Novac i moć: Kad žena zarađuje više
Mnogi brakovi su danas izloženi tom dodatnom izazovu, a partneri se nekako nose sa situacijom u kojoj muškarac mora da bude domaćica, jer je ona jedina zaposlena, ili mora da radi dodatne poslove da bi i dalje bio glavni oslonac porodice.
Oni koji bolje izlaze na kraj sa ovakvom raspodelom moći, uspevaju da prevaziđu ubeđenje da je ekonomski status pitanje moći. Oni sarađuju i svako daje svoj doprinos. U ovakvom odnosu, muškarac koji nema stalan posao, zarađuje neredovno i manje od svoje partnerke, preuzima na sebe najveći deo domaćih obaveza, jer, prosto, ima vremena da se njima bavi.
Kako se oseća muškarac domaćica? Ne baš sjajno. Nervira se kad žena kasni sa posla, jer mu se ručak hladi, šizi što mu deca prave lom i ozbiljno je povređen kad se neko buni što je zaboravio nešto da nabavi, ili mu se ne sviđa hrana, ili se šeta obuven po tepihu koji je maločas usisao. I gunđa o tome kako se više ne oseća kao muškarac i kako se pretvorio u domaćicu. Pa, niko nije rekao da je lako biti domaćica i ostati zadovoljan i ispunjen svojim životom.
Uloga domaćice definitivno podriva muško samopouzdanje, ali takav položaj je zdraviji od onog u kome je muškarac i dokon i beskoristan i očekuje da ga žena servisira kad završi posao. U toj varijanti imamo sebičnog tipa i ženu koja razvija muške odbrambene sisteme – odrađuje ono osnovno u kući i braku i beži u posao, preuzimajući gomilu obaveza koje će joj držati pažnju i kojima će se ograditi od lošeg bračnog odnosa.
Pročitajte i… Top 5 navika koje će vam doneti novac
U nekim porodicama oboje su zaposleni i rade i dodatne poslove, a njena primanja ipak premašuju njegova. Prosto, ono što ona radi bolje se plaća.
Muškarcu je lakše da prihvati ovakvu situaciju, ali ne i da se pomiri sa njom. U nastojanju da održi prirodnu podelu uloga, muškarac je u ovakvom položaju često veoma brižan domaćin, koji vodi računa o svemu gde može da uštedi sopstvenim radom – sam preduzima popravke, građevinske radove, krečenje i sve ostalo što treba da se uradi u domaćinstvu.
Naravno, mnogi muškarci su sposobni i voljni da se bave poslovima održavanja u svojoj kući i takođe imaju motiv uštede i satisfakciju statusa domaćina. Ali oni čije žene više zarađuju, voljni su da nauče i one majstorije u kojima se nisu ranije oprobali.
Ekonomski faktor snažno utiče na bračnu slogu, a pošto se u našem društvu i dalje podrazumeva da muškarac nije muškarac ako nije gazda, a da žena nije žena ako nije majka, muška domaćica i ženski biznismen će teško ostvariti sklad, ako u svojim glavama nisu raščistili sa predrasudama i pronašli sebe u onome što im život nameće.
Da nema brutalnih životnih lekcija, neke stvari nikada ne bismo naučili – ni o sebi, ni o životu.