Prolećni festivali: Vreme zabave, plesa i pesme
Početak proleća je u mogim zemljama razlog za slavlje. Kraj zime je vreme, plesa i pesme, pa je to odlična prilika za upoznavanje lokalne kulture, tradicije i običaja.
Noče De Bruhas (Noć veštica), Kero Mono Blanko, Meksiko
Prvog petka u martu grad Katemako u Meksiku postaje sedište lokalnih veštica i čarobnjaka. Veštičja tradicija u ovom delu sveta je vrlo duga i kombinuje se sa drevnim lokalnim verovanjima, španskom srednjeovekovnom tradicijom i vudu magijom sa severa Afrike. Pre tridesetak godina, lokalni bruho (šaman) je došao na ideju da okupi istomišljenike, što je preraslo u okupljanje stotina šamana, veštica i čarobnjaka iz celog Meksika koji zajednički pročišćavaju negativnu energiju skupljenu tokom godine.
Sidnejski Gay & Lesbian Mardi Gras, Oksford Strit, Sidnej, Australija
Još od 1978. početkom marta, u Sidneju se organizuje parada u čast ljudskih prava koja je postala simbol različitosti. Svake godine ovaj događaj okupi više od pola miliona lokalnih posetilaca i hiljade gostiju iz celog sveta. Lokalnoj LGBT zajednici festival je prilika da se pokaže u punom sjaju, a gostima da uživaju u sportskim, pozorišnim, književnim, filmskim i zabavnim događajima.
Holi, severna Indija i Nepal
Tri dana punog meseca u martu Indusi u severnoj Indiji i Nepalu organizuju festival kojim pozdravljaju zimu i dočekuju proleće u znaku duginih boja. U Indiji gde se uglavnom slavi na severu zemlje, ovaj događaj se naziva i Festival boja, jer se poslednjeg dana deca i odrasli na ulicama zasipaju obojenim puderom. Iako se preferira upotreba prirodnih boja koje se lako skidaju, na ulicama se nedeljama posle toga mogu videti posledice ove zabave.
Maulid, Lamu, Kenija
Na dan rođenja proroka Muhameda, prema islamskom kalendaru, održava se festival u kenijskom gradu Lamu. Više od stotinu godina taj dan se obeležava pesmom i plesom, posebno tradicionalnim plesovima sa sabljama. Ali učesnici uživaju i u poeziji, kaligrafiji, fudbalu i lokalnoj atrakciji – trci magaraca.
Las Faljas, Valensija, Španija
Jedan od najvećih prolećnih festivala u Evropi održava se od 12. do 19. marta i to je spektakularna lutkarska predstava. U to vreme, grad zauzmu velike „faljas“ lutke, koje izrađuju posebne radionice lokalnih umetnika. Svako naselje sponzoriše svoju falju, pa ih na ulicama bude više od 350. Znaju da „narastu“ i 15 metara uvis, a najskuplja je koštala više od 350.000 evra.
Štarkbirzajt (Vreme jakog piva), Minhen, Nemačka
Za Bavarce ovaj festival je poznat i kao mlađi brat Oktoberfesta, uvod u novu sezonu ispijanja piva, a dolazi sa odlaskom zime i buđenjem proleća. Štarkbirzajt je jedino vreme u godini kada se u Minhenu toče jača piva sa oko sedam odsto alkohola. Festival vuče korene iz 17. veka kada su fratri u martu pravili jače pivo koje im je pomagalo da prebrode iskušenja.
Prolećna ravnodnevica, Čičen Ica, Meksiko
Na ruševinama drevnog grada – hrama Čičen Ica koji opstaje vekovima posle propasti civilizacije Maja, tokom prolećne ravnodnevice dešava se zanimljiv fenomen. Jutarnje i popodnevno sunce na stranama piramide El Kastiljo stvara privid zmije nastale od svetla i senke. Ravnodnevica uglavnom „pada“ 20. marta, ali može se dogoditi i dan kasnije.
Festival Svetog Patrika, Dablin, Irska
Iako se svetac koji je pokrstio Irce 17. marta slavi širom sveta, najsvečanije je naravno u Dablinu. Uz uobičajenu „zelenu“ paradu koja od podneva na dan svetog Patrika prolazi centrom Dablina, u tom gradu se pet dana pre i posle održava niz koncerata, zabava i uličnih nastupa. Sve uz poznato irsko crno i crveno pivo koje je nezaobilazan deo proslave.
Izvor: youngzine.com/travechannel.com