite se da ljubimac uvek ima puno vode na raspolaganju. Ako sa svojim ljubimcem planirate provesti aktivan odmor u prirodi, ne zaboravite da se na trenutak zaustavite i pružite mu odmor uz neophodnu vodu.

Članak se nastavlja posle reklama

Rashladite svog ljubimca spoljna i iznutra

Kućni ljubimci reaguju na toplinu i vlagu drugačije nego ljudi, a prakse hlađenja koje deluje na ljudima nisu jednako delotvorne za ljubimce. Priredite svom ljubimcu rashlađene poslastice, kocke leda ili mu olakšajte borbu s vrućinama uz stavljanje hladne krpe oko vrata. Vlasnicima se takođe preporučuje da osiguraju što veće hladovine za kućne ljubimce i smanjenje prevelikih aktivnosti kad su temperature izuzetno visoke.

Prepoznajte znakove i simptome pregrejavanja

Vlasnici bi trebali da znaju da prepoznaju kada je ljubimac završio u stanju pregrejanosti. Simptomi pregrejavanja ljubimca uključuju prekomernu zadihanost, otežano disanje, povećan srčani rad, prekomerno slinjenje, suve desni, odbijanje jela, blagu slabost, prekomernu žeđ, pospanost, povraćanje, napade i nesvesticu. Ljubimci koji su posebno mladi ili posebno stariji, s kratkim brnjicama ili srčanim i plućnim problemima, posebno se treba držati u klimatizovanim prostorijama što je više moguće. Ako sumnjate da je kućni ljubimac doživeo toplotni udar, posetite i posavetujte se s veterinarom.

Tagovi: