Šta je nauka a šta fantastika i još šest tema u fokusu ove nedelje (29.1)
Pridružite nam se u nedeljnoj šetnji internetom! U ovoj rubrici sumiramo sve ono što nam je posebno privuklo pažnju tokom prethodne sedmice – od nauke do šoubiza.
Priredila: Jasmina Ubiparip
1. Bizarna teorija zavere: Bijonse je umrla i 2000. godine zamenjena klonom
Nisam osoba od tračeva a selebritiji nisu moj fah interesovanja, ali ovo je bio toliko neobičan naslov da mi je privukao pažnju. Ono što je u vezi s njim toliko fascinantno jeste to što je 2017. godine moguće poverovati u njega, tj. nije uopšte toliko teško zamislivo da ljudski klonovi možda već i postoje. Zar nismo svi pomalo zubnjeni tim toliko brzim razvojem nauke da nam je postalo teško da razdvojimo science fiction od zvanične nauke? Nakon što sam i sama odgledala dve serije u kojima su glavni junaci – ok, ne klonovi, već apsolutno superiorni androidni roboti (Westworld i Humans), pomalo mogu i da razumem kako je došlo do ove teorije zavere. U svakom slučaju, izgleda da je Bijonse pokrenula jedan sasvim nov „žanr“ – SF trač (osmeh). (The Sun)
2. Naučnici su potvrdili postojanje novog oblika materije – vremenskih kristala
Već mesecima se spekuliše, a sada je i potvrđeno, da su naučnici uspeli da dokažu postojanje vremenskih kristala – čija se neobična atomska struktura ne ponavlja u prostoru (kao recimo struktura dijamanta) već u vremenu, što čini da je osnovno stanje vremenskih kristala stanje kretanja za koje nije potrebna energija. Ovo otkriće sasvim sigurno će označiti početak potpuno novog poglavlja u fizici. (Science Alert)
3. Čitava Finska prestaje da puši!
Finska vlada je objavila nameru da ova zemlja postane „nicotine-free“ do 2040. godine. Da bi se taj cilj ostvario, u planu je podizanje poreza na proizvode duvanske industije i povlačenje iz upotrebe elektronskih cigareta i slatkiša u obliku cigarete koji bi kod mladih mogli da izazovu želju da počnu da puše. A kod nas? Statistika je i dalje crna. Srbija je među vodećim zemljama u svetu prema broju pušača: puši 37,9% muškaraca (što nas postavlja na četvrto mesto u Evropi), a po broju žena pušača – kojih je čak 32,6% – na neslavnom smo prvom mestu u Evropi! Žene, krajnje je vreme da ugasimo te cigarete! (CNN)
4. Podvig vredan divljenja: Stigla sama do Južnog pola pešice
Za ovu vest se zahvaljujem našem art-direktoru, koji ju je podelio na svom FB wallu, inače nisam sigurna da bih uopšte saznala za ovaj podvig, koji je medijski slabo pokriven. Poljakinja Malgorzata Vojtačka (51) uspela je da stigne do Južnog pola pešice pošto je 69 dana sama išla do cilja. Malgorzata je hodala na skijama 1.300 kilometara vukući na sankama opremu, šator i hranu, preko prevoja visine do 2.700 metara da bi stigla na Južni pol, na nadmorsku visinu od 2.835 metara. Šta ju je navelo da krene na takav pohod? „Život je lep. Vredelo je!“, izjavila je. Jedini video koji sam pronašla prikazuje „dan 1“ odnosno sam polazak na ekspediciju i verovantno uslove koji su fantastični u odnosu na ono što ju je čekalo kasnije. (Beta)
5. Zakazan novi marš posvećen borbi za zaustavljanje klimatskih promena
Dvadesetak organizacija udruženim snagama priprema protestni marš u Vašingtonu, 29. aprila, kako bi pokazali nezadovoljstvo namerom predsednika SAD da promoviše razvoj fosilnih goriva. (Inside Climate Change News)
6. Žene u nauci: Konačno priznate zasluge naučnice iz 17. veka
Maria Sibylla Merian je bila uticajna naučnica u sedamnaestovekovnoj Nemačkoj, čija su otkrića o biljkama i insektima donela u to vreme prelomne uvide. Međutim, Marijin rad bio je izostavljen iz istorijskih knjiga – do sada. Naučnici su konačno priznali zasluge ove pionirke u oblasti biologije te je u njenu čast organizovan naučni simpozijum. (NYT)
7. U Francuskim restoranima zabranjeno služenje slatkih gaziranih napitaka u neograničenim količinama
Ova mera uvedena je kao deo kampanje protiv gojaznosti, koja je u Francuskoj nešto ispod evropskog proseka, ali je znatno porasla poslednjih godina. To znači da je sada zabranjeno prodavati slatke napitke po fiksnoj ceni ili ih točiti besplatno. To se odnosi prvenstveno na „soda fontane“ koje su godinama prisutne u porodičnim restoranima i kafeima u Francuskoj i nekim drugim zemljama Evrope (uz ručak koji platite uključena je mogućnost da se besplatno služite gaziranim napicima u neograničenim količinama). Svetska zdravstvena organizacija preporučuje oporezivanje zaslađenih pića, koja se povezuju s gojaznošću i dijabetesom. (BBC)
Pročitajte i… Prva dama Amerike nekad i sad i druge teme koje su bile u fokusu prošle nedelje