Kroz istoriju: Izumi ovih žena su promenili svet
Svi koristimo ove stvari, a ne znamo da su ih zapravo izumele žene. Mašina za posuđe, wi-fi, monopol, zahvalite njima.
1. Grejanje u autu
Prvi sistem grejanja u autu, koji je usmeravao svetlost preko motora kako bi ugrejao hladne prstiće aristokratskih vozača 19. veka, izumela je Margaret A. Vilkoks 1893. godine. Takođe, izumela je i kombinovanu mašinu za posuđe i odeću, koju neko pod hitno treba da rekonstruiše.
2. Monopol
Jednu od najpoznatijih društvenih igara, zaslužnu za beskrajne sate zabave i/ili svađe, izmislila je 1904. godine pod imenom The Landlord’s Game gospođa Elizabet Megi. Njena igra bila je kritika nepravdi neregulisanog kapitalizma, što još većom ironijom čini činjenicu da ju je 30 godina kasnije pokrao Čarls Darou i igru prodao Parker braći. Firma je na kraju pronašla Megi i platila joj 500 dolara odštete.
3. Požarne stepenice
Izum od vitalne važnosti za javnu sigurnost i pušačke navike urbanih hipstera, delo je En Koneli iz 1887. godine.
4. Čamac za spašavanje
Jednoga dana 1882. godine, Marija Biseli pogledala je na pučinu i rekla, “Ljudi bi trebalo da prestanu da umiru u ogromnim transportacijskim katastrofama”, i onda je izumela čamac za spašavanje. Osim toga, izmislila je i mašinu za izradu bačvi koji ju je učinio prokleto bogatom!
5. Stambeno solarno grejanje
Fizičarka i pionirka solarne energije dr Marija Telkes udružila se 1947. godine sa podjednako opakom damom, arhitktinjom Eleanor Rejmond, kako bi zajedno izgradile prvi dom u potpunosti grejan solarnom energijom.
6. Medicinski špric
Leticija Gir je 1889. godine izumela medicinski špric koji se može koristiti samo jednom rukom. Setite se ovoga sledeći put kada vas doktor bocne.
7. Moderni frižider
Florens Parpart je izumela električni frižider 1914. godine, a 1900. je patentirala znatno unapređeni sistem za čišćenje ulica koji je potom prodavala gradovima širom Amerike.
8. Aparat za proizvodnju sladoleda
Nensi Džonson je patentirala aparat za sladolede 1843. godine, a njen dizajn se koristi do današnjeg dana, čak i nakon pojave električne varijante istog.
9. Telekomunikacione tehnologije
Teorijska fizičarka dr Širli Džekson bila je prva Afroamerikanka koja je doktorirala na Institutu za tehnologiju u Masačusetsu 1973. godine. Tokom rada u Bell Laboratories, sprovela je ključno naučno istraživanje koje je omogućilo izum prenosnog faksa, touch tone telefona, solarnih stanica, svetlovodnih kabela i tehnologije koja se krije iza prikaza broja i poziva na čekanju.
10. Mašina za pranje posuđa
Spašavajući nebrojene brakove, mašinu za pranje suđa izumela je Žosefina Kokrein 1887. godine. Svoj izum je ponudila vlasnicima hotela, skandalozno odlazeći na sastanke bez supruga, brata ili oca u pratnji, pa je na kraju otvorila sopstvenu fabriku.
11. Bežični prenos podataka
Hejdi Lamar otkrila je tajni komunikacioni sistem tokom Drugog svetskog rata za radio-kontrolu torpeda upotrebom nove tehnologije za beleženje frekvencije, čime je položila tehnološke temelje za sve – od bežične konekcije do GPS-a. Uz to je slučajno i svetski poznata filmska zvezda.
12. Sigurnosni sistem video nadzora
Mari Van Britan Braun patentirala je sistem video nadzora 1969. godine, a bio je namenjen ličnoj sigurnosti, budući da je policija bila spora u odazivu za pomoć u njenoj njujorškoj četvrti. Njen izum predstavlja osnovu modernog video nadzora u privatne i policijske svrhe.
13. Centralno grejanje
Svaki put kad se osećate zahvalno što je vaš stan lepo ugrejan usred zime, setite se Alis Parker koja je izumela sistem plinskog pogonskog centralnog grejanja 1919. godine. Iako njen dizajn nikada nije izgrađen, to je bio prvi put da je neko uopšte zamislio korišćenje prirodnog plina za grejanje, te je tako ova dama inspirisala grejne sisteme budućnosti.
16. Kevlar
Hemičarka Stefani Kvolek izumela je super-snažno Kevlar vlakno koje se koristi za izradu pancirnih prsluka. Njen je izum pet puta snažniji od čelika i našao je još 200 različitih namena.
Kompjuterski softver
Admiralka američke mornarice, dr Gejs Marej Huper, bila je i naučnica koja je otkrila COBOL, prvi user-friendly poslovni računarski softver. Pored toga, ona je prva osoba koja je upotrebila izraz bug kako bi opisala greške u računarskom sistemu, nakon što je pronašla stvarnog moljca koji je uzrokovao probleme u njenom računaru.
Istoričarka piva Džejn Pejton tvrdi kako su drevne mesopotamske žene prve razvile, prodavale, pa čak i pile pivo. Iako je teško odrediti ko je to tačno pre više hiljada godina napravio pivo, sigurno je reći da su drevne žene širom sveta nešto fermentirale. Sledeći put kada podignete čašu, nazdravite Ninkasi, sumerskoj boginji piva!
Izvor i foto: buzzfeed.com, M. G.