Naučite da kažete „Ne“ nadređenom

by | avgust 7, 2012

Umesto da pristajete na sve što vam kažu nadređeni i kolege, vreme je da naučite da se zauzmete za sebe i da kažete „Ne“. Znati reći „Ne“ osobina je koja se ceni u poslovnom svetu, jer odaje vaše samopouzdanje i poslovni integritet. Naravno, vrlo je važno da uvidite kada je u redu reći „Ne“, ali i na koji način. 

Savladajte to uz pomoć ovih pet koraka.

1. Pronađite „Da“ kako biste pronašli „Ne“. Odlučite se koji su vam prioriteti u životu. Ako vam je to porodica, onda ćete na poslu morati reći „Ne“ prekovremenim satima, dodatnim zadacima i svim drugim obavezama zbog kojih ćete manje vremena provoditi sa onima koji su vam u životu najvažniji. Ako vam je prioritet zdravlje, više vremena ćete uzeti za pravilnu ishranu i redovno vežbanje i nećete raditi do kasnih noćnih sati.  Što ste sigurniji u svoje prioritete, to ćete lakše reći „Ne“ drugom stvarima.

2. Kupujte vreme. Nemojte odmah davati odgovore na zahteve za koje niste sigurni hoćete li ih moći održati. Na primer, ako ste pretrpani poslom a šef vas zamoli da pored toga i organizujete neki sastanak, konferenciju ili prezentaciju, nemojte odmah da pristanete na to, već pokušajte da objasnite šefu da već imate dosta posla i da se plašite da nećete stići sve da odratite na nivou zadatka.

Članak se nastavlja posle reklama

3. Recite „Ne“ sa stilom i odlučnošću. Ukoliko ste nesigurni i plašite se da bi vaše odbijanje da nešto uradite moglo da ima loše posledice po vašu karijeru, recite ne koje će zvučati kao da ste rekli da. Koristite se formulom: „U to vreme sam zauzet, pa neću moći da uradim to, ali vam mogu pomoći sa nekoliko saveta…“ Važno je da vaše „Ne“ zvuči pozitivno, odnosno da ne zatvarate vrata nikada do kraja, nego ih ostavljate odškrinuta.

4. Plan B. Uvek u podsvesti imajte plan „B“. Ako vaš nasrtljivi kolega ne može da shvati da nemate vremena da završite i dodatne obaveze, neka vam plan B bude odlazak kod nadređenih. Ukoliko se i tada od vas zahteva da preuzmete dodatni posao, jasno stavite do znanja šefovima da u toj situaciji zadatak neće biti odrađen kvalitetno.

5. Opustite se. Ponekad je dobro reći „ne“ samo zato što ste uvek svemu govorili „da“. Niko ne može da obavlja sve psolove, niti da uvek bude dosledan i koncentrisan za rad. Rešite se krivice, empatije, saosećanja prema osobama koje će možda taj zadatak morati da obae umesto vas i setite se koliko ste vi puta umesto njih nešto radili. Stavite sebe na prvo mesto.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: